Domáce GPlus Spoločnosť Top

Vysokoškoláci sa s vlastnou petíciou prepočítali. Niektoré univerzity im dali na výber

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Niektorí vysokoškoláci sa cítia byť ukrivdení. Nesúhlasia s poľavovaním hodnotiacich kritérií, vďaka ktorými sa stredoškoláci vyhli maturitným skúškam. Spísali preto vlastnú petíciu, ktorá mala zrušiť štátnice. Vášne musel nakoniec upokojovať až minister školstva spolu so študentskou radou vysokoškolákov. Zrušenie štátnej záverečnej skúšky sa však nekoná a univerzity ponúkajú bezpečné alternatívy.

 

Petícia s názvom Všetkým rovnakým dielom! dnes už nesie viac ako 10-tisíc podpisov nespokojných vysokoškolákov. Autori v nej píšu o nespravodlivosti a neférových praktikách rezortu školstva voči študentom posledného ročníka slovenských univerzít. ,,Ak študenti maturitných ročníkov nemali vhodné podmienky na to, aby odpovedali online- formou, prečo sa automaticky predpokladá, že my ich vhodné máme,” takýmito slovami sa prihovárajú autori petície ku študentom.

 

Pod petíciou je podpísaných viac ako 10-tisíc študentov vysokých škôl. Zdroj: pixabay.com

Výmena názorov

,,Základným školám sa zrušilo hodnotenie, žiaci ho dostávajú slovne a deviatakom sa zrušili monitory. Maturantom ministerstvo školstva odpustilo internú aj extrenú formu maturít. Vysokoškolákom? Nič,” argumentujú vysokoškoláci v petícii. Na to však od ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) dostali jasnú odpoveď. Šéf rezortu dúfa, že sa snáď nechcú porovnávať so žiakmi základných škôl. Jedným dychom dodáva, že do spôsobu konania štátnic nebude ministerstvo vysokým školám zasahovať.

Študentská rada vysokých škôl zasa vyzýva zodpovedných vysokoškolákov, aby nepodpisovali túto petíciu. Podľa nich by zrušenie štátnic znamenalo krok vzad a viedlo by k zníženiu nárokov na kvalitné ukončenie štúdia.

Štátnice v škole či cez internet?

Aby nikto nemohol spochybniť ukončenia vysokoškolského vzdelania, niektoré univerzity dali svojim študentom na výber. Spôsobov akým chcú absolvovať štátnu záverečnú skúšku a získať tak titul, na ktorý študovali niekoľko rokov, mali hneď niekoľko. Vybrať si mohli aj študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave. ,,Študenti si zvolili vykonanie štátnej záverečnej skúšky prezenčnou formou na pôde školy a škola im vyhovela v plnom rozsahu,” uviedla pre Glob.sk vedúca študíjneho oddelenia Mária Humenská.

 

Niektoré vysoké školy dali svojim študentom na výber. Absolvovať štátnu záverečnú skúšku môžu dištančnou alebo prezenčnou formou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Je to vôbec možné?

Technické zabezpečenie svojich študentov zisťuje v týchto dňoch Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Spustený dotazník má zistiť, či končiaci študenti inžinierskeho stupňa majú k dispozícii techniku, prostredníctvom ktorej by dokázali zoštátnicovať online formou. ,,V prípade, že odpoveď bude záporná, ich štátna skúška bude prebiehať prezenčnou formou pri zabezpečení a dodržaní všetkých opatrení a hygienických noriem,” skonštatovala pre Glob.sk riaditeľka kancelárie komunikácie Renáta Chosraviová.

Akadémia umení v Banskej Bystrici síce nedala študentom na výber, avšak do školských lavíc ich zatiaľ kvôli záverečnej skúške nechce vracať. ,,Akadémia sa pripravuje na realizáciu štátnych skúšok dištančnou formou. V prípade, že sa opatrenia otvoria zváži prechod na prezenčnú formu,” povedal pre Glob.sk prorektor pre vzdelávaciu činnosť a kvalitu Akadémie umení Peter Vítko. Ukončenie štúdia prostredníctvom internetu po novom umožňuje novelizovaný zákon o vysokých školách, ktorý v mimoriadnej situácii dovoľuje zmeniť formu štátnic z kontaktnej na dištančnú. Online štátnice tak majú za sebou už aj študenti právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Rektorát pre Glob.sk potvrdil bezroblémový priebeh.

Ukončenie štúdia prostredníctvom internetu po novom umožňuje novelizovaný zákon o vysokých školách. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: