Spoločnosť Domáce Top

Východniari zúria, ľudí odrežú od sveta: FOTO Legendárny most cez Ružín uzavrú!

KOŠICE – Katastrofická situácia sa ešte nenaplnila. Most cez vodnú priehradu Ružín, ktorý spája tri okresy na východnom Slovensku, mali v pondelok 12.12. uzavrieť aj pre osobnú dopravu, no nakoniec sa tak zatiaľ nestalo.

Legendárny most bude nasledujúcich dňoch otvorený v obmedzenom režime pre osobné motorové vozidlá do 3,5 tony. Prevádzka bude v jednom pruhu riadená semaforom, po moste bude môcť prechádzať vždy len jedno auto, aby bolo jeho zaťaženie minimálne. Správca cesty zabezpečí aj nepretržitú službu, pretože aj napriek zákazu cez víkend po moste prechádzali nákladné vozidlá.

Koľko bude stáť oprava?

Oprava mosta potrvá minimálne rok, pričom vyžiadať by si mala 7 až 8 miliónov eur. „Pokiaľ by nedošlo k uzavretiu mosta, mohlo by dôjsť k zrúteniu jeho časti, prípade aj celého mosta. Teraz je možné riešiť situáciu rekonštrukciou – zosilnením mostovky, čo by už po jej zrútení nebolo možné,“ vyjadril sa stavebný inžinier a statik Jozef Kurimský.

Most, ktorý je dlhý 152 metrov, funguje nepretržite od roku 1967, no podpísal sa na ňom zub času a preťaženie. Aby mohol slúžiť ďalšie polstoročie, oprava je nevyhnutná. Úplná uzávierka sa začne, keď budú dobudované obchádzkové trasy, pripravený projekt rekonštrukcie a vybraný jej zhotoviteľ.

Pozrite si fotky, ako vyzeral most kedysi a ako dnes.

Ružín kedysi
Ružín kedysi

 

Vodná priehrada Ružín dnes
Vodná priehrada Ružín dnes

Most v havarijnom stave

ruzin3
Most v havarijnom stave
ruzin2
Most v havarijnom stave
ruzin1
Most v havarijnom stave

Zdroj: ph, SITA, Foto: Miroslav Vacula