Zahraničné Spoločnosť Top

Záhadná smrť Armstronga, prvého muža na Mesiaci. Utajované dokumenty odhalili podrobnosti

Na archívnej snímke NASA z 21. júla 1969 veliteľ Apolla 11 a prvý človek na Mesiaci Neil Armstrong v lunárnom module po skončení úloh na povrchu Mesiaca. Zdroj: TASR/AP

NEW YORK – Meno slávneho muža Neila Armstronga sa po siedmich rokoch od jeho smrti opäť prepiera v médiách. Takmer presne pred 50 rokmi bol tento Američan prvým človekom, ktorý sa nohou dotkol povrchu Mesiaca a urobil “veľký krok pre ľudstvo”. Teraz vyšli na svetlo sveta smutné podrobnosti o jeho smrti. Nemocnica, v ktorej zomrel, zaplatila jeho rodine za mlčanie šesť miliónov dolárov (asi 5,4 milióna eur).

 

Armstrong zomrel v auguste 2012 vo veku 82 rokov po operácii bypassu v nemocnici v americkom meste Cincinnati. New York Times teraz zverejnil pôvodne utajované dokumenty, ktoré odhaľujú nepekné podrobnosti.

Šesť miliónov za mlčanie

Z dokumentov vyplýva, že nemocnica, ktorá ošetrovala Armstronga, zaplatila jeho rodine šesť miliónov dolárov. Chcela tak zabrániť tomu, aby ju verejne kritizovali. Spočiatku to vyzeralo tak, že Armstrong sa po operácii dobre zotavuje. Potom sa však objavili komplikácie a preto 82-ročnému mužovi zaviedli kardiostimulátor.

Lenže napriek tomu sa Armstrongov stav opäť výrazne zhoršoval a legenda vesmírnych letov po dvoch týždňoch zomrela. Rodina potom voči nemocnici vzniesla závažné obvinenia, ktoré podporil aj odborník.

Uplynulo 50 rokov od pristátia ľudskej posádky na Mesiaci. Zdroj: NASA

Nechceli byť spájaní so smrťou hrdinu

Podľa zverejnených dokumentov správca nemocnice zaplatil rodine šesť miliónov dolárov, aby o svojich obvineniach nehovorila verejne. Chceli tak chrániť zdravotnícke zariadenie. “Žiadna inštitúcia nechce byť ani v náznakoch spájaná so smrťou jedného z najväčších hrdinov USA,” vyjadrila sa jedna z právničiek rodiny.

Väčšia časť peňazí – 5,2 milióna (asi 4,7 milióna eur) – bola rozdelené medzi dvoch Armstrongových synov Marka a Ricka. Dvaja súrodenci prvého človeka na Mesiaci dostali po 250-tisícoch dolárov (asi 225-tisíc eur) a jeho šesť vnúčat po 24-tisíc dolárov (asi 21,6-tisíc eur). Vdova Carol nedostala žiadne peniaze.

Sklamanie zo zverejnenia

Dotknutá nemocnica uviedla, že zverejnenie dokumentov “je pre naše zariadenia a pre našu rodinu pacientov veľkým sklamaním”. Chceli totiž túto kauzu riešiť súkromne.

Galéria
Uplynulo 50 rokov od pristátia ľudskej posádky na Mesiaci. Zdroj: NASA
Na archívnej snímke NASA z 24. júla 1969 sa potápač amerického námorníctva Clancy Hatleberg pripravuje na zoskok z vrtuľníka ku kabíne Apolla 11 s posádkou Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins po prístáti v Tichom oceáne po návrate s úspešnej misie na Mesiaci. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke NASA z 20. júla 1969 lunárny modul Apolla 11 po odpútaní sa z veliteľského modulu na obežnej dráhe pred zostupom na povrch Mesiaca. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke NASA z 20. júla 1969 Buzz Aldrin stojí pri nohe lunárneho modulu Eagle počas pobytu na Mesiaci. Zdroj: TASR/AP
Priekopnícky počítač pre misiu Apollo 11 – AGC. Zdroj: NASA
Počítač AGC mal na starosti aj samotné prístátie na Mesiaci. Zdroj: NASA
Uplynulo 50 rokov od pristátia ľudskej posádky na Mesiaci. Zdroj: NASA
navigate_before
navigate_next