Domáce GPlus Spoločnosť Top

Zabudnite na babské rady. Farmaceutka upozorňuje na nebezpečné taktiky pri vyťahovaní kliešťa

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Je malý, nenápadný a že si ho so sebou nesiete z výletu, ani netušíte. Kliešť už potrápil nejedného domáceho miláčika, ale aj jeho majiteľa. Predovšetkým v týchto mesiacoch sa príroda hemží tichým parazitom, ktorý sa vie skryť na najtajnejších zákutiach tela. A keď zistíte, že jedného máte aj vy, chcete ho čo možno najskôr odstrániť. Ale sú triky, ktorými sa kliešťa chcete zbaviť, bezpečné? Je správne sa nechať zaočkovať? Ako sa čo najúčinnejšie chrániť? Aj na tieto otázky nám poskytla odpovede farmaceutka z lekárne Dr.Max Jana Varsová.

 

Natrafiť v prírode na kliešťa nie je žiaden problém. Skrývajú sa v tráve či na listoch. Najkritickejší sa však stáva moment vytiahnutia. Mnohí sa ešte stále riadia starým známym postupom. Vytiahnutie kliešťa pomocou mydla a gázy však odborníci neodporúčajú. Upozorňujú totiž na hrozbu, že sa kliešť udusí a následne uvoľní do tela nebezpečné toxíny. Zvyšuje sa tak riziko prenosu infekcie. „Kontaktujte lekára v prípade, že spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku, ako sú bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava či horúčka,“ odporúča farmaceutka Varsová.

Najbezpečnejší postup podľa odborníkov

Internet chrlí nespočetné množstvo rád, ako sa ,,správne” zbaviť parazita. Odborníci, ale hovoria o zdržanlivosti pri hltaní informácií z online sveta. Po prisatí kliešťa je potrebné reagovať pohotovo a odstrániť ho čo najsprávnejšie. ,,Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu,“ vysvetlila farmaceutka.

 

Vytiahnutie kliešťa pomocou mydla môže byť nebezpečné. Zdroj: pixabay.com

Očkovanie ako prevencia?

Azda najväčším strašiakom je možná infikácia kliešťovou encefalitídou. Pred nebezpečnou infekciou sa však dá chrániť očkovacou látkou, ktorá zabráni vírusu napadnúť telo. „Najvhodnejším čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roku a dospelých,“ povedala Varsová.

 

Pokiaľ sa nechávate zaočkovať prvýkrát, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny.  Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vždy pripravení

Dôležitá je aj samotná prevencia. Pri výlete do prírody by ste nemali zabudnúť na vhodné oblečenie. Dlhé nohavice s hladkým povrchom šťažujú kliešťom lezenie a ich následné prisatie na telo. Najčastejšou cestičkou, ktorú si kliešte vyberajú, aby napadli hostiteľa, sú chodidlá. Preto si nezabudnite nohavice zapraviť do ponožiek. Keďže sa kliešte zdržiavajú predovšetkým vo vysokej tráve, a neskáču zo stromov, ako sa mnohí mylne domnievajú, vyvarujte sa oddychu na týchto miestach. A v neposlednom rade použite pred výletom repelent. Odpudzuje nielen kliešte, ale aj komáre.

Mohlo by vás zaujímať: