Domáce Šport Top

Vlhová prvé kolo pokazila. V druhom však predviedla výkon, ktorý ju vystrelil na pódium

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová po obrovskom slalome Svetového pohára v Soeldene. Zdroj: TASR / AP

SOELDEN – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila v úvodných pretekoch Svetového pohára na treťom mieste. V obrovskom slalome v rakúskom Söldene sa po desiatom mieste v prvom kole posunula vďaka najrýchlejšiemu času v tom druhom a skončila na pódiu. Vyhrala Talianka Marta Bassinová.

Veľké biele dobrodružstvo sa začalo. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní odštartoval už klasicky na ľadovci v rakúskom Soeldene. Na programe bol obrovský slalom žien a na štarte aj Petra Vlhová. Slovenská kométa na zasnežených svahoch má po uplynulej, mimoriadne úspešnej sezóne pred sebou náročný program. A to minimálne obhájiť dva malé kryštálové glóbusy za slalom a paralelné disciplíny, tretie miesto v celkovom poradí a zlato, striebro a bronz z majstrovstiev sveta. Šampionát bude vo februári v Cortine d’Ampezzo.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová po nevydarenom prvom kole obrovského slalomu v Soeldene. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Soelden je už roky miestom, kde sa začína sezóna a preteky, ktoré sa konajú tu, sú vždy veľkou lotériou. Zároveň je to kopec, ktorý Vlhovej vôbec nesedí. Minuloročné štrnáste miesto je toho iba dôkazom. V Rakúsku sa oproti minulým sezónam začína o týždeň skôr. Dôvodom je koronavírus a začiatok lyžiarskej sezóny, naplánovaný práve na posledný októbrový víkend. Organizátori totiž chceli tímy a pretekárov izolovať od verejnosti. “Bublina” mala prísne, až policajné pravidlá. Žiadne osobné kontakty, žiadne mediálne aktivity, žiadni diváci na trati. Bezpečnosť bola na prvom mieste. Vlhová tak mohla iba trénovať a oddychovať v hoteli.

25-ročná Liptáčka má najmä v točivých disciplínach maximálne ciele, no to isté sa dá povedať o jej konkurencii, hoci hviezda bielych svahov a Vlhovej najväčšia rivalka Michaela Shiffrinová v Soeldene neštartuje. V tréningu si na konci septembra zranila a chrbát a do Európy ani nepricestovala. V pláne má až slalom vo fínskom Levi v polovici novembra. Vlhová si v Soeldene vyžrebovala číslo tri, čo bola skvelá pozícia. Pred ňou štartovali Wendy Holdenerová a Marta Bassinová.

Až za Vlhovou boli naukladané najväčšie favoritky obrovského slalomu – Tessa Worleyová, Alice Robinsonová a najmä Federica Brignoneová. Vo Svetovom pohári už neuvidíme Annu Veithovú Fenningerovú, Tinu Weiratherovú alebo Viktoriu Rebensburgovú. Ukončili totiž kariéru. Na úvod sezóny mali lyžiarky v Soeldene extrémne podmienky. A to nielen tým, že je to jeden z mála svahov, na ktorom jazdia spolu muži aj ženy. Trať bola totiž ľadová, panovala silná hmla a viditeľnosť bola minimálna. Navyše bolo hlboko pod nulou. Nič príjemné. Aj preto mohla byť trojka pre Vlhovú výhodou.

Viditeľnosť bola najmä v hornej časti prvého kola takmer nulová, stredná časť bola naopak prudká, poriadne premrznutá a tu sa aj rozhodovalo. Vlhovej však prvé kolo absolútne nesadlo. Predviedla zlú, pomalú a kostrbatú jazdu. Strácala na každom medzičase na dovtedy prvú Bassinovú. Najskôr 31 stotín, potom jednu sekundu a 12 stotín, jednu sekundu a 97 stotín…. V cieli to boli napokon priepastné dve sekundy a dve stotiny a pozícia na konci prvej desiatky zodpovedala jej výkonu.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v prvom kole obrovského slalomu žien Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bol to šok a veľké sklamanie zo slovenskej strany. Aj keď Bassinová išla úžasne, strata a najmä jazda Vlhovej nič pozitívne v prvom kole nepriniesli. “Úprimne neviem čo sa stalo, neviem kde som najviac stratila, kde bol problém. Najmä strmú časť som nešla tak ako som bola zvyknutá v tréningu, necítili som sa vôbec dobre. V druhom kole sa pokúsim niečo zmeniť, ísť naplno a napraviť, čo som pokazila,” povedala po prvom kole Vlhová

