Spoločnosť Zahraničné

Vrahovi Johna Lennona po 11. raz zamietli žiadosť o podmienečné prepustenie

Zdroj: TASR / AP

ALBANY – Na doživotie odsúdenému vrahovi speváka a hudobníka Johna Lennona Markovi Davidovi Chapmanovi už po 11. raz zamietli žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia. V stredu o tom informovala agentúra AP.

 

Medzičasom 65-ročný Chapman zastrelil člena britskej skupiny Beatles Johna Lennona 8. decembra 1980 pred obytným domom v newyorskej štvrti Manhattan, kde hudobník býval. Stalo sa tak krátko na to, ako stretol Lennona, od ktorého si nechal podpísať platňu Double Fantasy. Chapman, fanatický Lennonov obdivovateľ, sa k vražde priznal a hoci znalecký posudok potvrdil jeho psychické ochorenie. V roku 1981 ho odsúdili na doživotie. Po prvý raz mohol požiadať o podmienečné prepustenie po 20 rokoch. V minulosti sa vyjadril, že za svoj čin pociťuje každým rokom “stále viac a viac hanby,” pripomína AP.

 “Pamätám si, čo som si vtedy pomyslel – teraz už máš tú platňu. Pozri sa na ňu, podpísal ju, tak choď domov. Nebolo však možné, aby som len tak išiel domov,” vyjadril sa v roku 2018 pred komisiou rozhodujúcou o podmienečných prepusteniach. Lennonov vrah môže o podmienečné prepustenie opäť požiadať najskôr o dva roky – v auguste 2022.