Politika Domáce Parlamentné voľby Top

VOĽBY 2020 ONLINE Záujem o voľby je vysoký, členovia komisií boli svedkami zaujímavých situácií

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – (Redakcia, SITA, TASR) Deň, ktorý dá odpoveď na to, akým smerom sa bude Slovensko uberať najbližšie štyri roky, je tu. Milióny Slovákov vo voľbách rozhodujú o tom, ktorým stranám a politikom dajú možnosť riadiť našu krajinu a rozhodovať tak aj o ich životoch. Volebné miestnosti sa otvorili ráno o 7:00 a ostať by tak mali až do 22:00. Glob.sk bude celý čas pri tom najdôležitejšom, čo volebný deň prinesie. Sledujte VOĽBY 2020 s nami. 

 

Náš online mapujúci volebný deň je na konci. Ďakujeme, že ste ho strávili s nami. Do zatvorenia volebných miestností ostávajú dve hodiny, jednotlivé strany ešte čaká dlhá volebná noc a glob.sk bude pri tom. Sledujte horúcu atmosféru priamo z volebných centrál spolu s nami.

 20:55 – Viaceré volebné okrsky v Trnave už prekonali voličskú účasť spred štyroch rokov. Vo volebnom okrsku číslo 32 v ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva už pred 20:00 odvolilo 63 percent z 906 voličov zapísaných v zozname. V roku 2016 prišlo k volebným urnám v Trnave 62,1 percent z oprávnených voličov.

20:42 – Počas celého volebného dňa nemuseli tri okresné volebné komisie na strednom Považí riešiť žiadne významné podnety, drobné technické problémy sa vyriešili priamo v okrskoch. Vo všetkých okresoch stredného Považia hlásia vysokú volebnú účasť.

Ako informovala zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Bartošová, v okresoch Trenčín a Ilava nemuseli riešiť žiadny podstatný problém. V oboch okresoch je podľa nej volebná účasť na ich pomery vysoká, dopoludnia si museli voliči vystáť pred volebnými miestnosťami rady, popoludní a podvečer sa už volilo priebežne.

20:40 – V štyroch volebných okrskoch v najväčšej základnej škole v Banskej Bystrici na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda je priemerná volebná účasť do 20. hodiny 69 percent. Z 3 754 zapísaných voličov v nich odvolilo už viac ako 2 500 voličov a s voličskými preukazmi sem prišlo 115 občanov. Ako pre agentúru SITA potvrdili predsedovia týchto okrskových volebných komisií, z tohto počtu volilo poštou zo zahraničia spolu 82 občanov. Z celkového počtu zapísaných voličov v týchto okrskoch vydali aj približne 150 hlasovacích preukazov.

20:28 – Počas celého volebného dňa nemuseli tri okresné volebné komisie na strednom Považí riešiť žiadne významné podnety, drobné technické problémy sa vyriešili priamo v okrskoch. Vo všetkých okresoch stredného Považia hlásia vysokú volebnú účasť.

Ako informovala zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Bartošová, v okresoch Trenčín a Ilava nemuseli riešiť žiadny podstatný problém. V oboch okresoch je podľa nej volebná účasť na ich pomery vysoká, dopoludnia si museli voliči vystáť pred volebnými miestnosťami rady, popoludní a podvečer sa už volilo priebežne.

20:16 – Z takmer všetkých 79 žilinských volebných okrskov hlásia po celý deň vysokú volebnú účasť. Výnimkou nebol ani volebný okrsok č. 5, kde už dve hodiny pred zatvorením volebnej miestnosti odhadujú účasť voličov na 65 percent. Pre agentúru SITA to uviedol zapisovateľ okrskovej volebnej komisie Vladimír Miškovčík.

20:11 – Voľby v 71 volebných okrskoch v Nitre pokračujú bez akýchkoľvek incidentov. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková potvrdila, že polícia nemusela počas volieb v krajskom meste ani raz zasahovať. „Jediný incident sme riešili vo Veľkých Chyndiciach, kde sa 53-ročnému mužovi nepozdávala komisia zložená z mladých ľudí. Bol pohoršený, že do volebnej komisie nezavolali jeho. Priebeh volieb však narušený nebol, ani nebolo na mieste zistené protiprávne konanie,“ skonštatovala Čuháková.

20:01 – Najzávažnejším problémom sobotných parlamentných volieb je predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dopĺňa však, že priebeh volieb je pokojný a korektný.

20:00 – Partizánski policajti zastavili v sobotu podvečer na Škultétyho ulici v Partizánskom 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

“Policajti zistili, že ide o plynovú pištoľ. Muža podrobili dychovej skúške na zistenie alkoholu. Policajti mu alkotestom namerali hodnotu 1,16 miligramu na liter, čo predstavuje 2,42 promile alkoholu,” uviedla polícia.

19:35 – V podtatranskej obci Hranovnica v okrese Poprad, kde polovicu obyvateľov predstavujú Rómovia, zaznamenali enormne vysoký záujem o voľby. Vo veľkom počte prichádzajú na miestny obecný úrad voliť obe skupiny obyvateľstva, Rómovia aj nerómovia. Z 2 103 oprávnených voličov tam do 17:00 prišlo odvoliť približne 650 z nich. „Šiesti boli odvoliť na voličský preukaz, k ôsmim bolo potrebné ísť s urnou, ide o starších ľudí po osemdesiatke, ktorí by mali problém vyjsť k nám po schodoch. Jedenásť hlasovacích lístkov prišlo aj poštou, a to z Českej republiky, Ameriky a Švédska,“ povedala pre agentúru SITA podpredsedníčka okrskovej komisie č. 1 Eva Rothová.

19:33 – V bratislavskej mestskej časti Rača evidujú zatiaľ veľmi vysokú účasť v sobotných parlamentných voľbách. Pre TASR to potvrdila Jarmila Ďuríková z miestneho úradu v Rači s tým, že volebné miestnosti sú takmer sústavne plné a verejnosť sa aj viac obracia na úrad s otázkami, kde majú ísť voliť. V mestskej časti očakávajú ešte v najbližších hodinách druhú veľkú vlnu voličov.

“Čakáme, že teraz budú chodiť skupiny voličov po skončení omší v kostoloch, po televíznych novinách, alebo tí, ktorí chodia večer venčiť psov,” priblížila Ďuríková s tým, že rodiny s deťmi a starší chodia skôr voliť dopoludnia i krátko popoludní.

 19:19 – S výnimkou predpoludňajšieho fyzického incidentu, pri ktorom jeden z voličov napadol predsedu okrskovej volebnej komisie v šiestom žilinskom okrsku, majú voľby v žilinskom volebnom obvode pokojný priebeh. Pre agentúru SITA to skonštatoval štyri hodiny pred plánovaným uzavretím volebných miestností predseda okresnej volebnej komisie Peter Funtík.

19:18 – Lekári, zdravotné sestry aj pacienti hospitalizovaní v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) SNP v Ružomberku odovzdali v sobotu svoj hlas v parlamentných voľbách do prenosnej schránky. Volebné právo využili desiatky ľudí a vyslaní členovia okrskovej volebnej komisie obchádzali hneď niekoľko oddelení nemocnice od skorého popoludnia do večerných hodín.

19:08 – V dvoch obciach Prešovského okresu Dulovej Vsi a Rokycanoch sa dnes okrem parlamentných volieb konajú aj miestne referendá. V oboch obciach sa rozhoduje o ďalšom osude starostov, ktorí čelia návrhom na ich odvolanie.

Na snímke volička vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do prenosnej volebnej schránky vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky na Oddelení gynekológie a pôrodníctva II vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove 29. februára 2020. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

18:54 – V bratislavskej Petržalke museli počas sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR riešiť niekoľko prípadov zosnulých zapísaných vo voličských zoznamoch. Jeden z nich sa stal aj reportérke Denníka N Veronike Prušovej. Poukazuje na to na svojej sociálnej sieti s tým, že jej prípad nie je ojedinelý. “Do volebnej miestnosti som dnes išla dvakrát. Prvý raz s občianskym preukazom, aby som mohla odvoliť ja. Druhý raz s úmrtným listom, aby náhodou niekto neodvolil za moju 15 rokov mŕtvu mamu,” píše reportérka, ktorá sa obrátila aj na štátnu komisiu.

18:31 – Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť problém. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Robenie si “selfie” fotografií však podľa neho nie je zakázané. „Pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať dôkazom o tom, ako volil,“ uviedol Bárány. Dodal, že sú na to aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu SR.

