Politika Zahraničné Top

Malá krajina sa vzbúrila USA: Vyhnali ich vojakov, nechcú byť ich rohožkou!

MANILA – Filipínsky prezident Rodrigo Duterte sa v poslednej dobe naozaj činí a svoje antipatie voči Spojeným štátom sa už neusiluje ani ospravedlňovať. Tentokrát sa veľkohubá hlava ostrovného štátu rozhodla vyzvať vojakov USA, aby opustili krajinu.

Chce tak ukončiť 65 rokov trvajúce vojenské spojenectvo dvoch krajín. Duterte nariadil zrušenie spoločných hliadok a nariadil, aby z Filipín odišlo 107 amerických vojakov, ktorí zaisťujú prevádzku bezpilotných lietadiel využívaných na sledovanie islamistických militantov na juhu krajiny.

Môžu ísť čínskym smerom

Svoje rozhodnutie oznámil Duterte v meste Davao, kde predtým pôsobil ako starosta. „Tento rok bude posledný,” povedal podľa portálu The Guardian a dodal, že vždy môže ísť za Čínou: „Pokiaľ som tu ja, radšej sa k nám nesprávajte ako k rohožke, lebo to budete ľutovať.”

Ako uviedol minister obrany Delfin Loranzana, s USA boli spojenci od roku 1951, no Spojené štáty nedokázali zlepšiť ich spôsobilosť byť na rovnakej úrovni s tým, čo sa deje v regióne. Na to, aby zalepili dieru po odchode Američanov, bude od filipínskeho kongresu žiadať od 50 do 100 miliónov dolárov ročne, pričom možno bude kontaktovať aj Rusko alebo Čínu.

Zdroj: ph, theindependent.co.uk, Foto: SITA