Politika Domáce Top

Za ľudí vyložilo karty na stôl. Povedalo, koho vo voľbe generálneho prokurátora podporuje

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Ján Hrivnák, Ján Šanta a Tomáš Honz. Poslanecký klub najmenšej koaličnej strany Za ľudí považuje spomenuté troch kandidátov za najvhodnejších na post generálneho prokurátora. Strana Sme rodina presadzuje zasa Maroša Žilinku. Koalícia dohodu na menách zatiaľ stále nemá a čakajú ju ešte rokovania a aj indikatívne hlasovanie. 

 

Podľa predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej mali pri výbere kandidáta vlastné vnútorné kritériá. „Kandidát musí byť nevydierateľný, nepodplatiteľný a zároveň to musí byť človek, ktorý má chuť, odvahu a energiu realizovať potrebné zmeny na generálnej prokuratúre,” uviedla šéfa Za ľudí.

Remišová tiež ozrejmila, že dnes budú mať indikatívne hlasovanie medzi jednotlivými poslaneckými klubmi. „Strana Za ľudí urobí všetko preto, aby sme sa dohodli v rámci koalície, pretože je veľmi dôležité, aby sme mali šéfa generálnej prokuratúry a následne aby sme mali aj šéfa špeciálnej prokuratúry,“ uviedla Remišová.

V mene svojho kandidáta majú jasno aj v strane Sme rodina. “Chceme sa dohodnúť na spoločnom kandidátovi v rámci koalície a boli by sme radi, keby to bol pán Žilinka,” povedal predseda poslaneckého klubu Peter Pčolinský.

Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že “spojený poslanecký klub celej koalície” dospeje k tomu, aby našli spoločného kandidáta. “Dnes večer je poslanecký klub celej koalície. Tam pôjdem, tam budeme diskutovať a budeme sa snažiť dohodnúť,” povedal. Nasledovať stranu Za ľudí a menovať svojich “favoritov” nechcel.

Odkazovať si mená cez médiá nechce ani Gábor Grendel z poslaneckého klubu OĽANO. “Prioritou je dohodnúť sa v rámci koalície na spoločnom kandidátovi, akékoľvek hádzanie mien do pléna, s kým súhlasíme, s kým nesúhlasíme, by len sťažilo proces dohody,” uviedol Grendel. Ako uviedol, klub OĽANO je najväčší v parlamente a mohol by si dovoliť “risknúť” prvé kolo voľby, pretože by sa s veľkou pravdepodobnosťou do druhého kola dostal niekto z favoritov hnutia

 

Dohodnú sa? Koalícia stále nemá spoločného kandidáta na generálneho prokurátora. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Voľba sa ešte môže presunúť

O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov – Jozef Čentéš, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Juraj Klimant, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Koalícia sa však na jednom mene zatiaľ nedohodla. Opakovane sa kvôli tomu menil aj termín voľby. Tá mala byť podľa prvotných informácií ešte minulý týždeň, nakoniec sa však preložila na pondelok 30. novembra. Ani v tento deň sa však nekonala. Ešte v pondelok popoludní sa opäť stretla koaličná rada. Zhodu na jednom mene však nepriniesla. Koaliční lídri sa dohodli iba na tom, že sa hlasovanie opäť presunie. Naplánované je na štvrtok 17. hodinu. Je však možné, že sa bude opäť presúvať. “Ak aj napriek rokovaniam dnes, zajtra nepríde k dohode, je možné, že sa bude voliť tak, že každý dá hlas komu chce, alebo sa dohodneme na odložení voľby,” uviedol šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Aj ich poslanci dnes rokujú o novom generálnom prokurátorovi.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD sa má na mene, ktoré vo voľbe podporí, dohodnúť na stredajšom predsedníctve. “Hovorí sa zhruba o troch menách, ktorí sú favoriti. Keďže jeden z nich je sudca, favoritov máme dvoch,” uviedol predseda strany Peter Pellegrini. Zopakoval, že neprokurátor ich podporu mať nebude. Spomedzi siedmich kandidátov je takýto iba jeden – sudca Juraj Klimant.