Regióny Žilina

Výpoveďou bývalej šéfky súdu v Žiline pokračoval proces jej obvinenia

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

ŽILINA – Výpoveďou bývalej šéfky žilinského krajského súdu Evy K. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, proces jej obvinenia z korupcie. Pred sudcom však spáchanie skutkov poprela.

 

V minulosti mala brať úplatky za to, že rozhodovala v prospech trestne stíhaných osôb. Obhajca obvinenej na začiatku pojednávania zdôraznil, že jeho klientka popiera spáchanie akejkoľvek trestnej činnosti. Žalobu obhajca považuje za nedôvodnú a podľa neho nie sú zrejmé konkrétne skutočnosti, pre ktoré by sa mala bývalá sudkyňa dopustiť trestnej činnosti.

Obvinená pred sudcom ŠTS v utorok vypovedala približne hodinu, keď prečítala svoje poznámky. Podľa nej dokazovaním v prípadnom konaní sa neposilnila, zásadne sa však oslabila dôvodnosť podozrenia, že sa mala dopustiť skutkov, pre ktoré ju obvinili. Eva K. nastúpila na žilinský súd v roku 1984 a v roku 2012 sa stala jeho predsedníčkou, keď to bol už Krajský súd v Žiline. V minulosti už bola pre zločin prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa stíhaná väzobne. Dôvodom bola obava z ovplyvňovania svedkov.