Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Za velikánom Gottom smútia umelci aj politici. Babiš hovorí o štátnom pohrebe

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Smrť, ktorú si nikto nechce pripustiť. Vo veku 80 rokov zomrel český spevák Karel Gott. Najskôr bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel v kruhu svojich najbližších v utorok krátko pred polnocou. Smutná správa obletela aj Slovensko. Známe tváre sa z jeho straty nevedia spamätať. 


Aktualizové 17:40 o vyjadrenie Andreja Babiša po mimoriadnom rokovaní českej vlády

,,Božský Kája”, ako ho mnohí prezývajú, toho počas svojho života zažil veľa. Bol otcom štyroch dcér, zahral si vo viacerých známych filmoch, či naspieval známu skladbu k obľúbenej nemeckej rozprávke o včielke Maji.

Kolegovia

Česká speváčka Helena Vondráčková sa vyjadrila k smrti dlhoročného priateľa pre nemecký denník Bild. ,,Pred týždňom som Karla ešte navštívila v Prahe. Mal veľkú nádej, že rakovinu porazí. Spomínali sme na naše spoločné príjemné vystúpenia. Žiaľ, zomrel včera večer vo svojom dome. Jeho smrť nie je len veľkou stratou pre mňa a jeho fanúšikov. Teraz myslím najmä na jeho deti a jeho manželku.”

,,Jsem rád za to, že jsem měl tu čest a štěstí napsat Karlovi spoustu písní, že jsem si s ním mohl zazpívat společný duet „To stárnutí zrádné“, který jsem mu složil k jeho šedesátinám spolu s textařem panem Zdenkem Borovcem,” napísala ďalšia spevácka legenda Michal David.

 

,,MAESTRO, bolo nám cťou Vás poznať! Odišiel velikán československej hudobnej scény Karel Gott, nech mu je zem ľahká…,” napísala na sociálnej sieti skupina POLEMIC.

Nájsť správne slová nevedel ani spevák Petr Kolář. ,,Karel Gott byl nejen skvělý zpěvák, hlas který byl jedinečný, ale hlavně taky báječný kolega a kamarád, který mě toho hodně naučil. Moc si vážím, že jsem mnohokrát mohl po jeho boku stát na jevišti a společně si zazpívat. A nejen na chvíle na jevišti, ale na cesty, na hodiny povidání o životě u sklenky dobrého vína a na spoustu dalších zážitků budu navždy rád vzpomínat.”

Bez slov

Speváčka Lucie Bílá nedokázala nájsť žiadne slová. Odchod legendy ju zasiahol.

Do smutného dňa sa prebudila aj slovenská speváčka Dominika Stará. Spomenula si na moment, keď sa stretla s Gottom. ,,Mal tú najkrajšiu vlastnosť – pokoru a skromnosť zároveň. Vždy si ho budem pamätať ako milého, neskutočne talentovaného, skromného a pokorného človeka s obrovským srdcom,” napísala na sieti Dominika Stará.

 

View this post on Instagram

Slova jsou zbytečná. 🖤

A post shared by Lucie Bílá (@luciebila) on

Na speváka nezabudne tiež známy český moderátor Leoš Mareš. Zmohol sa iba na jednu vetu: ,,Nikdy nezapomeneme…” S veľkým smútkom prijal správu o odchode Karla Gotta aj ďalší moderátor Jan Krause. ,,Chovám k němu velikou úctu, profesionální obdiv a samozřejmě stesk…”

,,Pokora, skromnost, velkorysost a krásné chování ke každému bez rozdílu. Vzor pro nás všechny. V mém srdci navždy Děkujeme,” uviedla na svojej sieti česká speváčka Monika Bagárová.

 

,,Bůh se setkal s Bohem… Má vzpomínka na vás bude vždy barevná, jako jste byl vy sám! Děkuji za vaše slova, váš smích, za to že jsem si s vámi mohla zazpívat! Člověk nikdy zcela neodejde, dokud na něj někdo myslí! U vás to tak bude Karle! Milujeme vás!” napísala česká speváčka Tereza Kerndlová.

