Zahraničné

Za absenciu by mohli českí poslanci prísť až o polovicu platu

Radek Vondráček (ANO) pripravuje návrh zmien rokovacieho poriadku, ktoré by mali zlepšiť účasť poslancov na rokovaniach. (TASR/Martin Baumann)

PRAHA- Až o päťdesiat percent denného platu by v budúcnosti mohli prísť českí poslanci za neopodstatnenú absenciu v Snemovni. Jej predseda Radek Vondráček (ANO) pripravuje návrh zmien rokovacieho poriadku, ktoré by mali zlepšiť účasť poslancov na rokovaniach. “Predpokladám, že prvé čítanie prebehne v prvom polroku tohto roka,” uviedol pre MF DNES.

Od 20. novembra 2017, teda od začiatku ustanovujúcej schôdze, dorazilo do Snemovne 2540 poslaneckých ospravedlneniek z rokovania. Rokovacích dní pritom doteraz bolo len deväťdesiat. Zistila to MF DNES, keď mapovala neprítomnosť poslancov v Snemovni, o ktorej sa v závere roka rozhorela na českej politickej scéne vášnivá diskusia.

Podľa zákona poslanec nemá nárok na polovicu platu a náhrad, ak sa v danom mesiaci bez riadneho ospravedlnenia nezúčastnil dvoch rokovacích dní Snemovne či výboru a komisie. Ak by bez ospravedlnenia chýbal viac ako štyri dni, mal by prísť o celý príjem. Nič také sa ale nedeje. “V zákone chýba určenie, ktorý orgán sa tým má zaoberať,” vysvetľuje situáciu Vondráček.

Podľa nového pravidla by uznateľné dôvody pre ospravedlnenie súviseli predovšetkým s výkonom mandátu poslanca (napríklad výjazdové zasadnutie výborov, vyslanie výborov do zahraničia). ” V tejto chvíli dokončujeme pracovnú verziu návrhu, zaoberáme sa aj tým, ktorý orgán Snemovne bude poverený kontrolou ospravedlneniek a možným postihom. Presadzujem, aby bol v tomto prípade poslancovi znížený jeho denný plat o 50 percent,” povedal. Kontrolu nad dochádzkou poslancov by mohol prevziať mandátový a imunitný výbor. “To sú ale detaily, ktoré ešte dolaďujeme,” dodal súčasný šéf Poslaneckej snemovne.