BRATISLAVA – Dnešne v poradí už piate vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov skončilo. Ústavnoprávny výbor v jeden deň vypočul všetkých 16 uchádzačov. Väčšina z nich už vypočúvaná bola na predchádzajúcich schôdzach ústavnoprávneho výboru. Dnes premiéru zažili štyria uchádzači – Slavomír Trnkócy, Peter Kohút, Ladislav Juszkó a Robert Štefánik.
Správu aktualizujeme.
Krátko po 9-tej predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej otvoril schôdzu výboru. Privítal aj zástupcov kancelárie prezidentky Hanu Zimanovú a Petra Kubinu. Z dnešného vypočúvania sa ospravedlnili: Libor Duľa, Michal Ďuriš, Peter Melicher a Martina Jánošíková. Madej ale upozornil, že títo kandidáti už boli vypočutí na predchádzajúcich schôdzach.
Ako prvý sa pred výbor prišiel odprezentovať kandidát Ladislav Duditš. ,,Mojou osobnou motiváciou ostáva ochota ponúknuť svoje doteraz získané odborné poznatky, nezávislosť, nestrannosť a profesionalitu, ako aj osobnostné vlastnosti, pre zodpovedný a čestný výkon povolania sudcu Ústavného súdu SR,“ uviedol Duditš. Po ňom sa predstavil Anton Dulak. Uchádzač považuje príležitosť uchádzať sa o pozíciu sudcu Ústavného súdu za vrchol svojej doterajšej kariéry. Venoval sa právnickej výučbe, akademickému výskumu pri rozvoji slovenského práva a právnej praxi.
Kvalita rozhodovacej činnosti
Dnešné vypočúvanie išlo ako po masle. Ako tretí prišiel Boris Gerbery. Ten sa vzdal svojej prezentácie, keďže vypočúvaný už bol. Na rad preto prišli otázky od členov výboru. Poslanec z SaS Ondrej Dostál sa pýtal kandidáta aj na súdnych poradcov. ,,Myslím si, že poradcovia sú momentálne obrovský prínos. A bez toho sa to nedá, pretože obsiahnuť celú škálu problémov, ktoré Ústavný súd rieši, sa jednoducho fyzicky nedá,“ povedal Gerbery. Na rad prišiel Ladislav Juszkó, ktorý sa uchádza o post ústavného sudcu prvýkrát. Podľa kandidáta zvýšiť dôveryhodnosť Ústavného súdu sa dá kvalitou rozhodovacej činnosti a najmä komunikáciou. Ako ústavný sudca by chcel mať Juszkó v tíme odborníkov na rôzne oblasti. Podľa vlastných slov by mohol na tomto poste pokračovať v tom, čo rozvíjal ako poradca na ústavnom súde.
Po ňom sa predstavil ďalší nováčik Peter Kohút. Počas prezentácie sa vyjadril aj k registrovaným partnerstvám. ,,Tie páry sú aj rovnakého pohlavia, spolu žijú a nemôžeme si zahrabať hlavu a tváriť sa, že tu nie sú. Proti registrovaným partnerstvám nemám nič.“ Kohút má ale výhradu voči adopcii rovnakého pohlavia, s tým nesúhlasí. Pred obedom ešte vystúpil ,,staronový“ kandidát Štefan Kseňák. Členovia sa uchádzača pýtali napríklad na prípad týkajúci sa pridelenia mandátu europoslanca pre mimoparlamentné KDH, ktorý sa dostal na Ústavný súd. Podľa Kseňáka by nemal nastať taký stav, že ten, kto získa viac hlasov, nemá primerané zastúpenie v zákonodarnom zbore. ,,Ak sa aplikáciou zákona dosiahne stav, ktorý bude napokon v rozpore s princípmi demokracie, takýto stav by nemal nastať,“ povedal.
Po pauze opäť
Po obedňajšej prestávke sa pred výbor prišiel odprezentovať kandidát Michal Matulník. ,,Jedným z prvkov motivácie kandidovať na funkciu sudcu Ústavného súdu je aj moje presvedčenie o tom, že v procese výberu personálnej skladby Ústavného súdu, ako orgánu rozhodujúceho či už v senátoch alebo v pléne, by mal byť využitý benefit rôznosti právnických povolaní,“ uviedol Matulník. Po ňom prišla na rad uchádzačka Zuzana Pitoňáková. ,,Verím, že vzhľadom na moje dlhoročné odborné skúsenosti, a to tak teoretické ako aj praktické, získané počas mojej advokátskej praxe a tiež ako externej poradkyne Ústavného súdu, budem v prípade svojho menovania do funkcie, túto funkciu vykonávať na vysokej odbornej úrovni, zodpovedne, s rešpektom k Ústave a s úctou voči každému subjektu, ktorý sa s návrhom na Ústavný súd obráti,“ napísala kandidátka vo svojom motivačnom liste.
Ako ďalší v poradí prišiel Peter Straka. Je pripravený stať sa ústavným sudcom. ,,Málo sa spomína dôležitá vec, a to, že kvantum vecí si vyžaduje plné nasadenie, možno ochudobnenie vlastného spoločenského života, čo som pripravený podstúpiť,“ uviedol Straka. Ďalším kandidátom na post ústavného sudcu je aj Robert Šorl. ,,Motivácia zúčastniť sa piateho výberu kandidátov na ústavných sudcov vyplynula zo záujmu o moju osobu a z vlastného presvedčenia, že môj predchádzajúci profesionálny, či už vedecký alebo sudcovský život sa môže stať zárukou vhodnosti výkonu funkcie ústavného sudcu,“ dodal Šorl.
Dvaja nováčikovia
Na záver sa ešte predstavili dvaja nováčikovia Robert Štefánik a Slavomír Trnkócy. Dôveryhodnosť si musí sudca podľa Štefánika vybudovať sám, jeho rozhodnutia musia byť jasné, zrozumiteľné, zreteľné, nemali by vyvolávať možnosti výkladu, mali by byť odôvodnené tak, aby boli pochopiteľné účastníkom konania. Štefánik tiež nevidí dôvod, prečo by sa malo brániť registrovaným partnerstvám osôb rovnakého pohlavia. Osoby s inou sexuálnou orientáciou by podľa neho mali mať rovnaké práva, aké má väčšinová spoločnosť. Trnkócy okrem iného tiež mal odpovedať na otázky týkajúce sa jeho postoja k hodnotovým otázkam. ,,Nedotýka sa ma žiadnym spôsobom, keby mali osoby rovnakého pohlavia priznané rovnaké postavenie ako heterosexuálne páry, nerozumiem, v čom by mohli byť registrované partnerstvá pre spoločnosť nevhodné,“ objasnil Trnkócy.
Po ich vypočutí ústavnoprávny výbor odsúhlasil všetkých 16 kandidátov na post ústavných sudcov.
Všetci naraz
Ústavnoprávny výbor dnes opäť vypočúval kandidátov na ústavných sudcov. Do piatej voľby sa prihlásilo 16 uchádzačov. Medzi nimi sú štyria nováčikovia – Slavomír Trnkócy, Peter Kohút, Ladislav Juszkó a Robert Štefánik. Poslanci vypočuli v jeden deň všetkých kandidátov. Tí mali tradične na svoju prezentáciu 15 minút, potom nasledovali otázky od členov výboru, či od zástupcov kancelárie prezidentky Zuzany Čaputovej.
Kandidáti
Čaputová si počká
Ústavnoprávny výbor má ale iba poradnú funkciu. Už v predošlých voľbách odobril kandidátov, ktorí sa na vypočúvaní nemohli zúčastniť. O osude kandidátov rozhoduje parlament. Poslanci musia na aktuálnej schôdzi zvoliť ešte štyroch kandidátov, aby mala prezidentka Čaputová kompletný zoznam kandidátov. Z nich bude menovať ďalších ústavných sudcov. Poslanci doteraz zvolili 14 uchádzačov. Pričom na pôvodne deväť voľných miest bolo potrebných až 18 kandidátov.
Mizerný záujem
Väčšina strán v parlamente presadzuje pri hlasovaní verejnú voľbu. Proti nej je iba najsilnejšia politická strana Smer-SD. Napriek tomu avizujú, že poslanci budú hlasovať. Kandidát na svoje zvolenie bude potrebovať získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.
Záujem kandidátov o miesto na Ústavnom súde klesá. V prvej voľbe sa zúčastnilo 40 kandidátov. Do druhej voľby sa prihlásilo 30 uchádzačov, do tretej 25. Štvrtá voľba už bola pre kandidátov nezaujímavá. Mnohí dokonca hovorili o neúčasti kvôli poslaneckým hrám. Do dnešnej voľby sa ich prihlásilo takisto 16, medzi nimi sú štyria nováčikovia.
Počas predchádzajúcich volieb pútali pozornosť aj bývalí či súčasní politici. V prvej voľbe sa všetko točilo okolo expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Objavili sa ale aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.