Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

Začínajú platiť prísne pravidlá, viaceré bežné veci sú zakázané. Prinášame otázky a odpovede, čo sa mení

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Situácia s koronavírusom sa zhoršuje a preto sa kompetentní rozhodli nastaviť nové opatrenia. Tie sú mimoriadne prísne a zatvárajú viaceré podniky, ktoré zamestnávajú státisíce ľudí. Okrem toho však utrpí aj kultúra, šport a iní, ktorí žijú z hromadných podujatí. Viaceré veci sú totiž po novom zakázané a platia iba veľmi ojedinelé výnimky. Čo všetko sa odo dnes mení? Glob.sk prináša prehľad praktických informácií na lepšie zorientovanie sa v nových pravidlách. 

 

Rekordy ohľadne počtov pozitívne testovaných pacientov prinútili kompetentných k tomu, aby zaviedli nové opatrenia. Tie začínajú platiť od dnešného rána. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) avizoval, že ide o poslednú brzdu pred celkovým zatvorením krajiny, tzv. lockdownom. Predseda vlády totiž nechce, aby sme sa vybrali českou cestou.

Mám doma žiaka s povinnou školskou dochádzkou. Čo sa pre neho mení?

– Od pondelka sa uzatvorili všetky stredné školy a kvinty až oktávy na gymnáziách a žiaci sa učia dištančne. To znamená, že ich pedagógovia vyučujú online. Pre základné školy sa mení povinnosť nosenia rúšok. Kým doteraz museli malé deti – t.j. prvý stupeň nosiť rúška iba v spoločných priestoroch, po novom ich musia nosiť aj na vyučovaní. Rovnako ich musia nosiť aj v exteriéri. Výnimkou je čas, kedy konzumujú jedlá a nápoje. Naďalej fungujú v tradičnom prezenčnom režime – to znamená, že vyučovanie prebieha v škole. Telesná výchova vo vnútri sa však dočasne ruší, telocvične musia byť zatvorené. Ak však prebieha vonku, vyučovať sa môže.

Rovnako sa prezenčne vyučuje aj v materských školách. Rúška sú počas vyučovania vysoko odporúčané. Stredné školy majú vyučovať dištančne.

A čo družiny?

– Školské kluby detí fungujú aj naďalej, ale za prísnych pravidiel. To znamená, že deti sa nebudú môcť premiešavať v skupinách a vychovávateľky môžu mať v skupine iba deti z jednej triedy. Ostatné pravidlá platia tak, ako doteraz. Povinné sú aj rúška. Iné krúžky sa po vyučovaní rušia. Jedálne sú naďalej otvorené. Ak je školský klub vonku, teda deti sú s vychovávateľkou v exteriéri, tak musia mať rúško. Výnimkou je iba čas, kedy žiaci športujú.

Chodím na osemročné gymnázium. Budem sa učiť prezenčne alebo dištančne?

– Závisí to od toho, do ktorého ročníka študent chodí. Ak ide o prímu až kvartu, tak sa učí normálne v školách, teda prezenčne. Kvinty až oktávy (teda vyššie ročníky) sa učia rovnako, ako stredné školy, teda dištančne.

 

Stredoškoláci sa po novom učia online. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

V rámci školy mám aj prax. Aj tá sa presúva do online priestoru?

– Nie. Prax u zamestnávateľa má výnimku a tá sa konať môže normálne prezenčne. Dôvodom zatvorenia stredných škôl je najmä to, že študenti sa pohybujú v najmenej ucelených kolektívoch, týmto rozhodnutím sa minimalizuje ich mobilita – cestovanie za vzdelaním hromadnou dopravou.

Mám autistické dieťa. Musí nosiť rúško na vyučovaní?

– Nie. Nepočujúce, autistické deti či deti s mentálnymi poruchami majú výnimku z povinnosti nosenia rúšok pre ich zdravotný stav. Ostatné deti (až na materské školy) musia rúška povinne nosiť.

Moje dieťa chodí na hodiny flauty. Bude sa musieť učiť z domu?

– Individuálne hodiny, akou je aj vyučovanie hry na flautu, sa nerušia. Po novom sa musia zatvoriť všetky skupinové vyučovania – teda napríklad hudobná náuka, výtvarný a tanečný odbor. Hry na nástroj, kde sa vyučuje jeden žiak, môžu pokračovať aj naďalej.

Zrušené sú aj všetky krúžky na školách, ale aj školy v prírode, lyžiarske, či plavecké kurzy. Zakázané sú aj výlety.

Chodím na plávanie. Čo teraz?

– Plavárne ako také budú po novom zatvorené. Rovnako aj kúpaliská, akvaparky, wellnessy a podobne.

Učím sa nový jazyk v jazykovej škole. Budem sa môcť učiť aj naďalej?

– Ak ide o individuálne vyučovanie, tak áno. Ak však ide o skupinové vyučovanie nad 6 ľudí, to sa zrejme presunie do online priestoru. Ak by bolo v skupine 5 ľudí, malo by to byť naďalej povolené.