Zahraničné

Všeobecné voľby v Španielsku budú v decembri, povedal Mariano Rajoy

MADRID – Všeobecné voľby v Španielsku sa budú konať v poslednom mesiaci tohto roka, pravdepodobným termínom je 20. december. Povedal to dnes španielsky premiér Mariano Rajoy, o ktorého vyjadrení informovala agentúra Reuters.

“Keď bude schválený rozpočet… vypíšem voľby. Nemôžem vám povedať presný dátum, ale budú v decembri,” uviedol konzervatívny premiér v rozhlasovom interview. Po naliehaní novinára napokon spresnil, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o 20. decembra.

Voľby v Španielsku by sa mali uskutočniť do konca roka.

Rajoy súčasne vylúčil možnosť, že by Katalánsko získalo nezávislosť. “Katalánsko nikdy nebude mať nezávislosť. Je to nezmysel,” citovala ho agentúra Reuters.

Vládnuca španielska Ľudová strana (PP) predložila v utorok návrh reformy ústavy, aby zabránila snahám Katalánska o nezávislosť. Reforma by dala ústavným sudcom právomoc trestať politikov a prípadne ich odvolať z funkcie, ak by na nich padlo podozrenie, že ignorujú španielske zákony.

Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby “nik nevyzýval na nezávislosť Katalánska,” citovala agentúra DPA politika PP Xaviera Garcíu Albiola.

Separatistické strany v Katalánsku vytvorili alianciu pred regionálnymi voľbami, ktoré budú 27. septembra. Ak by vo voľbách uspeli, plánujú vyhlásiť odtrhnutie Katalánska od zvyšku Španielska.

Hovorkyňa katalánskej vlády Neus Muntéová označila návrh ústavnej reformy, ktorý predložila PP, za “neústavný” a za “manéver predvolebnej kampane”.

Premiér Rajoy bojuje v záverečných mesiacoch svojho štvorročného mandátu za opätovné zvolenie: zdôrazňuje zrýchlenie hospodárskeho rastu krajiny a vznik nových pracovných miest. Sľubuje voličom, že do konca svojho prípadného druhého mandátu by počet pracujúcich v Španielsku vzrástol zo súčasných 17 na 20 miliónov, uviedla agentúra Bloomberg. Počet nezamestnaných v krajine, ktorá je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny, klesol v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2014 o 360.000. Ekonomika krajiny podľa jej vlády zaznamenala od začiatku roka rast o 3,3 percenta.