Domáce

Z kontrolných mechanizmov by sa nemalo stať trápne divadielko, tvrdá Saková

Denisa Saková. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Z mechanizmov na kontrolu ľudí, ktorí pracujú na vysokých pozíciách, by sa nemalo stať “trápne divadielko”. Štvanou zverou nemajú byť policajti, ale kriminálnici. Bývalá ministerka vnútra a súčasná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Denisa Saková (Smer-SD) to uviedla k zámeru vlády podrobovať vysokých predstaviteľov Policajného zboru (PZ) detektoru lži.

Saková schvaľuje existenciu nástrojov či spôsobov, ako kontrolovať ľudí na vysokých pozíciách. Nie je však podľa nej v poriadku, ak sa z nich stane “trápne divadielko”. Pýta sa, kedy sa na detektor dostanú reálni páchatelia, ak budú stále obsadené členmi polície, ktorí celý profesionálny život zasvätili odhaľovaniu páchateľov.

Plánované opatrenie podľa nej vysiela veľmi negatívny signál smerom k verejnosti a podkopáva dôveru PZ ako takého. Myslí si, že automaticky vzniká otázka, ako môžu občania polícii a jej čelným predstaviteľom veriť, keď si ich vláda chce pravidelne posadiť na detektor lži. A tiež otázka, akú dôveru vláda svojim vlastným nominantom preukáže, keď ich prijme len pod podmienkou testovania.

K voľbe policajného prezidenta je podľa nej zatiaľ predčasné sa vyjadrovať. “Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) už uviedol, že výber policajného prezidenta chce riešiť prostredníctvom výberového konania, ktorého presné kontúry sa len tvoria. Počkáme na finálne riešenie, ktoré predloží,” poznamenala.

Exministerka zároveň dodala, že za jej pôsobenia v rezorte vnútra spracovali výber prezidenta PZ s najlepším vedomím a svedomím, aby dosiahli, čo najväčší konsenzus naprieč celým politickým spektrom. “A hlavne sme reflektovali na požiadavku verejnosti po ohavnom čine vraždy dvoch mladých ľudí na odpolitizovanie funkcie policajného prezidenta,” doplnila.

V PVV vláda deklaruje zámer prehodnotiť súčasnú právnu úpravu menovania a odvolávania prezidenta PZ tak, aby sa posilnil vplyv ministra vnútra. Prezident PZ, ale aj ďalší vrcholoví predstavitelia polície a inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR majú ísť pri prijímaní a následne minimálne raz ročne na skríningové vyšetrenie, tzv. detektor lži.