Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Voľby sú za nami. Zostavuje sa nová vláda

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Karty sú rozdané. Voliči rozhodli o tom, že víťazom parlamentných volieb sa po 14 rokoch stal niekto iný, ako Smer-SD. OĽaNO na čele s enfant terrible slovenskej politickej scény Igorom Matovičom obsadia v novom parlamente 53 kresiel a politik, ktorého ešte pred pár mesiacmi takmer nikto nechcel do koalície, si teraz vyberá, koho do nej zoberie on. Hovorí pri tom o ústavnej väčšine a ešte dnes sa chce stretnúť s predsedami strán Sme rodina, SaS a Za ľudí. Čísla ale hovoria jasne, nepotrebuje ich všetkých. A aj keby s nimi sily spojil, stále bude mať jeho strana o jeden mandát v parlamente viac, ako zvyšné tri dokopy.

 

Igor Matovič ako líder víťaznej strany je pripravný zaujať post premiéra. Doteraz excentrický politik presedlal na viac diplomatický slovník, zo skrine vytiahol oblek, ktorý mu už raz poslúžil pred štyrmi rokmi a jasne hovorí, že nová vláda bude v prvom rade namierená na boj proti korupcii. Rokovať o jej zostavení chce s trojicou strán. A to Sme Rodina Borisa Kollára, SaS Richarda Sulíka a Za ľudí Andreja Kisku. Matematicky by pritom v prípade, že by spojil sily s Kollárom, potreboval už iba jedného spojenca. S Richardom Sulíkom by mali pohodlných 83 hlasov. S Andrejom Kiskom o jeden menej – 82. Matovič sa však drží toho, čo vyhlásil na sklonku volebnej noci – chce vytvoriť koalíciu s ústavnou väčšinou v parlamente, teda minimálne 90 poslancami. S Kollárom, Sulíkom a Kiskom by ich mal 95.

To, v čom má jasno, je priorita novej vlády. Tá spočíva podľa jeho slov v nulovej tolerancii korupcie a krížovej kontrole na ministerstvách. Ako povedal v diskusii na TV Markíza, je to pre neho “alfa a omega novej vlády.” Zdôraznil potrebu toho, aby ľudia čo najviac videli politikom na prsty.

Zdroj: Glob.sk

Kiska so Sulíkom prvé husle nehrajú

Matovič má v najbližších hodinách v pláne rokovať o povolebnej spolupráci s trojicou strán v poradí Sme rodina, SaS a Za ľudí – teda tak, ako sa zoradili po voľbách. Sám si trúfa na premiérsky post. Záujem má aj o rezort vnútra. Vie si tiež predstaviť, komu by silový rezort zveril do rúk. Meno však zatiaľ nekonkretizoval. Rovnako nechcel hovoriť ani o konkrétnom delení postov. „Ja túto hru hrať nebudem,“ vyhlásil v relácii RTVS O 5 minút 12.

Predseda strany Sme rodina Boris Kollár už avizoval, že by pre svoje hnutie chcel jeden silový rezort. On sám sa však v ministerskom kresle nevidí. To, či by mal záujem o post predsedu parlamentu nepotvrdil, no druhej najvyššej ústavnej funkcii v štáte nepovedal ani jasné nie.

O niečo konkrétnejší bol predseda SaS Richard Sulík. Ešte pred voľbami sa vyjadril, že ak by po nich boli druhou najsilnejšou stranou, chcel by pre seba kreslo ministra financií. Po voľbách a so ziskom 6,22 percenta však oficiálne pripúšťa, že si vie pre seba predstaviť aj inú funkciu. Vo všeobecnosti však plánuje prejaviť záujem o obsadenie rezortov dopravy, pôdohospodárstva, hospodárstva a práve financií.

Matovič je s výsledkom nadmieru spokojný. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel

Hovoriť o delení postov v novej vláde nechce zatiaľ Andrej Kiska. Jeho strana je poslednou, ktorej sa so ziskom 5,77 percenta podarilo dostať do parlamentu. Okrem toho, Matovič by si mohol pohodlnú väčšinu v parlamente zabezpečiť aj bez nich, hoci nateraz hovorí o vytvorení veľkej koalície. Rokovať chce preto so všetkými spomínanými lídrami a to už dnes popoludní. Podľa neho by totiž Slovensko malo mať novú vládu “čím skôr, tým lepšie.” 

Ak nová vláda vznikne do mesiaca, bude to podľa Richarda Sulíka rýchle. Nič sa však podľa neho nestane, ak to budú aj dva mesiace.

Igor Matovič sa má v blízkom čase stretnúť aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Podľa neho by sa tak mohlo stať v pondelok či v utorok. Do paláca by však chcel ísť až po rokovaní s prípadnými partnermi. Samotná Čaputová sa má k svojich ďalším krokom vyjadriť zajtra.

Ustretový 

Jasné nie Matovič povedal prípadnej spolupráci so Smerom-SD a ĽS Naše Slovensko. Pri oboch stranách však existuje isté “ale”, mierené hlavne k ich voličom. Uvedomuje si, že 18,29 percenta hlasov, ktoré sociálni demokrati dostali vo voľbách, nie je zanedbateľné číslo. Rozhodne to totiž nie sú občania druhej kategórie.  Aj preto chce do politiky zaviesť novinku – pravidelné obedy s predsedami opozičných strán. Hoci dal najavo, že radšej ako s Robertom Ficom by si za jeden stôl sadol s Petrom Pellegrinim. V prípade Smeru-SD sa dotkol aj vnútorného fungovania strany, keď povedal, že Fico by mal odovzdať “kľúče od miešačky” Pellegrinimu. Aj šéf SaS Richard Sulík verí, že ak bude predsedom Smeru-SD Pellegrini, tak opozičná politika bude “kultivovanejsia.”

Rovnako tak si uvedomuje aj to, že napriek tomu, že s kotlebovcami v žiadnom prípade rokovať nechce, ide o 7,97 percent voličov. A im podľa jeho slov treba prejaviť úctu – a pritiahnuť ich na svoju stranu. Čo je Matovičova ambícia.

Mohlo by vás zaujímať: