Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Začínajú platiť prísne pravidlá, viaceré bežné veci sú zakázané. Prinášame otázky a odpovede, čo sa mení

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Obchody a služby

Mám obchod s oblečením. Na čo si mám dať pozor?

– Obchody musia po novom vyhradiť 15 metrov štvorcových z predajnej plochy na jedného zákazníka. Výnimku z tohto nariadenia majú iba deti do 14 rokov v sprievode rodiča/dospelej osoby.

Chcem si ísť nakúpiť dopoludnia. Budem môcť?

– Po novom sa opätovne zavádzajú vyhradené hodiny pre seniorov a ZŤP, a to od 9. hodiny ráno do 11. hodiny dopoludnia. V tomto čase do obchodu nepustia nikoho, kto má pod 65 rokov, čiže nie, dopoludnia nenakúpite. Jedine pred, alebo po skončení týchto vyhradených hodín. Avšak, to, aby seniori nechodili nakupovať mimo vyhradených hodín, sa nikde nepíše. Naďalej tak môžu nakupovať celý deň, k tomu majú aj vyhradené dve hodiny, kedy môžu nakupovať iba oni. Platí to pri potravinách a drogériách.

 

Seniori nad 65 rokov majú opäť vyhradené hodiny v obchodoch. Zdroj: pixabay.com

Budú opäť zatvorené obchody v nedeľu?

– Zatiaľ sa o povinnosti zavedenia sanitárneho dňa v nedeľu nerozprávalo. Obchody by tak mali byť otvorené každý deň v týždni. Môže sa však stať, že niektoré obchody (najmä v obciach) budú mať v nedeľu zatvorené. Ide o bežnú prax.

A čo nákupné centrá?

– Nákupné centrá ostávajú naďalej otvorené. Budú však musieť dodržiavať podmienky, ktoré platia pre obchody, reštaurácie a fitness centrá. To znamená, že obchody a služby, ktoré môžu byť otvorené, musia mať vyčlenených 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka s výnimkou detí s doprovodom. Potraviny a drogérie musia mať od 9:00 do 11:00 vyhradený nákupný čas pre seniorov. “Počet zákazníkov v obchodnom dome v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 15 m2 z predajnej plochy všetkých prevádzok v obchodnom dome určenej pre zákazníkov. Táto podmienka sa nevzťahuje na deti do 14 rokov v sprievode dospelej osoby,” dodáva Úrad verejného zdravotníctva.

Fitness centrá, wellness centrá, plavárne musia byť zatvorené. Rovnako aj kiná. Reštaurácie, kaviarne a bary môžu podávať pokrmy a nápoje iba so sebou. Treba však myslieť na to, že do obchodného centra môžu vstúpiť len tí, ktorí majú menšiu teplotu ako 37 stupňov.

Prevádzkujem reštauráciu. Budem musieť zatvoriť?

– Podľa nových opatrení netreba úplne zatvárať, zakázaný je “iba” predaj v interiéri podniku. Predaj cez okienko (napr drive-thru) a predaj so sebou je naďalej dovolený. Viaceré reštaurácie však avizovali, že zatvárajú úplne a kopia sa príbehy ľudí, ktorí robili v gastronómii (food-runneri, čašníci, kuchári, barmani) a po predstavení nových opatrení dostali výpoveď. Terasy sú naďalej povolené, avšak vzhľadom na počasie zrejme vyhľadávané nebudú. Rovnaké podmienky platia aj pre kaviarne. Kávu budú môcť poskytnúť iba so sebou.

Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje, že v prípade terás “podmienka jeden zákazník na 15 štvorcových metrov neplatí pre prevádzky verejného stravovania, ak na terasách zabezpečia a dodržia odstupy dva metre medzi stolmi”. Okrem toho musia obmedziť otváracie hodiny do 22. hodiny, s výnimkou donášok a výdaja cez okienko.

 

V interiéri reštaurácie sa po novom nenajeme. Zdroj: pixabay.com

A čo krčmy?

– Pivo po práci zrejme padá. Krčmy totiž budú, rovnako ako reštaurácie, v interiéri zatvorené. Alebo si “pivári” zoberú alkoholický nápoj so sebou, alebo si sadnú na terasu. Avšak je otázne, či v chladnom počasí budú otvorené.

Vlastním fitness centrum. Čo teraz?

– Fitness centrá, wellness, sauny, plavárne, a športoviská vo všeobecnosti musia byť zatvorené. Podľa slov odborníkov sa v nich totiž stretáva veľa ľudí bez rúška, ktorí navzájom nemajú sociálny kontakt.

Som na kúpeľnej liečbe. Budem musieť predčasne odísť?

– Nie. Kúpeľnej liečby sa nové opatrenia nedotknú. Naďalej si ju tak môžete užívať.

Hromadné podujatia a rúška

Mám zaplatené lístky do divadla. Dostanem sa tam?

– Nie. Všetky prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení musia byť po novom od štvrtka zatvorené. Čiže, inak povedané, žiadne kultúrne predstavenie nebude dovolené. Ani kiná, ani divadlá, nič. Do stredy však platilo opatrenie, ktoré dovoľovalo 50 účastníkov v jednej miestnosti – ak by teda hrali desiati herci, mohli pustiť 40 divákov. Po novom neplatí ani toto pravidlo.

