Domáce Politika Top

Zajtra môžete rozhodovať nielen o starostoch, ale aj dôchodkovom veku

Odborári chcú počas komunálnych volieb pred volebnými miestnosťami zbierať podpisy pod petíciu za refrendum o zastropovaní dôchodkového veku. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – V súvislosti so zastropovaním dôchodkového veku sa bojuje na dvoch frontoch. O novele zákona majú v druhom čítaní hlasovať poslanci Národnej rady už na blížiacej sa novembrovej schôdze parlamentu. Súčasne však aktivitu už dlhodobo vyvíjajú aj odborári z OZ KOVO. Ich cieľom je vyzbieranie dostatočného množstva podpisov na to, aby sa o danej otázke mohlo uskutočniť referendum. K rýchlejšiemu zbieraniu podpisov na petičné hárky si odborári chcú dopomôcť aj zajtrajšími komunálnymi voľbami.

So zbieraním podpisov pod petíciu začal Odborový zväz KOVO v spolupráci s odborovými zväzmi v konfederácii v polovici júla. Ich ambíciou je vyzbierať potrebných 350-tisíc podpisov do konca tohto kalendárneho roka. Referendum by následne chceli spojiť s budúcoročnými prezidentskými voľbami.

Podľa údajov z prvej polovice októbra sa im doteraz podarilo vyzbierať 182-tisíc podpisov. Ďalšie chcú získať už zajtra pred volebnými miestnosťami. „Voľby sú jedinečná možnosť na zbieranie podpisov, pretože v deň volieb sa ľudia mobilizujú preto, aby volili a budú sa zdržiavať vo väčších množstvách práve na týchto miestach,“ vysvetlila tento krok pre Glob.sk hovorkyňa OZ KOVO Jana Jurčišinová. „Počas volieb budeme podpisy zbierať na verejných priestranstvách väčšinou pred budovami, kde budú jednotlivé volebné okrsky,“ doplnila.

Všetko v súlade so zákonom

Ako ďalej povedala Jurčišinová, takáto aktivita v deň konania volieb v rozpore so zákonom nie je. „Podpisy nebudeme zbierať vo volebných miestnostiach ani priamo pred nimi ale na verejnom priestranstve,“ hovorí a odvoláva sa pritom na zákon č. 85/1990 Zb. v znení neskorších predpisov, v ktorom sa hovorí, že „nie je potrebné povolenie orgánu verejnej moci, nesmie však nastať obmedzenie cestnej premávky, rušenie verejného poriadku, porušenie záujmov ochrany prírody a krajiny alebo iné obmedzenie práv alebo právom chránených záujmov iných osôb.“

Problém v tomto konkrétnom prípade nevidí ani predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Ako nám vysvetlil, ten by nastal v prípade, ak by sa predmet petície týkal tém, ktorým sa vo svojej kampani venuje jeden z kandidátov uchádzajúci sa o hlasy voličov. „Nebolo by tiež  prípustné, ak by podpisy pod petíciu zbieral kandidát, ktorý v týchto voľbách kandiduje“ doplnil Bárány.

Odborári by boli radi, ak by sa im potrebných 350-tisíc podpisov podarilo vyzbierať ešte pred novembrovou schôdzou parlamentu, na ktorej majú o zastropovaní dôchodkového veku hlasovať poslanci. „Ale náš pôvodný termín bol do konca roka, takže sa neponáhľame. Od schôdze očakávame, že poslanci vypočujú hlasu ľudu a schvália zastropovanie odchodu veku do dôchodku na 64 rokov,“ uviedla.

Poslanci by mali hlasovať o dôchodkovom strope na novembrovej schôdze. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Politici sa dohodnúť nevedeli

Zámer predložiť novelu ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku oznámila strana Smer-SD v máji. „Chceme veľmi jasne deklarovať, že dnes na Slovensku platí tzv. automat, ktorý každoročne zvyšuje vek odchodu do dôchodku,” argumentoval vtedy predseda strany Robert Fico. Už vtedy upozorňoval, že nakoľko ide o ústavný zákon, na jeho schválenie budú potrebné aj opozičné hlasy. Jednotná predstava pritom nepanovali ani v rámci koalície.

Hlasovanie preložili na november

Na septembrovej schôdze parlamentu za návrh zákona z dielne koaličnej strany Smer-SD zahlasovalo v prvom čítaní 93 poslancov zo 145 prítomných. Zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov podporili aj poslanci opozície napríklad z hnutia Sme rodina alebo ĽS-NS. Naopak, za neboli všetci zástupcovia koaličných strán. Podporilo ho iba niekoľko poslancov strany Most-Híd, ktorá sa od začiatku stavala k návrhu kriticky.

V druhom čítaní sa o novele malo hlasovať už na októbrovej schôdzi. Koalícia však nemala istotu zisku 90 hlasov, potrebných na schválenie ústavného zákona. Tento bod programu preto presunuli až na november.