Spoločnosť Domáce

Voliť zo zahraničia by mohlo byť možné pri viacerých voľbách, víta to aj rezort vnútra

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Umožniť voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, europarlamentu, vo voľbách prezidenta SR, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a v referende navrhuje strana SaS. Preto na júnovú schôdzu parlamentu prichádzajú s návrhom novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva poslanci Martin Klus, Renáta Kaščáková, Anna Zemanová, Jana Kiššová, Milan Laurenčík, Zuzana Zimenová, Jozef Rajtár a Peter Osuský.

 

„Moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. Cieľom predkladanej novely zákona je teda posilnenie zastupiteľského princípu v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilnenie miery volebnej účasti na úrovni niektorých druhov volieb,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k návrhu. Ako vysvetlili, voliť by sa malo na zastupiteľských a konzulárnych úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. „Pri voľbe poštou by mala byť možnosť zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, ktoré ich následne rozdistribuuje obciam,“ uviedli.

Liberáli tvrdia, že stúpajúca tendencia záujmu o voľby do NR SR poštou zo zahraničia dáva tušiť, že sa tento návrh stretne s pozitívnou odozvou medzi tými občanmi Slovenskej republiky, ktorí žijú mimo územia SR, alebo sa len krátkodobo v zahraničí nachádzajú v čase konania volieb. Návrh poslanci predkladajú po konzultácii z Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré takúto pomoc našim občanom víta. Návrh zároveň rieši problematickú časť súvisiacu s obsadzovaním volebných komisií na slovenských zastupiteľských úradoch v zahraničí.

Rezort vnútra je pripravený pracovať na umožnení voľby zo zahraničia aj pre prezidentské voľby aj pre voľby do Európskeho parlamentu. Uviedol to tlačový odbor rezortu pre agentúru SITA. „Už teraz však vieme, že voľba poštou zo zahraničia je praktickejšia, máme s ňou skúsenosti z parlamentných volieb. Tento inštitút využilo 17-tisíc Slovákov žijúcich v zahraničí, tritisíc z nich bolo bez trvalého pobytu. Voľba zo zahraničia poštou by sa mohla uplatniť pri najbližších prezidentských voľbách. Vo voľbách do NR SR už voľbu poštou máme,“ uviedol rezort vnútra.