Spoločnosť Zahraničné

Za krádež obrovskej mince z múzea poslal súd do väzenia troch mužov

Na archívnej snímke z 8. decembra 2010 je 100-kilogramová kanadská zlatá minca v hodnote miliónov eur v Bodeho múzeu v Berlíne. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN – Troch mužov potrestal vo štvrtok súd v nemeckej metropole Berlín viacročným väzením za krádež 100-kilogramovej zlatej mince, ktorá zmizla pred necelými troma rokmi z miestneho Bodeho múzea. Štvrtý obžalovaný v danom prípade bol uznaný za nevinného, informovala agentúra DPA.

 

Dvaja muži vo veku 21 a 23 rokov, ktorí sú členmi známej skupiny zločincov s arabskými koreňmi, majú stráviť vo väzení štyri a pol roka. Tretí odsúdený, identifikovaný ako 21-ročný strážnik uvedeného múzea, dostal trest v dĺžke tri roky a štyri mesiace.

Prokuratúra žiadala pre štvoricu obžalovaných tresty od päť do sedem rokov väzenia. Traja z nich sú podľa zverejnených zistení vlamačmi, ktorí vnikli do múzea cez okno, zatiaľ čo štvrtým je strážnik, ktorému pripísali napomáhanie pri tomto čine.

Pamätnú mincu nazývanú Big Maple Leaf (Veľký javorový list) s hrúbkou tri centimetre, priemerom 53 centimetrov a trhovou hodnotou približne 3,75 milióna eur odcudzili z Bodeho múzea v Berlíne 27. marca 2017 v skorých ranných hodinách.

Minca bola jednou z piatich svojho druhu, aké vyrazili v Kanade. Súčasťou múzejnej zbierky bola od roku 2010. Od krádeže sa už na verejnosti neobjavila a panuje domnienka, že zlodeji ju rozrezali a rozpredali po kusoch.

Kriminalisti našli čiastočky zlata v aute aj na oblečení podozrivých osôb.