Spoločnosť Zahraničné

Pri silnom zemetrasení v Indonézii zahynulo najmenej 20 ľudí

Motoristi čakajú v zápche po zemetrasení s intenzitou 6,5 stupňa na otvorenej Richterovej stupnici, ktoré zasiahlo súostrovie Moluky vo východnej časti Indonézie vo štvrtok 26. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

AMBON -Najmenej 20 ľudí zahynulo a desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia pri silnom zemetrasení, ktoré vo štvrtok ráno zasiahlo odľahlé súostrovie Moluky na východe Indonézie. Zničilo domy a vyvolalo zosuvy pôdy, informovala tlačová agentúra AFP.

 

Vystrašení obyvatelia vybiehali na ulice, pričom budovy okolo nich sa začali rúcať a padať k zemi. Otrasy mali magnitúdu 6,5.

Medzi usmrtenými bolo aj dieťa vo veku dojčaťa.

“Celkový počet ľudí, ktorí pri zemetrasení zahynuli, je 20,” uviedol vo vyhlásení hovorca Národného úradu pre odstraňovanie následkov katastrof Agus Wibowo.

“Zranenia utrpelo najmenej 100 ľudí a vyše 2000 obyvateľov bolo evakuovaných,” dodal hovorca.

Zemetrasenie udrelo v hĺbke 29 kilometrov vo vzdialenosti približne 37 kilometrov severovýchodne od mesta Ambon, ktoré je hlavným mestom provincie Moluky, uviedla americká geologická služba USGS.

Túto oblasť už v minulosti postihlo viacero silných zemetrasení.

Indonézia s viac ako 17.000 ostrovmi leží na tzv. Ohnivom kruhu, geologicky najaktívnejšej zóne na planéte Zem, kde sa stretáva niekoľko tektonických platní.

Mohutné zemetrasenie s magnitúdou 7,5 a následná vlna cunami zničili vlani mesto Palu a okolité obce v indonézskej provincii Stredné Sulawesi. Počet ľudí, ktorí prišli o život alebo sú nezvestní, prekročil 4300.

Pri ničivom zemetrasení a následných prívalových vlnách cunami prišlo v roku 2004 o život alebo je nezvestných najmenej 283.543 ľudí. Otrasy pôdy, ktorých epicentrum bolo v blízkosti indonézskej Sumatry, mali magnitúdu až 9,15.