Domáce Politika Spoločnosť Top

Vysvetľovali sa zlaté tehly, vládne nominácie aj staré fotky. A tým to nekončí

Petra Krištúfková. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Uplynulé dni narobili prievan nielen v politike, ale aj v ostro sledovaných kauzách. Opakovane pritom zaznievalo už notoricky známe meno – Marian Kočner. Svoj vzťah s ním musí najnovšie vysvetľovať ďalšia poslankyňa. A to práve v čase, kedy zaznamenala výrazný kariérny posun. Posunuli sa aj niektorí doterajší smeráci – a to smerom k odídencovi Petrovi Pellegrinimu. A posun zaznamenali aj čísla nakazených novým koronavírusom – smerom nahor. Glob.sk sa pozrel na to, aké témy diktovali tempo uplynulého týždňa a vybral pre vás tie najzaujímavejšie.

 

Čím menej opatrení, tým viac prípadov

Rovnako ako predošlé týždne, ani ten uplynulý neprešiel bez toho, aby sme nepocítili dopady ochorenia COVID-19 na naše životy. Uvoľnovaní opatrení sa totiž pomaly, ale isto začínajú podobať na tie, ktoré sme žili pred nástupom vírusu. Striktným opatreniam pomaly odzvonilo, uvoľnil sa náš pohyb po Slovensku aj mimo neho a čerešničkou je znovuotvorenie predajní v nedeľu. Radosť z teplých rožkov pri nedeľných raňajkách však zatieňujú nové pribúdajúce prípady. Tie opäť nabrali stúpajúci trend. Za stredu ich bolo osem, za štvrtok štrnásť a za piatok desať. Ak si teda niekto myslel, že nad „koronou“ máme vyhraté, zjavne sa prerátal. Premiér Igor Matovič už začal opäť skloňovať slovné spojenia „štátna karanténa“ a „obmedzujúce opatrenia“.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Pellegriniho jedenástka

Dôležité veci sa diali aj v politike. Peter Pellegrini nechal všetkým presne týždeň na špekulácie o tom, kto sa k nemu pripojí pri jeho odchode zo strany Smer-SD. Nakoniec v stredu, presne sedem dní po tom, ako oznámil svoj koniec v strane on sám, sa k nemu oficiálne prihlásilo ďalších 10 spolustraníkov. Menovite mu dali prednosť pred Smerom-SD vedeným Robertom Ficom poslanci Peter Žiga, Richard Raši, Denisa Saková, Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Róbert Puci, Ján Blcháč a Erik Tomáš. Robert Fico sprvu nereagoval vôbec, neskôr si zmenil titulnú fotku na Facebooku a po šiestich hodinách nakoniec pridal aj status. Pred novinárov sa však postavil až o dva dni neskôr. Pellegriniho a spol. opakovane označil za zradcov, vypýtal si od nich naspäť parlamentné funkcie a oznámil, že Smer-SD čakajú veľké zmeny spolu s novými tvárami. Koho konkrétne mal na mysli, zatiaľ nepovedal, ale vraj všetci budeme prekvapení.

Krištúfkovej rozhojdaný týždeň

V bohatej konkurencii udalostí uplynulého týždňa rozhodne vzbudila pozornosť aj poslankyňa za Sme rodina Petra Krištúfková. A to hneď dvakrát. Minister práce Milan Krajniak ju totiž navrhol za splnomocnenkyňu pre pre podporu rodiny a sociálnu pomoc. Následne musel obhajovať nielen samotnú potrebu takejto novej inštitúcie, ale aj svoju nomináciu. Prešlo však iba pár hodín a v súvislosti s Krištúfkovou bolo treba vysvetľovať znova – tentokrát nie kariérny posun, ale otázniky nad minulosťou. Médiá totiž zverejnili fotografie, na ktorých je poslankyňa zachytená na jachte kontroverzného a dobre známeho podnikateľa Mariana Kočnera. Pochádzať majú z rok 2009 a Krištúfková dovolenku priznala – kamarátstvo s Kočnerom však odmietla. Na loď ju mala pozvať Kočnerova exmanželka. Od podnikateľa, ktorý je okrem iného aktuálne obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, sa dištancovala.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Kočnerovo sólo

Fotky z jachty však neboli rozhodne jediným, čo sa v súvislosti s Kočnerom tento týždeň spomínalo. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku totiž pokračoval proces v už spomínanej kauze Kuciak. Ten sa pomaly posúva do finále a tento týždeň sme si mohli vypočuť historicky prvú Kočnerovu výpoveď k tejto kauze. Kontroverzný podnikateľ v nej neprekvapil – svoju vinu naďalej popiera a namiesto toho prstom ukázal na bývalého kamaráta a spolupracovníka Petra Tótha. Obvinil ho z viacerých vecí, vrátane manipulácie s jeho telefónom. Rozobral tiež všetky články Jána Kuciaka, na základe ktorých usúdil, že mladý novinár pre neho nebol hrozbou a tak nemal dôvod ho odstrániť. Na otázky už však veľmi odpovedať nechcel a už vôbec nie na tie od právnych zástupcov poškodených strán.

Kičurove „hmotné rezervy“

Veci sa tento týždeň diali aj v prípade ďalšej kauzy – tej, ktorú má na krku bývalý šéf štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura. Kičura, ktorý je aktuálne vo väzbe a čelí obvineniu z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, už nemusí vysvetľovať iba to, kde jeho syn zobral dvestotisíc eur v hotovosti na byty v centre Bratislavy. Najnovšie tiež musel zodpovedať to, ako sa dostal k zlatým tehlám v hodnote pol milióna eur. Tie polícia zaistila ešte v stredu v bezpečnostnej schránke. Kičura má však na takéto svoje „hmotné rezervy“ vysvetlenie. Ako tvrdí, ide o zhodnotenie celoživotných rodinných úspor – vrátane úspor jeho otca.

Mohlo by vás zaujímať: