Zahraničné

Vzbura proti Putinovi. Dôchodková reforma spôsobila ošiaľ

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, v stredu jednohlasne prijala pozmeňujúce a doplňujúce návrhy prezidenta Vladimira Putina k návrhu zákona o dôchodkovej reforme, ktorý stanovuje vek odchodu do dôchodku pre ženy na 60 rokov a pre mužov 65 rokov. Pôvodný návrh vlády stanovoval pre ženy 63 a pre mužov 65 rokov.

Napísala o tom agentúra Interfax. Spresnila, že parlament sa návrhom zákona v stredu zaoberal v druhom čítaní. Tretie čítanie sa očakáva vo štvrtok.

Vláda v lete predložila do Dumy návrh zákona o zvýšení veku odchodu do dôchodku v prípade žien zo súčasných 55 na 63 rokov a u mužov zo 60 na 65 rokov. Návrh však v Rusku vyvolal veľkú kritiku i masové pouličné protesty.

V blízkosti budovy parlamentu v centre Moskvy sa aj v stredu ráno na spontánnom proteste proti prijatiu zákona o dôchodkovej reforme zišlo asi 500 ľudí. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy nešlo o hromadnú protestnú akciu, ale o protesty jednotlivcov.

Pred Dumu prišli aj politici zo strán, ktoré majú námietky proti vládou navrhovanej dôchodkovej reforme. Ako spresnilo Echo Moskvy, ide o predstaviteľov ľavicových síl – Komunistickej strany Ruskej federácie a Ľavicového frontu – či zástupcov centristickej strany Jabloko. Prítomní boli aj odborári. Ochrana parlamentu bola posilnená.

Aktivista Ľavicového frontu Sergej Udaľcov prišiel pred Dumu s plagátom “Vládna dôchodková reforma je genocída!”. Iní demonštranti mali v rukách fotografie predstaviteľov ruského vedenia: premiéra Dmitrija Medvedeva, prezidenta Putina či poslancov vládnej strany Jednotné Rusko, doplnené o nápis: “Nepriateľ ľudu.”

Udaľcov na margo atmosféry pred Štátnou dumou pre Echo Moskvy uviedol, že “ľudia sú veľmi rozhorčení, žiadajú, aby opoziční poslanci dnes opustili zasadaciu sálu a nezúčastňovali sa na tejto fraške”.

Dôchodková reforma vyvolala vlnu protestov. Zdroj: TASR / AP