18:20 – V bratislavskom Ružinove zaznamenali počas sobotných volieb do Národnej rady (NR) SR viacero zaujímavých prípadov. Poukazuje na ne ružinovský starosta Martin Chren na sociálnej sieti. Zároveň uvádza, že voľby v mestskej časti by mohli byť podľa doterajších čísiel rekordné, niektoré volebné okrsky hlásia podľa neho veľmi vysokú účasť. “Aj vďaka vysokej účasti viacerí obyvatelia zistili, že sú vlastne bezdomovci. Keď napríklad po rozvode manželka odhlásila manžela z trvalého pobytu, on o tom nevedel a zistil to až vo volebnej miestnosti,” píše Chren. O značnom množstve práce svedčí podľa neho aj to, že členovia komisií nestíhali ísť ani na obed, ktorý im preto museli priviezť.

18:04 – Lekári, zdravotnícky personál a pacienti hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici využili v sobotu volebné právo a odovzdali svoj hlas v parlamentných voľbách do prenosnej schránky. Spoločne s rodičmi hospitalizovaných detí v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou a personálom, za ktorými takisto prišli dvaja členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou, ich dovedna odvolilo okolo stovky.

17:51 – Železničná stanica alebo reštaurácia je pravidelne volebnou miestnosťou obyvateľov miestnej časti Krásna nad Kysucou Zákysučie. Podľa primátora najmladšieho kysuckého mesta Jozefa Grapu sa rozhodli zriadiť netradičný okrsok, aby ľuďom skrátili niekoľkokilometrovú cestu do najbližšej volebnej miestnosti.

17:18 – V jednom z volebných okrskov v bratislavskom Ružinove mali dnes netradičný prípad. V sprievode polície prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách. Pre TASR to uviedla Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. “V jednej z našich okrskových komisií sme mali náročnejšiu situáciu. Polícia priviedla zadržaného, ktorý požiadal o možnosť uplatniť svoje volebné právo. Keďže však bol zadržaný v Petržalke a nemal hlasovací preukaz, musel byť privedený do svojho okrsku a odvoliť tam,” povedala Tóthová. Situácia nespôsobila problémy.

17:00 Štátna volebná komisia dostala podnet týkajúci sa vysypania volebnej schránky. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová uviedla, že schránka sa vysypala “len tak”. Voliči tiež poukazujú na to, že schránky na nepoužité volebné lístky sa napĺňajú veľmi rýchlo. “Vykonávame a zabezpečujeme kontrolu volebných miestností v súčinnosti s konkrétnymi okresnými volebnými miestnosťami,” povedala Chmelová. Na margo roztržky v Košiciach, kde opitý muž odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov a napadol člena volebnej komisie, hovorí, že “k incidentom by nemalo dochádzať, o to by sa mali starať členovia okrskových volebných komisií”.

16:54 Núdzu o voličov s voličskými preukazmi nemajú počas dnešných volieb v samotnom srdci Banskej Štiavnice. V tunajšej radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov. “Voľby prebiehajú pokojne, účasť je veľmi vysoká, nakoľko tu dopisujeme veľa ľudí, ktorí chodia na voličské preukazy,” poznamenala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Pištová s tým, že početné zastúpenie majú najmä obyvatelia hlavného mesta, ktorí počas víkendov húfne prichádzajú do Banskej Štiavnice.

16:50 Parlamentné voľby v okrese Lučenec sú zatiaľ pokojné a okresná volebná komisia nezaznamenala žiadne komplikácie. TASR o tom informovala jej predsedníčka Eva Zenková. ”Všetko je v poriadku, voľby prebiehajú bez problémov. Boli sme sa pozrieť vo volebných miestnostiach a myslím si, že účasť je dobrá. Mala by byť lepšia ako v predošlých rokoch,“ uviedla predsedníčka.

16:45 Takmer 30 rokov je členkou volebných komisií pani Angela z Bratislavy, túto sobotu ňou bola v bratislavskom Ústave na výkon väzby (ÚVV) a Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS). “Jediný rozdiel je, že je tu lepší dozor pri voľbách, keď väzňov sprevádzajú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS),” povedala na margo priebehu volieb vo väzeniach.

Záujem o voľby je vysoký. Zdroj: zoznam.sk / Jan Zemiar

16:36 Z vysokej volebnej účasti ťažia aktivistky, ktoré pred vchodom k volebných miestnostiam v ZUŠ na Mozartovej ulici v Trnave zbierajú podpisy pod petíciu Za lepšiu ochranu prírody, ktorú iniciovalo Lesoochranárske zoskupenie VLK. V priebehu niekoľkých hodín zozbierali viac ako 700 podpisov, každú hodinu pribúda ďalších približne sto.

