Regióny Top

Vyučovanie na školách sa mení. Po novom sa do lavíc nevrátia deti v čiernych okresoch

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – V okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v takýchto okresoch zakážu výučbu na školách. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). 

 

Od pondelka 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Rozhodla tak vláda na piatkovom online rokovaní. Vládny kabinet zároveň prijal uznesenie, ktorým sa má od pondelka zásadne zmeniť prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa na Slovensku nebude vyžadovať od pondelka (8. 2.), ale až od stredy (10. 2.). “Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní,” oznámil. Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. “Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou,” poznamenal Krajčí.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria. “Regionálne úrady verejného zdravotníctva v takýchto okresoch zakážu výučbu na školách,” povedal minister. V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Krajčí poznamenal, že rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Vláda sa na svojom piatkovom rokovaní zhodla na tom, že po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom. Krajčí víta, že COVID automat bude taký, ako ho odporučili epidemiológovia. Na Slovensku podľa jeho slov budú viac-menej platiť také opatrenie ako v posledných dňoch. “Sme v čiernej zóne. S výnimkou prírody nedochádza k uvoľneniam,” skonštatoval minister. Medzi takzvané čierne okresy na Slovensku aktuálne patrí Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

Ružinov v pondelok školy neotvorí

Bratislavský Ružinov v pondelok (8. 2.) svoje základné školy neotvorí. Starosta Martin Chren poukazuje na súčasnú situáciu, ktorá je horšia ako v čase zatvárania škôl. Vyzýva však všetkých, najmä rodičov, aby sa cez víkend prišli otestovať na ochorenie COVID-19, aby mestská časť mohla poznať reálny stav. Na základe neho sa môže prípadne rozhodnúť o individuálnom otváraní škôl od utorka (9. 2.). “Dnes som absolvoval rozhovory s odborníkmi, niektorými našimi riaditeľmi a vidím jediné rozumné a zodpovedné riešenie, ktoré niektorých rodičov síce nepoteší, ale je v záujme života a zdravia našich detí a učiteľov. Plne si za ním stojím bez ohľadu na možnú kritiku,” uvádza Chren na sociálnej sieti.

Starosta poukazuje na aktuálnu situáciu, ktorá je podľa neho kritická a horšia ako v dobe, keď sa školy zatvárali. Pozornosť upriamuje aj na odporúčanie bratislavského regionálneho hygienika, podľa ktorého by sa v celom Bratislavskom kraji nemali školy otvárať ešte dva týždne. “Je to však len odporúčanie, nie je to rozhodnutie ani nariadenie. Preto ťarcha rozhodnutia zostáva na nás,” konštatuje Chren. Aj na základe rozhovorov sa vedenie mestskej časti rozhodlo, že školy začiatkom budúceho týždňa neotvorí. Na základe výsledkov testov medzi učiteľmi a rodičmi by sa však malo rozhodnúť o individuálnom otvorení jednotlivých škôl od utorka. Šéf miestnej samosprávy zdôrazňuje, že sa nechce správať alibisticky a nechať rozhodnutie na vláde či ministrovi, nechce sa ani skrývať pred zodpovednosťou. “Chceme otvoriť naše školy čo najskôr, ale musíme si byť istí, že do nich nastúpia zdraví učitelia a zdravé deti,” podotýka Chren. Obyvateľov vyzýva, aby sa prišli otestovať. Ubezpečuje, že mestská časť urobila všetko pre to, aby víkendové testovanie bolo ľahké, rýchle a komfortné.

Čo sa materských škôl týka, starosta poznamenáva, že sú v podstate otvorené pre deti zamestnancov kritickej infraštruktúry. Poukazuje však na to, že čím viac sa otvárajú, tým viac je potrebné ich zatvoriť. “Neprejde deň, aby sme pre nový koronavírus medzi rodičmi, učiteľkami a už aj deťmi nemuseli zatvoriť nejakú škôlku. Ochorenie nám zúri v detských jasliach aj v domovoch dôchodcov, a to napriek najprísnejším opatreniam, ktoré nás chránili takmer rok,” hovorí Chren pýtajúc sa, či má v takejto situácii zmysel otvárať školy, aby ich vzápätí bolo treba zatvoriť. Aj najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka informuje, že základné a materské školy budú otvorené najskôr v utorok. Závisieť to bude od výsledkov víkendového testovania. “V pondelok bude fungovať MŠ Bzovícka 6, ktorej prevádzka ostáva nemenná. Je určená pre umiestnenie detí zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre,” informuje samospráva na sociálnej sieti.