A čo športové podujatia?

– Všetky hromadné podujatia, čiže aj tie športové, sú zakázané. Výnimku majú zápasy profesionálnych líg – teda 1. ligy futbalu, hokeju, volejbalu, basketbalu, hádzanej, ktoré sa však budú musieť konať bez účasti divákov. Hráči budú pravidelne testovaní na COVID-19. Konkrétne ide o:

  • hokej: TIPOS extraliga (hokej – muži), ICE HOCKEY LEAGUE (hokej – muži),
  • futbal: FORTUNA Liga (futbal – muži),
  • hádzaná: SLOVNAFT Handball Extraliga (hádzaná – muži), MOL Liga (hádzaná – ženy),
  • volejbal: Extraliga muži (volejbal), Extraliga ženy (volejbal),
  • basketbal: Slovenská basketbalová liga (muži – basketbal),  Extraliga ženy (basketbal – ženy)
1. liga futbalu, hokeju, volejbalu, basketbalu, hádzanej sa konať môže, ale bez divákov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Organizujem svadbu. Môžem si tam pozvať ľudí?

– Nie. Zo svadby sa môže organizovať iba obrad, pričom sa musí v kostole alebo na matrike dodržať vyhradený priestor 15 metrov štvorcových na jedného hosťa. V exteriéri musia byť medzi účastníkmi obradu dodržané rozostupy dva metre. Hostina ako taká sa konať nemôže. Všetky obrady – teda sobáš, obrad krstu a obrad pohrebu sa môžu konať aj v počte nad 6 osôb, ak sú dodržané vyššie spomenuté pravidlá.

Teda na nich neplatí zákaz zhromažďovania sa. Po novom je totiž zakázané organizovať “hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy v jednom okamihu v počte nad 6 osôb”. 

Výnimku z týchto zákazov majú hromadné podujatia, ktorých všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie, na ochorenie Covid-19 nie starším ako 12 hodín. Uvedené hromadné podujatia musia byť ohlásené na miestne príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto jeho konania. Za dodržania týchto podmienok je na uvedenom podujatí možné podávať pokrmy alebo nápoje,” konštatuje ÚVZSR. Táto výnimka platí pre všetky dotknuté oblastí hromadných podujatí.

Budem môcť ísť v nedeľu do kostola?

– Teoreticky áno. Hromadné podujatia nebudú zakázané úplne: bude možné ich konať so zásadným obmedzením, teda maximálne do 6 osôb. Toto pravidlo sa vzťahuje aj na bohoslužby. Znamená to, že slávenie verejných bohoslužieb zostáva možné, avšak s limitom 6 osôb, vrátane kňaza, podobne, ako je tomu v tejto chvíli napríklad aj v Českej republike.

Výnimku majú tiež krsty, pohreby a sobáše.

 

Omše v kostoloch sú od štvrtka zakázané. Zdroj: TASR / František Iván

V domácnosti nás žije viac ako 6. Čo teraz?

– Samozrejme, zákaz zhromažďovať sa pre viac ako 6 osôb neplatí pre osoby, ktoré spolu bývajú.

Mama má významné jubileum. Môžeme zorganizovať oslavu?

– Nie, po novom sa nemôže stretnúť viac ako 6 ľudí, ak spolu nebývajú. Čiže veľké oslavy sa konať nemôžu. Podľa ministerstva spravodlivosti sa môže nariadenie vykladať tak, že v zásade ide o zákaz protestov, či verejných zhromaždení. Rezort však upozorňuje, že opatrenie zakazuje aj rôzne súkromné aktivity a stretnutia, ktoré sa dajú presunúť. Ide napríklad o „organizované rodinné oslavy, slávnosti, stretnutia priateľov nad pokrmom, stolové spoločenstvá“.

Budem musieť nosiť rúško v exteriéri?

– Po novom budú rúška povinné aj v exteriéri, ale iba v obciach a mestách. Ak by ste sa vybrali na prechádzku do lesa mimo obývanú časť mesta/obce, rúško mať nemusíte. Ak však natrafíte na ľudí vo vzdialenosti menšej ako 5 metrov, s ktorými nebývate, tak si rúško budete musieť nasadiť.

Mám 5-ročné dieťa. Bude si musieť dať rúško aj vonku?

– Nie. Deti do 6 rokov majú výnimku z povinnosti nosiť rúško. Okrem iného majú výnimku aj:

  • osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
  • žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím
  • osoby pri výkone športu,
  • fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
  • nevesty a ženísi pri sobáši,
  • výkonní umelci pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúci pri nakrúcaní dokumentárneho filmu,
  • tlmočníci do posunkovej reči v rámci výkonu povolania,
  • zamestnanec, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám

Deťom od troch do šiestich rokov sa však odporúča, aby pri pohybe vonku či vnútri mimo bydliska mali na seba rúška. Toto odporúčanie platí aj v prípade mestskej hromadnej dopravy.

Mohlo by vás zaujímať