Domáce Politika

Všetci štyria kandidáti na šéfa ÚŠP majú predpoklady na túto funkciu, tvrdí Via Iuris

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Všetci štyria kandidáti na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) majú predpoklady na to, aby túto funkciu vykonávali odborne aj morálne zodpovedne. TASR o tom informovala hovorkyňa mimovládnej organizácie Via Iuris Katarína Žitniaková.

 

Na pozíciu špeciálneho prokurátora kandidujú štyria uchádzači. Sú nimi advokát a exminister Daniel Lipšic a prokurátori ÚŠP Ján Šanta, Vasiľ Špirko a Peter Kysel. “Poznanie procesov špeciálnej prokuratúry môže byť pre troch prokurátorov ÚŠP výhodou, ale či túto výhodu využijú, ukážu až nasledujúce týždne,” uviedla Žitniaková s tým, že dôležitejšie ako minulé pôsobenie uchádzačov je, či nový špeciálny prokurátor obstojí v stresujúcom prostredí a odolá všetkým vonkajším tlakom.

Kandidovanie Lipšica, ktorý je neprokurátor, umožnila zmena zákona. “Nejestvuje prekážka, prečo by sa aktívny advokát nemohol uchádzať o post sudcu či radového prokurátora pôsobiaceho napríklad aj na ÚŠP,” dodala. V prípade, že by došlo ku konfliktu záujmov, dozoru nad kauzou, v ktorej aktívne pôsobil ako advokát, môže podľa Via Iuris namietať svoju zaujatosť a vec prevezme iný prokurátor.

Podľa organizácie ale takáto možnosť neprichádza do úvahy v pozícii šéfa ÚŠP. “Špeciálny prokurátor by mal byť človek, ktorý môže objektívne a nezaujato kontrolovať výkon prokurátorského dozoru v každej veci, ktorej sa ÚŠP venuje,“ doplnila advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.