Druhé kolo malo oveľa lepšie podmienky. Viditeľnosť sa úplne otočila, začalo svietiť slnko a zjazdárkam neznepríjemňovala život žiadna hmla. Na prvom mieste bola pred druhou jazdou Slovinka Meta Hrovatová. Na Vlhovú mala stratu 39 sekúnd a slovenská šampiónka mala pred svojou jazdou jasný cieľ. Zabudnúť na katastrofálne prvé kolo a skúsiť nemožné – atakovať prvú trojku. A bola to iná Vlhová. Na každom medzičase mala fazónu ako hrom a v cieli k dobru po skvelej jazde 1,34 sekundy, čo bol čas, ktorý už mohol vystrašiť aj tie najlepšie po prvom kole.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu. Zdroj: TASR / AP

Kam sa až dostane Vlhová? Talianka Sofia Goggiová bola horšia o viac ako sekundu. Siedma Holdenerová zaváhala hneď v tretej bránke a mala po pódiu. Hore ešte boli Lara Gutová, Robinsonová, Michelle Gisinová, Mina Holtmannová, Brignoneová a Bassinová. Kto dokáže fantastický čas a jazdu Vlhovej aspoň atakovať? Gutová nie. Na trať sa potom dostala víťazka z minulej sezóny v Soeldene Alice Robinsonová, ktorá mala prvé dva medzičasy lepšie, ale v strmej časti všetko pokazila. Vlhová tak mohla skončiť najhoršie piata.

Švajčiarka Gisinová takisto pokazila strednú časť a v cieli jej napokon chýbalo 17 stotín sekundy. Nórka Holtmannová sa ani trochu nepriblížila k najlepšiemu času Vlhovej, ktorá už v tom čase mohla skončiť najhoršie tretia. Potom sa však dole pustila obhajkyňa veľkého kryštálového glóbusu aj malého za obrovský slalom Brignoneová a išla ako z partesu. Mala najlepšie medzičasy a v cieli bola od Vlhovej rýchlejšia o sekundu. Prvá skončila po prvom kole Bassinová, ktorá mala na Brignoneovú k dobru 58 stotín a na Vlhovú až astronomických 2,02 sekundy, čo jej stačilo. S náskokom 14 stotín sekundy vyhrala v Soeldene obrovský slalom. Vlhová bola napokon tretia. Ak by nepokazila prvé kolo, mohlo to byť ešte lepšie, ale na keby sa v športe nehrá.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila v úvodných pretekoch Svetového pohára na treťom mieste. FOTO TASR – Martin Baumann

Talianka oslávila svoj druhý triumf kariéry. “Máme úžasný tím a počas celého leta sme pracovali naozaj tvrdo. Toto je výsledok našej roboty. Som nesmierne hrdá, odštartovali sme ideálne, takto by to mohlo pokračovať. Pôjdem od pretekov k pretekom a uvidíme, kam nás to zavedie na konci,” konštatovala Bassinová.

“Urobila som, čo som chcela a čo som mala v pláne, dala som najlepšie druhé kolo. Som spokojná s tým, že som to vytiahla na tretie miesto. Mrzí ma o to viac to prvé kolo, ale už to nezmením. Veľmi sa teším, že som konečne bola v Soeldene na pódiu,” povedal v cieli Vlhová.

Výsledky obrovského slalomu SP v Soeldene

1. Marta Bassinová 2:19,69 min, 2. Federica Brignone (Tal.) +0,14 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +1,13, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,30, 5. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,75, 6. Sofia Goggiová (Tal.), Meta Hrovatová (Slov.) obe +2,47, 8. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +2,56, 9. Tessa Worleyová (Fr.) +2,79, 10. Paula Moltzanová (USA) +2,81