Politika Spoločnosť Domáce

Výbor, ktorý sa mal zaoberať Národným futbalovým štadiónom, nerokoval. Nebol uznášaniaschpný

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Mimoriadny Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, na ktorom sa malo rokovať o okolnostiach výstavby a odkúpenia Národného futbalového štadióna (NFŠ), sa z dôvodu neuznášaniaschopnosti členov výboru neuskutočnil. Na výbor prišli z 13 členov výboru len piati. Ostatní členovia sa podľa slov predsedu výboru Ľubomíra Petráka (Smer-SD) riadne ospravedlnili. „Minimálne v dvoch prípadoch ide o vážne zdravotné a rodinné dôvody,“ uviedol.

 

Zvolanie parlamentného školského výboru v súvislosti s odkúpením NFŠ iniciovala Veronika Remišová (nezaradená). Opozičná poslankyňa podala trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa, ktoré sa týka podpisovania dodatkov a zmluvy o budúcej kúpnej zmluve na štadión. Ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS) vyzýva, aby žiadny dodatok o zvýšení pôvodne stanovenej maximálnej ceny nepodpisovala a všetky dokumenty, ktoré sa tohto dodatku týkajú, zverejnila. Podľa Remišovej sa podmienky odkúpenia štadióna menili tak, že mohol byť výrazne znevýhodnený štátny záujem a celá záležitosť nie je právne v poriadku.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR sa bráni tým, že zmluvné procesy boli odsúhlasené Európskou komisiou. V prípade dodatočných nákladov na výstavbu poukazuje rezort na to, že boli spôsobené požiadavkami, vyplývajúcimi so zmeny štandardov Európskej futbalovej únie (UEFA), požiadavkami na bezpečnostnú infraštruktúru objektu, ale aj vyvolanými investíciami, ktoré si vyžiadali dopravné riešenia v okolí štadiónu ako podmienku pre kolaudáciu stavby. MŠVVaŠ zdôraznilo, že oprávnenosť dodatočných nákladov verifikoval audit poradenskej spoločnosti KPMG. Stanovená cena po zohľadnení oprávnenosti nákladov bolo o 20 miliónov nižšia ako návrh odkupnej ceny zo strany investora. Zvýšenie ceny musí ešte odsúhlasiť Európska komisia, Protimonopolný úrad SR i Úrad pre verejné obstarávanie.

NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá bude odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Vláda minulý týždeň odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98.447.000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) sú zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.

Štát môže v prípade NFŠ skončiť ako v kauze Lemikon

Kauza Národného futbalového štadióna (NFŠ) sa môže skončiť ako kauza Lemikonu, teda, že štát príde o peniaze, ktoré platiť nemal. Myslí si to nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Veronika Remišová, ktorá v piatok opätovne vyzvala ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS), aby žiadne dodatky týkajúce sa NFŠ nepodpisovala.

Z iniciatívy opozičnej poslankyne sa mal v piatok konať o NFŠ mimoriadny Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Rokovanie sa však v dôsledku neuznášaniaschopnosti nekonalo, z 13 členov sa ôsmi ospravedlnili. Remišová avizovala, že opoziční poslanci sa budú snažiť výbor opätovne zvolať. “Zároveň opätovne vyzývame Európsku komisiu a Úrad pre verejné obstarávanie, aby sa jednoznačne vyjadrili proti 23-miliónovému zvýšeniu,” uviedol v tejto súvislosti overovateľ výboru Branislav Gröhling (SaS).

Na svojom tlačovom brífingu po výbore zopakovala Remišová tvrdenia o nevýhodnosti celej investície a konaní ministerstva školstva v prospech súkromného investora na úkor verejného záujmu. Poukázala pritom napríklad na to, že úplne na začiatku bola ako protihodnota štátnej dotácie na výstavbu stanovená podmienka, aby reprezentačné výbery mohli hrať na štadióne zadarmo. “Teda na to, aby tam mohli hrať reprezentácie zadarmo, sa nemusel kupovať štadión,” upozornila Remišová. “Tento záväzok pre investora však bol v roku 2016 zo zmluvy vypustený,” upozornila. Nevýhodnosť transakcie opätovne zdôvodňovala porovnaní s inými projektmi. Tentoraz s výstavbou futbalovej arény v Košiciach. “Náklady na výstavbu štadióna s kapacitou 13.000 divákov, s dvomi tréningovými ihriskami a parkoviskom sú vo výške 21 miliónov eur. Hoci má bratislavský štadión dvojnásobnú kapacitu, aj keby sme zdvojnásobili cenu za výstavbu NFŠ, stále nám vychádza, že vládna koalícia sa rozhodla dať súkromnému investorovi o 60 miliónov viac,” upozornila v súvislosti s vládnym súhlasom o dodatku, ktorou sa má kúpna cena zvýšiť na 98.447.000 eura.

 

Štát môže v prípade NFŠ skončiť ako v kauze Lemikon, hovorí Remišová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predvolebný boj

Vynechanie podmienky o bezodplatnom využívaní Národného futbalového štadióna (NFŠ) reprezentačnými výbermi bola požiadavka Európskej komisie (EK), keďže by išlo o neoprávnenú štátnu pomoc. Zdôraznilo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v reakcii na piatkové vyjadrenia nezaradenej poslankyne Národnej rady (NR) SR Veroniky Remišovej. Podľa rezortu je i toto Remišovej tvrdenie dôkazom, že opozičná poslankyňa využíva tému NFŠ v rámci svojho predvolebného boja, v ktorom neuvádza pravdivé informácie a osočuje ministerstvo.

MŠVVaŠ v tejto súvislosti odmietlo i opakované narážky na predraženie projektu NFŠ, vyjadrené porovnávaním ceny výstavby rôznych futbalových arén. “Nie je možné porovnávať akékoľvek štadióny. Cena sa zakladá na nákladoch verifikovaných renomovanou audítorskou spoločnosťou KPMG,” pripomenula hovorkyňa rezortu školstva Ria Feik Achbergerová.

Poukázala na to, že súčasná ministerka školstva Martina Lubyová (SNS) zdedila všetky zmluvy týkajúce sa Národného futbalového štadióna od svojich predchodcov a situáciu rieši transparentne. “Všetky technické prílohy sú súčasťou vládneho materiálu, v ktorom sa zverejnil aj zápis z Monitorovacieho výboru NFŠ, ktorý sa zaoberal otázkou konečnej ceny aj správu spoločnosti KPMG, ktorá verifikovala oprávnenosť nákladov,” uviedla a zdôraznila, že v súčasnosti sa nepredpokladá žiadna platba nad rámec pôvodného kontraktu. “Zvýšenie, ktoré schválila vláda, bude možné vyplatiť až v budúcnosti po odsúhlasení EK, Protimonopolným úradom a vyjadrením Úradu pre verejné obstarávanie,” dodala hovorkyňa.