Domáce Politika Kauzy Top

Významný posun v kauze Gorila. Zvukovú nahrávku už majú aj novinári

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Kauza Gorila naberá v posledných dňoch obludné rozmery. Do viacerých redakcií v nočných hodinách anonym rozposlal odkaz na zvukovú stopu nahrávky, ktorá má až 39 hodín. Ako prvá na to upozornila redakcia televízie JoJ. K dispozícií ju má aj Glob.sk. Jej pravosť však zatiaľ nemožno verifikovať. Hneď v úvode však má byť počuť rozhovor dvoch mužov, ktoré majú podľa prepisu, ktorý bol zverejnený na internete v roku 2011, patriť Jirkovi Malchárkovi a šéfovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi. 

Daná nahrávka mala vzniknúť v konšpiračnom byte na Vazozovej ulici, kde sa Haščák stretával s viacerými politikmi, ministrami a inými dôležitými osobami a hovoril o províziách a korupcii v štátnych tendroch v rokoch 2005 a 2006. Byt odpočúvala Slovenská informačná služba (SIS) po tom, ako jej príslušník Peter Mravec (Holúbek) postrehol zvýšený počet návštev vysokopostavených ľudí vo vedľajšom byte, ktorý patril Zoltánovi Vargovi. Akcia sa prezradila, Holúbeka vyhodili a záznamy sa nesmeli použiť ako dôkaz. Koncom roka 2011 sa prepis nahrávok objavil na internete a značne ovplyvnil výsledok volieb. Stále však chýbal ten najdôležitejší dôkaz – zvuková stopa. 

Zdroj: Glob.sk

Nahrávka Gorily sa našla až v roku 2019 pri domovej prehliadke jednej z nehnuteľností Mariana Kočnera. USB kľúč so záznamom našli policajti položený na stolíku. Dnes majú nahrávku kauzy Gorila, ktorá zásadným spôsobom prepísala politickú mapu Slovenska, v rukách už aj novinári.

Jej autenticitu potvrdil nedávno Lukáš Kyselica, ktorý bol šéfom vyšetrovacieho tímu Gorila. Znalecké skúmanie vraj preukázalo, že hlasy na nahrávke patria aktérom spomínaným v samotnom dokumente.