BRATISLAVA – Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ovplyvnila celé Slovensko. Spoločnosť sa pohla dopredu a konečne sa ozvala. Zmeniť krajinu k lepšiemu chcú aj prezidentskí kandidáti. Dôverujú vyšetrovateľom a nechcú mafiánsky štát.
Od vraždy novinára a jeho snúbenice ubehol už rok. Kuciak sa venoval odhaľovaniu korupcie, čo sa mu zrejme stalo osudným. Téma súvisiaca s vraždou mladej dvojice rezonuje aj v prezidentskej kampani mnohých kandidátov. Portál preto uchádzačov pýtal, ako práve táto udalosť ovplyvnila ich politický a spoločneský život.
1. Ovplyvnili vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice a následné udalosti vaše rozhodnutie ísť zabojovať o prezidentský palác?
2. Dôverujete orgánom činným v trestnom konaní, že vyšetria túto vraždu až do konečného verdiktu na súde?
3. Prezident Andrej Kiska vyhlásil po vražde, že Slovensko je mafiánsky štát. Myslíte si to tiež?
Béla Bugár
1. Moje rozhodnutie zabojovať o tento post ovplyvnila spoločenská atmosféra, vyvolaná týmto ohavným zločinom, ako i tvrdeniami o tom, že nikdy nespoznáme páchateľov. V tomto smere sa z uplynulý rok udialo veľa pozitívneho, no naša spoločnosť je rozpoltená, politická scéna rozvášnená. Som presvedčený, že Slovensko teraz potrebuje takého prezidenta, ktorý dokáže nájsť kompromis, a v záujme toho je ochotný spolupracovať aj s ľavou, aj s pravou stranou politického spektra. Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý nebude koaličný, ani opozičný, ale po svojom zvolení bude reprezentovať a hájiť záujmy všetkých občanov a celého Slovenska.
2. Áno, dôverujem, ale to nie je otázka dôvery alebo nedôvery, veď vidíme výsledky, ktoré vyšetrovací tím za uplynulý rok dosiahol. Aj vy novinári, aj odborná verejnosť hovorí uznanlivo o práci tých, ktorí na odhalení tohto bezprecedentného prípadu pracujú. A musím povedať, že s obrovským nasadením. A preto verím tomu, že okrem vrahov, ktorých už poznáme, odhalia aj objednávateľa alebo objednávateľov, ktorí musia byt potrestaní.
3. Nie, nemyslím si. A nemyslím si ani to, že hlava štátu (bez dôkazov) by sa o svojej krajine mala týmto spôsobom vyjadrovať.
Zuzana Čaputová
1. Bol to pre mňa asi ten najväčší impulz. Ako advokátka sa pohybujem v prostredí justície, prokuratúry a polície a zažila som si, ako spravodlivosť na Slovensku nefunguje. Nedá sa nevidieť, že záujmy arogantných mocných majú navrch a bežní ľudia ťahajú za kratší koniec. Táto vražda vydesila celé Slovensko. Ukázala, čo sa stane, keď necháme zlo bujnieť a nepostavíme sa mu. Životy dvoch mladých ľudí museli vyhasnúť preto, že na Slovensku nie sú politici, ktorí by sa postavili korupcii v štáte. Bol to pre mňa impulz, že už sa nedá čakať, že je zodpovednosťou nás, nespokojných ľudí, vstúpiť do politiky.
2. Myslím si, že vyšetrovatelia tohto prípadu robia dobrú prácu. Zároveň mám obavu o to, že mocní ľudia v pozadí, ku ktorým nitky vedú, to nenechajú len tak a budú sa snažiť svoj vplyv využiť na to, aby odhalenia nesiahali až k nim. Myslím, že dôležitá bude aj úloha budúceho prezidenta, je potrebné využiť autoritu úradu a hovoriť o tom nahlas, ak by sa objavili vplyvy a tlaky na vyšetrovanie.
3. Sme štát, v ktorom vládnu mafiánske praktiky, v ktorom existujú dôvodné podozrenia, že mafia má priame väzby na vládu.
Eduard Chmelár
1. Absolútne nie. O tom, že uvažujem nad kandidatúrou, som informoval verejnosť už 15. februára 2018, v deň 25. výročia zvolenia prvého slovenského prezidenta a 15. výročia najväčšieho protivojnového pochodu v dejinách SR, konkrétne proti vojne v Iraku, ktorý som organizoval a viedol.
2. Som presvedčený, že máme veľa statočných policajtov, vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov, ktorí majú úprimný záujem na vyšetrení tohto ohavného zločinu. Nedôverujem politikom, a to nielen koaličným, ale ani opozičným, že im ide o vyjasnenie prípadu.
3. Sme štátom, v ktorom sa bežný človek nemôže domôcť spravodlivosti, v ktorom je veľmi nízka vymožiteľnosť práva, v ktorom sa moc nachádza mimo volených štruktúr, v ktorom moc oligarchie a organizovaného zločinu prerastá do štátnych orgánov. Ale ako prezident by som vážil slová. Povedať, že sme mafiánskym štátom znamená, že on je jeho hlavou. Je to nedôstojné a voči zahraničiu nezodpovedné špinenie na vlastný štát.
Milan Krajniak
1. Táto chladnokrvná vražda ma hlboko ľudsky zasiahla. Priamo však moje rozhodnutie kandidovať neovplyvnila. Som totiž presvedčený, že v každej situácii má zmysel, aby prezident pomáhal ľuďom konkrétnymi činmi.
2. Verím policajtom aj prokurátorom, ktorí na objasnení tohto zločinu pracujú, že sa im podarí dotiahnuť vec až do konca. Teda až do obvinenia a odsúdenia nielen vykonávateľov, ale aj objednávateľov vraždy.
3. Mafiánske praktiky v politike aj v bezpečnostných zboroch žiaľ fungovali na Slovensku dávno pred vraždou Jána Kuciaka. Som presvedčený, že za posledný rok sa situácia skôr zlepšila, pretože orgány činné v trestnom konaní začali vyšetrovať aj ľudí, ktorí doteraz mohli mať pocit, že sú nedotknuteľní.
Robert Mistrík
1. Kandidatúru som zvažoval už predtým, ale tieto udalosti mi v rozhodovaní výrazne pomohli, pretože naplno ukázali, aký prehnitý je momentálne systém štátnej moci a jej predstaviteľov. Je to niečo, čo nemôžeme tolerovať a musíme zabojovať o razantnú zmenu v slobodných a demokratických voľbách. Máme to v rukách a musíme túto možnosť využiť.
2. Nič iné mi momentálne nezostáva, preto s nevôľou vnímam akékoľvek pochybnosti okolo vyšetrovania. Vyšetrenie tohto zločinu je nie len trestnoprávnou, ale aj morálnou povinnosťou voči obetiam vraždy. Verím, že si to všetci kompetentní uvedomujú.
3. Rád by som s ním nesúhlasil, bohužiaľ sú oblasti, v ktorých to tak na prvý aj druhý pohľad vyzerá.
Maroš Šefčovič
1. Tragická smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola jedna z najhorších správ, aké kedy Slovensko v novodobých dejinách dostalo. Vražda novinárov je neospravedlniteľná. Každá demokratická spoločnosť sa musí po takejto tragédii zomknúť a spoločne bojovať za potrestanie vinníkov. Slovenská spoločnosť je však silno rozdelená napriek tomu, že osoby podozrivé z vraždy sedia za mrežami a slučka okolo objednávateľov sa, verím, každým dňom sťahuje. Konečný trest pre vinníkov je nevyhnutnosť pre nás všetkých a spoločnosť ako takú. Bohužiaľ ani to však nenahradí rodičom a blízkym stratu ich detí. Ako prezident chcem prispieť k tomu, aby v spoločnosti zavládol pokoj, aby sme sa prestali hádať a aby konflikt vystriedalo hľadanie riešení.
2. V plnej miere dôverujem prokuratúre aj polícii. Sám som sa bezprostredne po tejto tragédii konkrétnymi krokmi zasadil za zriadenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu. Podľa všeobecne dostupných informácií polícia odvádza skvelú prácu a verím, že vrahovia budú čoskoro potrestaní.
3. Jednoznačne nie. Slovensko nie je mafiánsky štát a nikdy by som o našej krajine takto v zahraničí nehovoril. Slovensko je úspešný príbeh s výbornými ľuďmi, ktorí to dennodenne dokazujú svojimi životmi. Navyše, voči Slovensku sa neviedlo ani nevedie žiadne konanie pre porušenie právneho štátu. Nepodsúvajme ľuďom neobjektívny obraz o našej krajine.
František Mikloško
1. Po tejto vražde ma oslovili osobnosti spoločenského a kultúrneho života, aby som kandidoval na prezidenta SR. Ich výzvu som prijal.
2. Dôverujem. Zatiaľ mi túto dôveru nič nenarušilo. Samozrejme, v celom vyšetrovaní hrá dôležitú úlohu záujem verejnosti o tento prípad.
3. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa ukázali kontakty mafie na najvyššie miesta v štáte. V tomto zmysle teda považujem výrok prezidenta Kisku za relevantný.
*Glob.sk oslovil aj kandidáta Štefana Harabina. Na otázky nereagoval.