Domáce Spoločnosť Kauzy Top

Z obetí sú vinníci. Prípad Rómov z Moldavy nad Bodvou má dohru na súde

V roku 2013 do osady vtrhlo 63 policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. FOTO TASR – František Iván

BRATISLAVA – Z obetí sa stali vinníci. Aj takto sa dá popísať prípad z Moldavy nad Bodvou, ktorý sa začal už takmer pred šiestimi rokmi. Ešte v roku 2013 tvrdili Rómovia z miestnej osady, že ich policajti zbili a mučili. Dnes sú práve títo muži obvinení z krivej výpovede. Zamotaný prípad rieši už aj Európsky súd pre ľudské práva. Dnes sa pred Okresný súd Košice I postavili Milan Hudák s Ronaldom Dančom z Moldavy nad Bodvou. Podľa splnomocnenca vlády pre marginalizované skupiny Ábela Ravasza je problém nielen v samotnom zásahu, ale aj v tom, ako spoločnosť vníma Rómov. 

 

V rómskej osade Budulovská pred šiestimi rokmi s nepeknými zraneniami skončilo viacero miestnych. Do osady vtedy vtrhlo 63 policajtov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. Odviedli si odtiaľ 15 ľudí. Viacerí obyvatelia tvrdili, že šlo o pomstu za rozbité auto spred niekoľkých dní. Rómovia hovorili o bitke od policajtov, hovorili tiež, že niektorých na policajnej stanici mučili. Policajti mali obyvateľov biť hlava nehlava, či už išlo o mužov, ženy ale aj deti.

V médiách sa objavili fotky aj videá zbitých ľudí s ranami na hlave ale aj s modrinami od obuškov. Rómovia ukazovali aj vyrazené dvere či rozbité okná a tvrdili, že policajti ich vyrazili a zbili aj ľudí vo vnútri domu. Policajti po zásahu tvrdili, že išlo o riadnu pátraciu akciu a obvinenia z policajnej brutality odmietali.

Razia sa vtedy nepozdávala viacerým inštitúciám, medzi inými aj vtedajšej ombudsmanke Jane Dubovcovej. Trestné stíhania však neskôr zastavili, porušenia zákona nezistila ani inšpekcia ministerstva vnútra. Sťažnosť Rómov zmietol zo stola aj Ústavný súd. Po medializácii prípadu prišli policajtov podporiť aj vtedajší premiér Robert Fico a vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Od prvej chvíle sa ich zastával aj vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar. Rómovia sa po neúspechu na Slovensku obrátili aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Rokmi sa situácia obrátila a dnes sú obvinení práve Rómovia. Piati obyvatelia osady Budulovská  čelia obžalobám z krivej výpovede a krivého obvinenia. Mali sa ich dopustiť počas svojich výsluchov, kedy hovorili o tom, ako ich policajti bili pri zásahu v roku 2013. Na dnešnom pojednávaní sa zúčastnila aj ombudsmanka Mária Patakyová a zástupca americkej ambasády.

Dnes súd prejednával obvinenia voči dvom mužom. Obe konania boli odročené. V prvom prípade je dôvodom aj neprítomnosť svedka/poškodeného. V druhom prípade obhajca požiadal o doplnenie dôkazov a súd bude dopĺňať výpis z registra trestov.

Obhajca Rómov Roman Kvasnica po pojednávaniach okrem iného kritizoval spôsob vyšetrovania v kauze razie úradom inšpekčnej služby. “Pretože tie výpovede mojich klientov sú veľmi všeobecné, nie sú tam uvedené žiadne konkrétnosti a, pochopiteľne, to nestačilo na stíhanie príslušníkov Policajného zboru, ale čudujem sa, že to stačí na to, aby ich postavili pred súd a povedali, že si to vymysleli. My ideme veľmi tvrdo po tom, aby každému z obžalovaných povedali, čo konkrétne mali uviesť, či už krivú svedeckú výpoveď alebo krivé obvinenie nejakého príslušníka Policajného zboru,” povedal novinárom.

Prípad od začiatku sleduje aj skupina mimovládnych organizácií, ktorá šesticu obžalovaných považuje za obete policajného násilia.

Postoj spoločnosti

Ábel Ravasz stále trvá na tom, že policajti pochybili. „Prípad Moldavy nad Bodvou sledujem pozorne od začiatku. Vyjadril som sa už niekoľkokrát, že tento zásah nebol v poriadku, a na mojom stanovisku sa nič nezmenilo,” povedal splnomocnenec pre Glob.sk. “Uplynulo už šesť rokov a napriek rozsiahlej diskusii sa v spoločnosti objavili aj ďalšie zásahy s podobným scenárom a v podobnom duchu. Problém, ktorý nám takéto zásahy signalizujú, je však omnoho rozsiahlejší a netýka sa len policajtov. Týka sa celej našej spoločnosti a jej postoju voči Rómom,” uviedol. Samotný proces komentovať nechcel, pretože konanie pokračuje.

Ravasz v tejto veci komunikuje aj s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou, ktorá sa osobne dnes zúčastnila súdneho procesu. “Ide o kontroverzný prípad, kedy sa z poškodených stali obžalovaní. Ako upozornil ich obhajca Roman Kvasnica, dochádza podľa neho k porušeniu ich práv na spravodlivý súdny proces zo strany súdu,” informovala Patakyová na sociálnej sieti. Prípad bude sledovať aj naďalej.