Herečka Veronika Žilková si na sociálnej sieti položila otázku, ako to bude dnes vyzerať u nebeskej brány. ,,Sv.Petre tady Gott. My už tady Boha máme říká sv.Petr. A umí zpívat? Ptá se božský Kája…..smutek….kus našeho života. Holčičky Gottovy držte se, jste ještě tak malé.”

 

Na legendu nezabudol takisto nemecký popový spevák Roberto Zerquera Blanco. ,,Tvoja smrť ma veľmi mrzí. Bolo pre mňa veľkou cťou a potešením. Ako v súkromnom živote, tak aj na pódiu.”

 

S Karlom Gottom si čo to prežil aj spevák Miro Žbirka. Na svojej sociálnej sieti k strate legendy napísal aj režisér Jiří Strach. „Díky za vše, Mistře, a andělé ať Vás uvítají!“ Zazdieľal si pieseň z rozprávky Anděl páně 2. Tam si Gott so svojou dcérou Charlotte Ellou zaspievali.

,,Často sme spolu účinkovali v domácich aj medzinárodných galaprogramoch pri reprezentácii Československa. Karel bol veľmi citlivý človek, veľmi poctivý, pracovitý aj veľkorysý človek. Kládol si na seba veľké nároky, párkrát som ho počula pred vystúpením povedať – dnes to nedám. Vždy to však dal, aj toto bola známka jeho vysoko profesionálneho prístupu,” povedala pre TASR slovenská speváčka Marcela Laiferová.

 

Smutná správa zasiahla srdce tiež českej herečky Dany Morávkovej, ktorá pre Blesk.cz uviedla, „je mi to moc líto, moc… čest… jeho památce”. Po tom, čo sa spevák Bohuš Matuš dozvedel o smrti Gotta, podľa jeho slov nemá chuť ani spievať. ,,Úpřimnou soustrast Ivance a všem pozústalým.”

Český spevák Karel Gott býval na všetkých kolegov, vrátane tých mladých, vždy milý a usmiaty. Takto si na neho spomína slovenský skladateľ a spevák Vašo Patejdl. „Poznali sme sa dlho, ešte z čias Bratislavskej lýry, za tie roky sme sa stretávali na rôznych koncertoch a programoch. Koľkokrát sme sa stretli, vždy ma žiadal, aby som už aj jemu napísal pesničku. Naša prvá bližšia spolupráca bola pri duete Neznámy pár, ktorú naspievali s Marikou Gombitovou,” zaspomínal si pre TASR Patejdl. Neskôr, podľa jeho slov, naspieval parádne skladbu Voľnosť, ktorú napísal do filmu Cinka Panna režiséra Dušana Rapoša. ,,Žiaľ, naša posledná spolupráca bola na albume S pomocí přátel, na ktorý sme prispeli s textárom Ľubošom Zemanom pesničkou Chci tě. Plánovali sme ešte ďalšie, k tomu už, žiaľ, nedôjde. V posledných rokoch som ho veľmi obdivoval, ako statočne bojuje s chorobou, nezavrel sa do ústrania a vlastne zomrel na pódiu. Želám mu z celého srdca, aby mal v nebi toľko priateľov, ako tu na zemi,” zhrnul Patejdl.

,,Stále som veril, že nad chorobou zvíťazí. Od mladosti som ho obdivoval a pri neskorších novinárskych a umeleckých stretnutiach sa mi potvrdilo, že to bol aj dobrý, prajný a charizmatický človek. Som rád, že stihol naspievať aspoň jednu pieseň s mojím textom. Bola to pre mňa česť. Verím, že svet na neho nezabudne a jeho piesne tu zostanú naveky. Česť jeho pamiatke,” uviedol pre TASR textár Ľuboš Zeman.