16:25 V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava sú voľby do Národnej rady (NR) SR zatiaľ bez problémov. TASR to potvrdili okresné volebné komisie.

16:20 Obec Nimnica tradične patrí v Púchovskom okrese k obciam s najvyššou volebnou účasťou. Aj v prípade tohtoročných parlamentných volieb ju vylepšujú klienti neďalekých kúpeľov. Ako pre agentúru SITA uviedla Jana Košudová z Kúpeľov Nimnica, a. s., hlasovacie preukazy má k dispozícii približne 130 kúpeľných hostí.

16:10 Svoj hlas odovzdalo v Komárne aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli. K volebnej urne v 31. volebnom okrsku, zriadenom v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici v Komárne, pristúpili oblečení v slovenských krojoch. „V krojoch sme sa rozhodli ísť voliť preto, aby sme upozornili na to, že slovenské tradície žijú aj v Komárne,“ uviedol režisér a dramaturg súboru Jozef Černek.

Niektoré volebné miestnosti sa zatvoria neskôr. Zdroj: zoznam.sk / Jan Zemiar

16:08 Neísť voliť je ľahostajnosť a zbabelosť. Myslia si to viacerí obyvatelia Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. “Keď niekto nejde voliť, je to ľahostajnosť, zbabelosť a nezáujem. Boli časy, keď sme nemohli voliť a boli časy, keď bola povinnosť voliť manifestačne. A to už nesmieme dopustiť. Načo sme potom mali rok 1989,” pýta sa 91-ročná Margéta.

16:06 Zapisovateľ Obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Poprade Ladislav Maličký pre TASR potvrdil, že záujem o voľby je veľký. „Účasť je u nás dosť vysoká, niekde musíme aj doplňovať hlasovacie lístky, pretože chodí veľa ľudí s hlasovacím preukazom. Napríklad na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí. Ale aj na takéto veci musíme byť pripravení, keďže v Tatrách je veľa návštevníkov,“ uviedol.

16:00 Volebné právo v sobotňajších voľbách do Národnej rady SR využili aj klienti v zariadení sociálnych služieb v obci Jablonové na Záhorí. Prostredníctvom prenosnej volebnej urny hlasovali deviati klienti s trvalým pobytom v obci, ďalší desiati využili hlasovací preukaz.

15:50 Parlamentné voľby mobilizujú aj voličov v Malackách. “Vyzerá to na vysokú účasť, viaceré okrsky naznačujú, že už tesne popoludní odvolila vyše polovica zapísaných voličov,” informovala hovorkyňa okresného mesta Ľubica Pilzová. Hlasy odovzdali pacienti hospitalizovaní v nemocnici aj klienti v Mestkom centre sociálnych služieb. “V nemocnici odvolilo deväť pacientov, v mestskom zariadení pre seniorov využilo možnosť hlasovať 14 voličov,“ dodala.

15:45 Do ľadových vôd banskoštiavnického Klingera si v sobotu prišlo zaplávať približne 220 ľadových medveďov z celého Slovenska. Heslom 4. ročníka zimného plávania v tajchu Klinger, ktorý organizoval Klub otužilcov Jašterice z Banskej Štiavnice, bolo nielen si zaplávať, ale ísť aj voliť v sobotných parlamentných voľbách. “Prosili sme všetkých našich účastníkov a aj sme to dávali do propozícií, aby si každý vybavil voličský preukaz. Boli sme aj my spoločne ako klub odvoliť ráno, takisto naši kamaráti, ktorí prišli z Kežmarku či Bratislavy, tu boli voliť,” skonštatovala Zuzana Švidroňová z banskoštiavnického Klubu otužilcov Jašterice.

15:41 V horskej obci Donovaly pri Banskej Bystrici volí v dnešných parlamentných voľbách viac lyžiarov a turistov ako miestnych obyvateľov. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda volebnej komisie Jaroslav Palúch.

15:38 Počas sobotných parlamentných volieb je voličom k dispozícii infolinka Ministerstva vnútra (MV) SR. Pracovníci na otázky voličov týkajúcich sa volieb odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Voľby sú zatiaľ pokojné. Zdroj: zoznam.sk / Jan Zemiar