Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby Top

Voliči poukazujú na pochybenia pri sčítavaní hlasov. PS/Spolu to mohlo stáť miesto v parlamente

Zdroj zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Hlasy sú spočítané a my už poznáme víťazov tohtoročných parlamentných volieb. Ale zostali pred bránami parlamentu tí správni? Voliči si myslia opak a upozorňujú na pochybenia, ktoré sa údajne stali pri sčítaní hlasov. Sociálna sieť sa hemží dotazmi a voliči sa dožadujú spravodlivosti. Upozornil na to Denník N.

 

Len pred pár hodinami vznikla skupina na sociálnej sieti s názvom ,,Našli sme nezrovnalosti v krúžkoch/hlasoch VOĽBY 2020”. Podľa niektorých voličov ich hlasy v sobotňajších voľbách neboli pripísané tomu, komu boli  aj adresované. Neboli pritom vôbec započítané. ,,Ja aj manžel sme krúžkovali pani Macháčkovú z PS/Spolu v Starom Smokovci. Preferenčných hlasov má nula,” píše Silvia na sociálnej sieti. A statusov, ktoré poukazujú na pochybenia, stále pribúda. „Dobrý deň, hlásim nezapočítaný hlas pre Ladislava Blažeka v mojom okrsku,“ podelila sa o svoje zistenie ďalšia volička PS/Spolu z Novej Bane.

A práve koalíciu PS/Spolu mohli takéto ,,chybičky” stáť miesto v parlamente. Napriek tomu, že exit poll naznačoval hladký posun koalície do parlamentu, oficiálne výsledky mali trpkú príchuť. Koalícii chýbalo len 926 hlasov na to, aby sa stala plnohodnotnou parlamentnou stranou. Získali len 6,96 percent. Potrebovali však 7 percent.

Koalícii chýbalo len 926 hlasov na to, aby sa stala plnohodnotnou parlamentnou stranou. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Facebookovú skupinu, ktorá má stovky alarmujúcich statusov, založila kandidátka PS/Spolu Lucia Plaváková. Vyburcovali ju k tomu podnety, ktoré dostávala do súkromných správ. Aktuálne zbiera všetky informácie a zosumarizováva ich do tabuľky. Priznala, že sa o novozistených informáciach radí s politickými kolegami či právnikmi. V kuloároch sa šepká, že v hre je aj ústavná žaloba na voľby. „Musíme si vyhodnotiť, nakoľko je to relevantné v tom zmysle, že sú to pochybnosti, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky volieb. Nechceme byť niekým, kto spochybňuje voľby a vnáša neistotu do celého výsledku,“ vysvetľuje Plaváková s tým, že prosí priateľov a podporovateľov strany, aby si odkontrolovali svoje krúžky na webovej stránke štatistického úradu.

PS/Spolu nie je jediné

Sťažnosti sa kopia a voliči poukazujú aj na pochybenia pri iných stranách. Rovnaký scenár sa opakuje aj pri KDH. O nezapočítaní krúžku môže hovoriť aj politický poradca Radovan Choleva, ktorý tvrdí, že jeho hlas pre Igora Janckulíka nebol započítaný. Preto kandidátov za Progresívne Slovensko vyzýva k činom, k podaniu sťažnosti. „Ako politický marketér by som to nikdy žiadnemu politikovi neodporúčal, lebo to vždy pôsobí tak, že sa dotyčný nedokáže zmieriť s prehrou, ale teraz vás o to ako občan žiadam,“ napísal na sociálnej sieti Choleva.

Začali sa ozývať aj voliči KDH. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: