Politika Spoločnosť Domáce Top

Výchova k demokracii musí ísť ďalej, toto nestačí, tvrdí SaS

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta požiadavku Politických väzňov – Zväzu protikomunistického odboja, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali aj návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu a zriadilo sa múzeum obetí komunizmu.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Podľa SaS však nestačia iba návštevy koncentračných táborov, komunistických lágrov a pamätných miest.

“Výchova mladých ľudí k hodnotám demokracie a ľudských práv sa musí dostať hlbšie do procesu vzdelávania, čo kladie osobitné požiadavky na kvalitu osnov a schopnosti učiteľov. V opačnom prípade stroskotá na formalizme a donucovaní, ktoré vyvoláva v mladých ľuďoch odpor,” cituje tlačová správa poslanca Národnej rady (NR) SR za SaS Branislava Gröhlinga.

Toto je nevyhnutné

Gröhling upozorňuje, že pre “demokratický vývoj slovenskej spoločnosti je nevyhnutné, aby zvlášť mladá generácia poznala neblahé dôsledky totalitných ideológií a zároveň dokázala včas rozpoznať v rétorike politikov a v programoch politických strán prvky, ktoré k diktatúram vedú”.

Poslanec NR SR za SaS dodáva, že mnohí učitelia upozorňujú na kriticky sa zvyšujúci počet žiakov s obmedzenou schopnosťou tolerovať inakosť, náchylných prikláňať sa k extrémnym riešeniam a vnímajúcich svet cez konšpiračné teórie.

List Dankovi adresovali v júni

Organizácia Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja 29. júna adresovala list predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS), v ktorom berú na vedomie jeho návrh, aby sa návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste stali súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách.

Poukazujú však na skutočnosť, že v roku 1996 prijala Národná rada SR zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorým sa spoločnosť mala vyrovnať s totalitným komunistickým režimom.

Množstvo politických väzňov

“Od nástupu komunistov k moci v bývalom Česko-Slovensku evidujeme 250-tisíc politických väzňov. Popravených bolo 241 osôb a 400 osôb bolo zastrelených na úteku cez Železnú oponu. Členovia organizácií politických väzňov počas organizovaných stretnutí so študentmi v školách s prekvapením berú na vedomie absolútnu neznalosť mládeže o tomto období našich dejín. So znepokojením pozorujeme nárast ľavičiarskeho extrémizmu tolerovaného spoločnosťou. Šíri sa nielen odhaľovaním pamätníkov kontroverzným pohlavárom totalitného komunistického režimu, ale aj z televíznych obrazoviek a dokonca aj prostredníctvom niektorých ústavných činiteľov,” píšu okrem iného predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi.

Zločiny komunizmu

V liste zverejnenom v plnom znení na webstránke organizácie Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja na – http://www.pv-zpko.sk/2016/07/list-andrejovi-dankovi-predsedovi-nrsr/#more-602 konkrétne predsedu parlamentu žiadajú, aby sa pričinil o to, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali povinné návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu.

Ďalej požadujú, aby sa zriadilo v leopoldovskej väznici múzeum obetí komunizmu a aby sa jeho návšteva stala povinnou súčasťou vzdelávania mládeže.

Miesta, ktoré by mali slúžiť na výchovu detí

“Na Slovensku boli po druhej svetovej vojne zriadené koncentračné tábory na internáciu osôb nepohodlných pre komunistický režim. Išlo predovšetkým o kňazov a rehoľníkov. Boli ich tisíce. Aj tieto miesta by mali slúžiť na výchovu našich detí, lebo sú úzko späté s našou identitou, duchovným odkazom predkov a našou historickou pamäťou,” dodávajú v liste.