Spoločnosť Politika Zahraničné

Zadržali nového vodcu sicílskej mafie Cosa Nostra

Talianska polícia zadržala 46 osôb vrátane bosa Settima Mineu. (TASR/AP)

RÍM – Talianska polícia podnikla v utorok zásah proti novovytvorenému vedeniu sicílskej mafie Cosa Nostra, pri ktorom zadržala 46 osôb vrátane bosa Settima Mineu. V súčasnosti 80-ročný Mineo, ktorý je oficiálne klenotník, prevzal vedenie tejto zločineckej organizácie vlani po úmrtí jej predošlého šéfa Tota Riinu, informovala tlačová agentúra APA s odvolaním sa na vyšetrovateľov.

Nový bos Cosa Nostry si v minulosti odpykal už viacero trestov odňatia slobody. Pred zhruba 11 rokmi sa dostal na slobodu po strávení rovnako dlhého času vo väzení.

Mineovi pripisujú okrem iného vydieranie a nezákonnú držbu zbraní. Zo strachu z odpočúvania nepoužíval žiadny telefón.

Cosa Nostra je historicky najstaršou z talianskych zločineckých organizácií. Vznikla na ostrove Sicília a udržiava si do značnej miery hierarchickú štruktúru, ktorej súčasťou je “vojenské” a hospodárske krídlo. Jej súdržnosť sa opiera o vnútorný kódex, stanovujúci prísne pravidlá správania. Členov spája odmietavý postoj k štátu, ktorý sa prejavuje aj tým, že nepodávajú trestné oznámenie ani vtedy, ak sa stanú sami obeťou zločinu, priblížila APA.

Do sféry vplyvu Cosa Nostry patria okrem Sicílie aj región Apúlia a stredné i severné časti Talianska. Organizáciu tvorí približne 5500 členov jednotlivých klanov a 180 rodín.