Záchranári pokračujú v evakuácii ľudí z výletnej lode

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

STAVANGER – Záchranári pokračujú v evakuácii ľudí z výletnej lode Viking Sky, ktorá v sobotu pre problémy s pohonom vyslala tiesňový signál, keď silný vietor a vlnobitie spôsobili, že ju prúd začal unášať k pobrežiu. Zároveň sa pokúšajú plavidlo odtiahnuť do najbližšieho prístavu.

 

Nórske záchranné centrum informovalo, že od začiatku záchrannej operácie do nedeľného rána už vrtuľníkmi z lode po jednom odviezli 379 z 1373 pasažierov a členov posádky. Na palube sú najmä občania Veľkej Británie a Spojených štátov.

V súčasnosti už podľa záchranárov fungujú tri zo štyroch motorov Viking Sky, čo pomáha pri odťahovaní lode do Molde. Ďalej pokračujú aj v evakuácii vrtuľníkmi.

MV Viking Sky absolvovala svoju panenskú plavbu v roku 2017. V sobotu sa plavila z Tromso do Stavangeru a do problémov sa dostala v nebezpečnej oblasti Hustadvika. Na pomoc im vyslali vrtuľníky a záchranné člny, no rozbúrené more napokon prinútilo záchranárov použiť len vrtuľníky.

Rybár Jan Erik Fiskerstrand, ktorý sa ako jeden z prvých dostal k Viking Sky, povedal nórskemu denníku Aftenposten, že chýbali len minúty k tomu, aby to dopadlo veľmi zle. Ak by sa posádke nepodarilo rozbehnúť aspoň jeden motor a zakotviť, hrozilo podľa neho, že loď narazí na útesy.

Viac o téme: evakuácia, loď, ľudia, prístav, tiesňový signál, vietor, Viking Sky, vlnobitie, záchranári

Súvisiace články