Spoločnosť Zahraničné

Výhercovia vianočnej lotérie si v Španielsku podelili 2,4 miliardy eur

Zdroj: TASR / AP

MADRID – Dva dni pred Vianocami žrebovali v Španielsku vianočnú lotériu El Gordo, v ktorej sa súťažilo o 2,4 miliardy eur. Informoval o tom v utorok denník El País. Hlavnú výhru v podobe štyroch miliónov eur si tento rok rozdelia majitelia žrebov s číslom 72897.

 

Žrebovanie prebiehalo v priestoroch madridskej opery Teatro Real. Kvôli koronavírusovej pandémii sa však po prvý raz uskutočnilo bez obecenstva.

Čísla výherných žrebov ohlásili spevom žiaci z madridskej školy San Ildefonso. Naživo ho vo vysielaní španielskych televíznych staníc sledovali milióny divákov.

Každý žreb v cene 200 eur môže vyhrať až štyri milióny eur. Delí sa však na desať kupónov s identickými číslami. Kvôli vysokej cene si ľudia obyčajne kupujú len kupóny, nie celé žreby, a môžu v tomto prípade vyhrať maximálne 400.000 eur.

Počiatky španielskej vianočnej lotérie siahajú do roku 1763, keď panovník Karol III. potreboval peniaze do kráľovskej pokladnice. Súčasnú podobu si vianočná lotéria zachováva od roku 1812.

Hoci viaceré iné lotérie ponúkajú vyššie jednotlivé výhry, vianočné žrebovanie El Gordo je v Španielsku označované za najštedrejšie, pokiaľ ide o celkovú vyplácanú sumu.

Podľa predsedu štátnej inštitúcie pre hazardné hry Jesúsa Huertu klesol v dôsledku koronavírusovej pandémie predaj vianočných žrebov oproti vlaňajšku o 11 percent. Celkovo sa predali žreby v hodnote 2,6 miliardy eur.