Zahraničné Spoločnosť

Za posledné desaťročie došlo v konfliktných zónach k takmer trojnásobnému nárastu útokov voči deťom

Zdroj: TASR / Martin Palkovič

NEW YORK – Za posledné desaťročie došlo v konfliktných zónach k takmer trojnásobnému nárastu útokov voči deťom. V pondelok o tom podľa agentúry DPA informoval Detský fond OSN (UNICEF).

OSN od roku 2010 potvrdila viac ako 170.000 vážnych násilných činov voči deťom, ku ktorým došlo vo vojnách – čo znamená za posledných desať rokov viac než 45 denne.

Medzi tieto závažné činy spáchané voči deťom sa započítavajú zabíjanie, zmrzačenie, sexuálne násilie, únosy, odopieranie prístupu k humanitárnej pomoci, nábor detí za vojakov a útoky na školy a nemocnice.

Hrôzostrašné čísla

V roku 2018 OSN zaznamenala vyše 24.000 vážnych násilných činov voči deťom, čo bolo takmer trikrát viac než v roku 2010. V približne polovici týchto prípadov boli deti usmrtené alebo zmrzačené leteckými útokmi a výbušnými zbraňami, ako sú nášľapné míny a mínomety.

UNICEF zároveň konštatuje, že počet krajín postihnutých vojnou je najvyšší za tri desaťročia. “Konflikty po celom svete trvajú dlhšie a spôsobujú viac krviprelievania a stoja viac mladých životov,” uviedla výkonná riaditeľka UNICEF-u Henrietta Foreová.

Podľa záznamov UNICEF-u sú najviac ohrozené predovšetkým deti v Sýrii, Jemene a Afganistane. Organizácia vyzvala bojujúce strany na celom svete, aby prestali porušovať práva detí a zameriavať sa na civilnú infraštruktúru.