Politika Domáce Voľby Parlamentné voľby

Za porušenie moratória hrozia vysoké pokuty. Štátna komisia bude riešiť viacero podnetov

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán bude riešiť viacero podnetov pre porušenie volebného moratória. TASR to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová s tým, že sa nimi komisia bude zaoberať v deň parlamentných volieb, teda v sobotu 29. februára.

Komisia by sa tak mala zaoberať aj možným porušením volebného moratória zo strany jedného z kandidátov. Ten vo štvrtok (27. 2.) podvečer posielal svojim kontaktom SMS správy, v ktorých pripomínal voličom, že ho môžu vo voľbách krúžkovať. “Budem rád, keď ma podporíte krúžkom, prípadne aj odporučíte ďalším,” uviedol v správe.

Volebné moratórium sa začalo 48 hodín pred konaním volieb, teda vo štvrtok (27. 2.). Počas neho je podľa zákona o volebnej kampani zakázaná činnosť v prospech či neprospech kandidujúcich strán, hnutí a koalícií či kandidátov.

Za porušenie zákazu viesť kampaň môžu politické subjekty dostať pokutu od 30.000 do 300.000 eur. Médiám hrozí za porušenie zákazu informovať o kandidátoch sankcia od 1000 do 10.000 eur.