Učiteľom, vzorom, ale aj priateľom bol Gott pre speváčku Jitku Zelenkovú. ,,Česko nemá nikoho druhého jako jsi Ty a ani nikdy mít nebude.”

 

Plače aj politická scéna

Na úmrtie hudobného velikána reaguje aj politická scéna. Český prezident Miloš Zeman uviedol, že je to nesmierne zarmucujúca správa pre celú krajinu. ,,Karel Gott byl skutečný Umělec, který sa rozdával druhým. To je vyčerpávajíci, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svúj život generacím, daroval se nám všem,” uviedol. Český premiér Andrej Babiš zasa na sociálnej sieti prezradil, že Karel Gott ho sprevádzal od čias mladosti. Označil ho za jedného z najväčších Čechov, ktorého mali možnosť zažiť a veľmi si ho vážil. ,,Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto,” uviedol. Podľa českých médií už Babiš tiež povedal, že navrhne vláde, aby mal Gott štátny pohreb v katedrále sv. Víta v Prahe.

Návrh vláda na mimoriadnom rokovaní schválila. Musí s tým však súhlasiť aj spevákova rodina. “Vláda schvaľuje usporiadanie štátneho pohrebu na uctenie si pamiatky Karla Gotta, v prípade súhlasu jeho rodiny. Čakáme na vyjadrenie rodiny, či si to bude želať,” oznámil Babiš.

V deň pohrebu bude vyhlásený štátny smútok a “štátna vlajka bude na úradných a verejných budovách vyvesená na pol žrde alebo stožiaru”, uviedol. Dátum pohrebu zatiaľ nie je jasný. “Neriešili sme to, čakáme na vyjadrenie rodiny,” dodal český premiér po mimoriadnom zasadnutí vlády.

Božský Kája

V smútku je aj slovenská politická scéna. Premiér Peter Pellegrini na sociálnej sieti napísal, že ,,jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý celé desaťročia vnášal radosť do duší Čechov i Slovákov, už nikdy nezaznie”. „Božský Kája“ bol podľa neho fenoménom, ktorý pomáhal odpútať sa ľuďom od svojich bežných životných problémov a ponúkal im umenie, ktorému rozumeli, s ktorým sa vedeli stotožniť. ,,Zbohom, maestro, nech Váš hlas ostane navždy v srdciach ľudí, ktorým právom učaroval,” dodal slovenský premiér. K tragickej správe, ktorá zasiahla Slovensko aj Česko sa vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko. ,,Opustil nás legendárny maestro, ktorého zlatý hlas počul snáď každý z nás. V tichosti a s úctou spomíname,” uviedol.

,,Keď som bol dieťa, bol tu Karel Gott. Keď som bol tínedžer, zabávali sme sa na jeho hudbe. Keď som bol dospelý, hrával som jeho pesničky na gitare. Bol tu, aj keď som bol prezident. Neviem, si predstaviť, že tu už nebude,” napísal exprezident Andrej Kiska.

 

Raňajky s mojím mužom

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková uviedla, že slovenská verejnosť prijala správu o odchode jedného z najväčších velikánov československej hudobnej scény s veľkým zármutkom. ,,Jeho hlas mi v hlave znel pri všetkých tých pekných, filmovo romantických raňajkách s mojím mužom. Na Karlovych piesňach bolo krásne, že nás sprevádzali detstvom, dospievaním i zrelým vekom. A vždy sa nám prihovárali niečím iným. Vstupoval do nášho života a robil ho krajším a neraz jednoducho znesiteľnejším. Čarom ľudskej osobnosti, nadhľadom a prirodzenou ľudskou múdrosťou a skúsenosťou oslovoval celé generácie. R.I.P. Maestro, budete nám veľmi chýbať,” uviedla.

Na smrť Karla Gotta reagovala na sociálnej sieti aj Polícia SR, ktorá ho označila známym prívlastkom ,,Maestro’‘.