Spoločnosť Zahraničné

Výbuchy na Filipínach usmrtili 15 ľudí. Armáda chce zaviesť stanné právo

Zdroj: TASR / AP

MANILA – Oba výbuchy, ktoré na juhu Filipín v pondelok usmrtili 15 ľudí, boli pravdepodobne samovražednými útokmi. Armáda preto v oblasti navrhuje opätovné zavedenie stanného práva, informovala v utorok agentúra Reuters.

 

Pondelňajšie explózie usmrtili vojakov, policajtov, civilistov a jednu útočníčku a okrem toho zranili 78 ľudí. Ide o najhorší útok v krajine od januára 2019, keď dva samovražedné bombové útoky v kostole zabili 20 a zranili najmenej 100 ľudí. Prvá explózia zabila šesť vojakov a šesť civilistov. O hodinu neskôr zahynuli pri ďalšom výbuchu na tom istom mieste policajt a vojak, keď sa tam priblížila samovražedná atentátnička.

“Je možné, že aj prvý výbuch bol samovražedný útok,” povedal pre Reuters brigádny generál William Gonzales. “Avšak nevieme identifikovať útočníka, pretože telo nájdené pri kráteri je roztrhané na kusy,” dodal. Väčšina teroristických útokov na súostroví Sulu, kde leží aj mesto Jolo, sa pripisuje skupine Abú Sajjáf, známej únosmi a vraždami. Prezident Filipín Rodrigo Duterte vytvoril na súostroví špeciálnu armádnu divíziu na boj s touto organizáciou. Duterte sa k útoku zatiaľ nevyjadril.

Veliteľ armády Cirilito Sobejana navrhol opätovné zavedenie stanného práva na juhu Filipín. Stanné právo zrušili v oblasti po dva a pol roku koncom vlaňajška. Vyhlásené bolo po tom, čo islamskí militanti prevzali kontrolu nad mestom Marawi. “Situácia si to vyžaduje. Po incidente s toľkými obeťami musíme mať lepšiu kontrolu nad obyvateľstvom,” povedal Sobejana reportérom.