Spoločnosť Zahraničné

Z vraždy švédskeho premiéra Olofa Palmeho je podzrivý už mŕtvy Švéd

Zdroj: TASR / AP

ŠTOKHOLM – Švédska prokuratúra na stredajšej tlačovej konferencii uviedla, že z dosiaľ neobjasnenej vraždy premiéra Olofa Palmeho, ku ktorej došlo v roku 1986, je podozrivý muž menom Stig Engström, ktorý je však už po smrti. Informovala o tom agentúra AFP.

 

Prokurátor Krister Petersson povedal, že prípad spred 34 rokov bude uzavretý, keďže hlavný podozrivý zomrel v roku 2000. “Keďže je mŕtvy, nemôžem ho obviniť a preto sme sa rozhodli vyšetrovanie uzavrieť,” konštatoval Petersson.

Ako napísala agentúra AP, Engström pracoval v poisťovni Skandia neďaleko miesta činu a bol aj jedným z prvých osôb prítomných na mieste vraždy, pričom ho spočiatku dokonca považovali za možného páchateľa.

Popis páchateľa na úteku, ktorý zodpovedal Engströmovi, totiž poskytli viacerí očití svedkovia; iní však uviedli, že na mieste činu vôbec nebol. Samotný podozrivý tvrdil, že na mieste vraždy bol od začiatku, hovoril s políciu a dokonca sa pokúsil Palmeho oživiť.

Engström následne v médiách kritizoval postup polície a tvrdil, že svedkovia, ktorí ho označili za možného páchateľa, ho videli práve v okamihu, keď bežal za policajtmi. Polícia ho však nakoniec označila za nespoľahlivého svedka, keďže svoju verziu udalostí niekoľkokrát zmenil, a vylúčila ho zo zoznamu podozrivých.

Sociálny demokrat Olof Palme bol premiérom dovedna 11 rokov (1969 – 76 a 1982 – 86). V tom čase patril k najznámejším a najrešpektovanejším európskym politikom. Zomrel 28. februára 1986 v centre Štokholmu, keď sa so svojou manželkou Lisbet, svojím synom Martenom a jeho priateľkou vracali z kina. V neskorých večerných hodinách ho na ulici strelil do chrbta neznámy muž, ktorý z miesta činu ušiel.

Na základe svedectva Palmeho manželky bol za tento čin v roku 1989 na doživotie odsúdený kriminálnik Christer Pettersson. Krátko nato ho však odvolací súd pre nedostatok dôkazov prepustil. Pettersson zomrel v roku 2004 po tom, čo sa údajne spadol a utrpel krvácanie do mozgu.