Regióny Bratislava Zvolen Banská Bystrica Košice Trenčín Trnava

Záchranári pomáhali vo štvrtok pri 112 kolapsoch z tepla

Najviac kolapsov z tepla bolo vo štvrtok v Trnavskom kraji. Ilustračné foto. zdroj: NitraDen.sk

BRATISLAVA – Zdravotnícki záchranári pomáhali vo štvrtok pri 112 kolapsoch z tepla. Najviac prípadov bolo v Košickom kraji, kde ich zaznamenali 22, z toho išlo o 15 žien a sedem mužov.

Dvadsať prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji, nasleduje Trnavský (16), Trenčiansky (15), Žilinský (14), Bratislavský (13), Nitriansky (7) a Banskobystrický (5). Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Medzi ošetrenými bolo 63 mužov, 47 žien a dve deti. Z celkového počtu ošetrených pacientov bolo 60 transportovaných do nemocnice. Najmladší ošetrený pacient mal 12 rokov, najstarší 91. Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až vracanie a tiež krátkodobá porucha vedomia.

K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. “Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,” priblížila. Ak sa stav nezlepšuje alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.