Zahalenej ženskej tvári v úradoch je koniec. O zákaze nikábu rozhodol tuniský premiér

TUNIS – Tuniský premiér Júsuf Šáhid rozhodol v piatok o zákaze nosenia moslimských šatiek nikáb – zahaľujúcich tvár žien – v priestoroch vládnych úradov. Rozhodnutie prijal z „bezpečnostných dôvodov“. S odvolaním sa na premiérov úrad o tom informovala agentúra AFP.

 

Premiér podľa tohto vyhlásenia podpísal vládny obežník „zakazujúci prístup k verejným administratívam a inštitúciám komukoľvek so zahalenou tvárou… z bezpečnostných dôvodov“.

Zákaz šatky nikáb, ktorá okrem očí zahaľuje celú tvár, prišiel podľa AFP v Tunisku do platnosti v čase zvýšenej bezpečnosti v krajine. Koncom júna totiž zasiahol krajinu dvojitý samovražedný bombový útok, pri ktorom zomreli dvaja ľudia a sedem sa zranilo.

Sprísnili bezpečnostné opatrenia

Tuniské orgány dodatočne sprísnili bezpečnostné opatrenia v krajine po viacerých závažných teroristických útokoch z roku 2015, keď vyhlásili stále trvajúci výnimočný stav. Ich ďalšie sprísnenie nasledovalo aj po tom, ako sa stovky Tunisanov zaradili medzi bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Líbyi a Sýrii.

Šatka nikáb ani ďalšie viditeľné prejavy islamu neboli v Tunisku tolerované v časoch minulého režimu dlhoročného prezidenta Zína Abidína bin Alího. Svoj návrat zaznamenali po tuniskej revolúcii a jeho zvrhnutí v roku 2011.

Viac o téme: AFP, Alí, bezpečnostné dôvody, bezpečnostné opatrenia, Islamský štát, Júsuf Šáhid, Líbya, nikáb, Sýria, teroristické útoky, tuniské orgány, Tunisko, zahalená tvár

Súvisiace články