Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Začal sa Európsky týždeň mobility. Vo vlakoch môžete cestovať za polovicu, bicykle sú zadarmo

Zdroj: poprad.sk

BRATISLAVA –  Vo štvrtok 16.septembra sa začal 20. ročník najväčšej celoeurópskej kampane Európsky týždeň mobility. Do národnej kampane, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť spoločnosti na tému udržateľnej mobility a životného prostredia, sa tento rok zaregistrovalo celkovo 56 samospráv a desať participujúcich organizácií. Informovala hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia Michaela Pšenáková.

 

Samosprávy si aj tentoraz pripravili mnoho podujatí a sprievodných aktivít, ktorými podporia motto kampane „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“. Napríklad v Ivanke pri Dunaji sa môžu obyvatelia tešiť na verejnú cyklojazdu po námestí Sv. Rozálie alebo na aktivitu s názvom „Zahrajme sa na ulici“, keď sa uzavrie časť ulice SNP a vytvorí sa priestor pre detské hry. V Lučenci sa môžu obyvatelia zapojiť do nultého ročníka „Nočného behu mestom Lučenec“. Kúpeľné mesto Sliač zorganizuje „Pešobus“, vďaka ktorému sa budú žiaci základných škôl prepravovať počas celého týždňa ETM do škôl pešo, kolobežkou, prípadne bicyklom za asistencie mestskej polície.

Mesto Hlohovec si na Deň bez áut pripravil aktivitu s názvom „Cyklojazda po Fraštáku“. “Zapojiť sa môže široká verejnosť, pre ktorú budú v cieli v zámockej záhrade pred amfiteátrom pripravené malé darčeky,” priblížila agentúra. Európsky týždeň mobility podporí v tomto roku aj Železničná spoločnosť Slovensko. Tá počas tohto týždňa ponúka všetkým cestujúcim prepravu za polovičné cestovné v osobných vlakoch a regionálnych expresoch v druhej vozňovej triede. Zároveň sa počas tohto týždňa budú vo vlakoch uvedených kategórií bezplatne prepravovať bicykle.

 

Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

Ako uviedla Slovenská agentúra životného prostredia, vzhľadom na pandemickú situáciu budú musieť niektoré samosprávy a organizácie program podujatí prispôsobiť aktuálnym pravidlám platného COVID automatu. Európsky týždeň mobility sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra a má obyvateľom miest a obcí ukázať aj iné alternatíve formy dopravy, na aké sme zvyknutí. Vyhlasovateľom kampane je Ministerstvo životného prostredia. Európsky týždeň mobility podporili aj členovia vlády.

Na štvrtkové rokovanie kabinetu uprednostnili pred autami ekologické dopravné prostriedky, prípadne prišli pešo. Šéf exekutívy Eduard Heger (OĽANO) využil linku MHD, minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) odstavil vo vestibule Úradu vlády SR elektrickú kolobežku. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) i minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zvolili pri ceste na rokovanie kabinetu bicykel. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) i ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) išli peši.