Regióny Bratislava

Z erotického klubu v Sade Janka Kráľa bude REŠTAURÁCIA

BRATISLAVA – Budovu v bratislavskom Sade Janka Kráľa, kde kedysi sídlil nočný erotický klub, bude po jej odkúpení hlavné mesto rekonštruovať zrejme v budúcom roku. Chce v nej vytvoriť modernú gastroprevádzku (bistro s reštauráciou) aj zázemie pre Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

 

Po dokončení obnovy bude hľadať mesto zodpovedného prevádzkovateľa. Podrobnosti prezradila Annamária Ondrejková z mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy. Rekonštrukcia budovy má podľa samosprávy zohľadniť potreby ľudí, architektonickú kvalitu budovy a výnimočnosť danej lokality. “Pracovať na novom návrhu budú vysúťažení spolupracujúci architekti, ktorí majú skúsenosti s obnovou budov z 20. storočia,” priblížila Ondrejková.

Riaditeľ sekcie tvorby mestských priestorov v MIB Marcel Dzurilla spresnil, že je vítané obnovenie pôvodného riešenia fasády a zasklenia smerom do sadu. “Vďaka čomu sa lepšie prepojí interiér s exteriérom. Dôraz kladieme aj na energetický koncept budovy, kde budeme preferovať využívanie alternatívnych zdrojov,” priblížil. Budova z roku 1982 od architekta Ferdinanda Končeka bola totiž podľa MIB v 90. rokoch neodborne zrekonštruovaná a mnohé prvky sa znehodnotili.

Architektonická štúdia s vizualizáciami má byť hotová do konca roka. Následne sa má spracovať projektová dokumentácia pre vydanie potrebných povolení. “Tak, aby sa mohol spustiť proces verejného obstarávania, od ktorého závisí samotná rekonštrukcia v roku 2022,” povedala Ondrejková. Inštitút zároveň avizuje, že na celé územie Sadu Janka Kráľa a Tyršovho nábrežia bude na budúci rok vypísaná komplexná urbanisticko-krajinársko-architektonická súťaž. Aktuálne sa k nej uskutočňuje participatívny proces.

Mesto Bratislava tento rok prostredníctvom svojej spoločnosti KSP (po novom Bratislavská spoločnosť pre správu majetku) kúpilo od firmy Alvexa za 1,4 milióna eur bez DPH budovu v Sade Janka Kráľa, v ktorej sídlil v minulosti erotický klub. Kúpu nehnuteľnosti schválili bratislavskí mestskí poslanci koncom marca. Primátor Bratislavy Matúš Vallo označil vtedy túto kúpu za historickú možnosť získať objekt a jeho okolie po rokoch späť pod kontrolu mesta.