Regióny Top

Samosprávy sa zbavujú na bazári traktorov, hasičských áut a iných vecí. Kto ich môže kúpiť?

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

JABLONOV NAD TURŇOU – Bazáre sú v súčasnosti mimoriadne obľúbené. Ľudia tam vedia kúpiť veci, ktoré už nie sú v obchodoch v ponuke, prípadne také, za ktoré by im bolo ľúto zaplatiť plnú sumu a uspokoja sa s tým, že ide o používanú vec. V súčasnosti sa dá cez bazár predať snáď všetko – či už hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, oblečenie, nábytok, autá a podobne. Obdobným smerom sa vybralo aj Združenie miest a obcí Slovenska. Spolu s východoslovenskou obcou sa rozhodli založiť komunálny bazár, kde môžu samosprávy ponúkať nepotrebný majetok, na ktorý sadá prach. Samosprávy si tento krok mimoriadne pochvaľujú.

 

Všetko vzniklo pred niekoľkými týždňami. Starosta obce Jablonov nad Turňou Slavomír Zubriczky sa rozhodol spraviť v samospráve veľké jarné upratovanie a majetok, ktorý už dlhšie nepoužívali, sa rozhodol dať na známy portál na predaj používaných vecí. Nedostal však požadovanú spätnú väzbu, ktorú očakával. So svojim problémom sa preto rozhodol osloviť Združenie miest a obcí Slovenska, konkrétne Ústredného riaditeľa kancelárie Michala Kaliňáka. A tam sa zrodil nápad.

Krátko na to vznikol na stránke ZMOS-u Komunálny bazár. V združení totiž mali informácie, že viaceré obce a mestá by chceli rovnakým spôsobom odpredávať nepotrebný majetok. “Ide o projekt určený pre samosprávy. Ak sa niektorá z nich rozhodne, že majú k dispozícii majetok, ktorý im už neslúži, môžu ho zverejniť na bazáre. Pomôžu tak inej samospráve, ktorá by podobný majetok potrebovala,” vysvetľuje stručne Kaliňák. Ako dodal, celý projekt funguje zatiaľ dva týždne a za tak krátky čas sa podarilo úspešne ukončiť viaceré inzeráty. Na stránke sa nájde naozaj čokoľvek, od traktorov, cez garáž, až po verejné osvetlenie. Napríklad traktory, ktoré ponúka mesto Ilava, sa cez komunálny bazár dajú kupiť od 5-tisíc eur. Hasičská ávia, ktorú inzeruje obec Jablonov nad Turňou, ponúkajú za 2100 eur. Betónová garáž, ktorú ponúka obec Čerhov, je v inzeráte ponúknutá za tisíc eur, ale bez dopravy a naloženia.

Na bazári však záujem nemusia prejaviť iba samosprávy, ale aj bežní ľudia. “Je úplne jedno, kto o inzerát prejaví záujem,” vysvetlil Kaliňák. Práve obec Jablonov nad Turňou poskytla jeden z jej majetku – poľnú kuchyňu skautom, ktorí ju využijú efektívnejšie. Postupne o projekt prejavili záujem aj iné samosprávy, v súčasnosti tam má inzerát aj mesto Čadca či Ilava, ale aj obec Čerhov a Priekopa. Inzerovať nateraz môžu len samosprávy, Kaliňák však nevylučuje, že do budúcna sa možnosť rozšíri aj na bežných občanov.

Postup je však komplikovanejší – samosprávy musia najskôr hlasovať na zastupiteľstve o tom, že daná vec je už nepotrebná a poskytnú ju na odpredaj. Až následne môžu prebytočný a nevyužívaný majetok zverejniť na bazáre. “Je to aj o dôvere medzi samosprávami. Takto môžu mať záujemcovia istotu, že nekupujú mačku vo vreci,” uvádza Kaliňák. Každý deň okrem iného posielajú maily s aktuálnymi ponukami na bazári, pričom v mailingliste majú vyše 8-tisíc adries. A to nielen od samospráv, ale aj rôznych asociácií, hlavných kontrolórov, dobrovoľných hasičov, policajtov, základných, stredných a materských škôl či komunálnych podnikov.

 

Ilustračná fotografia, Zdroj: SITA / Martin Medňanský

Samosprávy si nápad pochvaľujú

Slová združenia potvrdzuje aj samotný starosta obce Jablonov nad Turňou, ktorý spolupracoval na vzniku projektu. “Rozmýšľali sme nad tým, že čo my nepotrebujeme, možno zháňa iná samospráva. Ak dostaneme mail z kancelárie Združenia miest a obcí, hneď na to každý kliká, či už zo zvedavosti, alebo z dôvodu, že práve niečo konkrétne hľadá. Skúsenosť je naozaj veľmi pozitívna. Nám osobne sa podarilo predať všetko, čo sme zverejnili,” pochvaľuje si šéf samosprávy s tým, že nedávno pridali ďalší inzerát. Predávali napríklad nákladné autá, vysokozdvižnú plošinu, ktorú nikdy nevyužili a rôznu techniku. Doteraz sa im podarilo na predanom majetku získať zhruba 15-tisíc eur. Im samotným sa však zatiaľ nepodarilo nájsť nič také, čo by potrebovali.

Záujem prejavili aj ďalšie štáty

Komunálny bazár má však aj ďalší pozitívny aspekt. O projekt totiž prejavili záujem aj prihraničné samosprávy v Poľsku a Ukrajine. Združenie miest a obcí chce preto v lete rozšíriť pôsobenie aj do celej V4 – teda do Čiech, Maďarska, Poľska a na Ukrajinu. Pre slovenské samosprávy to však bude znamenať, že si budú musieť zriadiť zahraničný bankový účet. “Takmer 48 percent obyvateľov Slovenska žije v prihraničných oblastiach a aj z toho dôvodu si myslíme, že rozšírenie projektu do zahraničia má zmysel,” konštatoval Kaliňák s tým, že záujem o spoluprácu prejavil napríklad aj Užhorod.

Pozitívne tento nápad vníma aj starosta východoslovenskej samosprávy Slavomír Zubriczky. “Myslím si, že to bude prínosom nielen pre nás, ale aj pre nich. Čím väčšia je ponuka, tým sú možnosti lepšie,” uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať