Spoločnosť Zahraničné

Záchranná akcia v Maďarsku pokračuje. Komplikuje ju silný prúd a vysoká hladina Dunaja

Zdroj: TASR / AP

BUDAPEŠŤ – Stúpajúca hladina Dunaja a silný vodný prúd naďalej bránia maďarským potápačom dostať sa k vraku vyhliadkovej lode, ktorá sa v Budapešti v stredu večer potopila po zrážke s výletnou loďou. Uviedol to v sobotu spravodajský server Index.hu.

 

Potápači vo štvrtok a v piatok urobili skúšobné ponory, avšak oba pokusy boli neúspešné; v piatok dokonca museli jedného potápača zachraňovať pre zakliesnenú kyslíkovú hadicu, pripomenul server.
Vo verejnoprávnej televízii M1 experti povedali, že treba počkať na pokles hladiny rieky, čo môže potrvať podľa predpovedí aj päť dní, alebo treba nájsť špeciálne riešenie, napríklad postaviť v úseku pred potopeným vrakom hrádzu.

Budapeštianske veliteľstvo polície (BRFK) v reakcii na otázku denníka Népszava uviedlo, že silný dážď neumožnil, aby do záchrany pasažierov a pátrania po nich nasadila polícia vrtuľník. Denníku však odborníci povedali, že počasie nebolo extrémne zlé.

Polícia disponuje vrtuľníkmi MD902, o ktorých pred dvoma rokmi vyhlásila, že sú vybavené autopilotom, vďaka ktorým môžu lietať aj v zhoršených poveternostných podmienkach, a že stroje majú termovízne kamery schopné vyhľadávať nezvestné osoby.

Pri zrážke vyhliadkovej lode s výletnou loďou zahynulo v stredu najmenej sedem Juhokórejčanov; záchranári ešte stále pátrajú po 21 nezvestných vrátane dvoch maďarských členoch posádky.