Domáce Prezidentské voľby Top

Zajtra si volíme prezidenta. Pekné počasie môže vyhnať viac ľudí k urnám

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Už o pár hodín si Slovensko bude vyberať nového prezidenta. Do druhého kola sa prebojovala členka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová a eurokomisár Maroš Šefčovič. Kým Čaputová získala 40,57 percenta, Maroš Šefčovič nezískal z toho ani polovičnú podporu, do druhého kola ho posunulo 18,66 percenta. Prvé kolo sprevádzalo zlé, upršané počasie na celom území Slovenska, ani teploty vzduchu nedosahovali príjemné teploty, čo čiastočne ovplyvnilo aj účasť. V sobotu nás však na celom území Slovenska čaká príjemné jarné počasie. 

 

Slováci si v sobotu od 7:00 do 22:00 budú môcť vo volebných miestnostiach vyberať nového prezidenta medzi dvomi kandidátmi, ktorí sa dostali do druhého kola – Zuzany Čaputovej a Maroša Šefčoviča. Počas prvého kola sa Slovensko zobudilo do upršaného chladného dňa, ktorý sprevádzal aj silný vietor. Ako Glob.sk v tom čase informoval meteorológ Marcel Macko, najviac zrážok bolo počas noci a dopoludnia. Neskôr zrážky pomaly ustáli, teplota však neprekročila 11 stupňov. Zlé počasie sa odrazilo aj na účasti. Po viacerých udalostiach, ktoré sa udiali za posledný rok, sa očakávalo, že účasť výrazne prekročí 50 percent. Tá však v prvom kole nedosiahla ani polovicu, konkrétne sa prezidentských volieb zúčastnilo 48,74 percenta oprávnených voličov. 

Slnečné počasie s vysokými teplotami

Situácia počas druhého kola volieb však bude iná. Takmer na celom území bude pekné počasie s vysokými teplotami, ktoré sa budú pohybovať v rozmedzí od 14 stupňov na severu do 18 stupňov na západe a východe. Na západnom Slovensku, konkrétne v Bratislave bude po otvorení volebných miestností okolo troch stupňov, následne sa počas dňa oteplí až na 18 stupňov. Počas dňa však treba počítať aj s oblačnosťou, ktorá sa počas dňa bude zväčšovať, podvečer sa obloha vyjasní. Napriek oblačnosti nás čaká prakticky celodenné bezvetrie. Maximálna rýchlosť v popoludňajších hodinách dosiahne maximálne 7 kilometrov za hodinu. Rovnaké počasie čaká aj obyvateľov Trnavy, Trenčína a Žiliny.

Obyvateľov Nitry čaká rovnako teplý deň s omnoho menšou oblačnosťou ako v hlavnom meste. Avšak, musia sa pripraviť na silnejší vietor, ktorý okolo 15. hodiny dosiahne v nárazoch až 30 kilometrov za hodinu. Naopak Banskobystričania sa musia pripraviť na teploty maximálne do 16 stupňov Celzia, ale čaká ich omnoho menšia oblačnosť ako v Bratislave. Čaká ich však veterný deň. Rovnaké počasie čaká aj Košičanov a Prešovčanov. “V teplom vzduchu bude počasie v strednej Európe aj naďalej ovplyvňovať oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Jasno až polojasno, zrána na podhorí ojedinele hmla. Ďalšie oteplenie. Slabý až mierny premenlivý vietor,” uvádzajú meteorólogovia SHMÚ. Dodali, že v podhorí (do 1000 metrov nad morom) očakávajú do 16 stupňov, v stredných polohách ( do 1500 metrov nad morom) očakávajú do 13 stupňov a vo vysokých polohách (do 2500 metrov nad morom) maximálne 9 stupňov Celzia.

Zdroj: SHMÚ

Pekné počasie tak môže v porovnaní s prvým kolom vyhnať viac ľudí k urnám. Politológ Michal Cirner však upozorňuje, že netreba fenomén počasia preceňovať. “Máme rôzne typy volieb, ktoré sa konajú aj na jar v máji, ako eurovoľby. Voľby do slovenského parlamentu sa už niekoľko rokov konajú v marci, rovnako tak aj prezidentské voľby. Máme voľby, ktoré sa konajú aj na jeseň, alebo už viac-menej v zimnom období, ako voľby do VÚC a komunálne voľby. Pri všetkých sme zažili rôzne počasie, a nedá sa povedať, že by tam bola istá korelácia s tým, že aké bolo v tom čase počasie,” povedal.

Čo sa týka predchádzajúcich prezidentských volieb, tak od od roku 1999 bola takmer vždy v druhom kole vyššia účasť, ako v prvom kole. Výnimkou je rok 2004, kedy bola účasť v druhom kole o štyri percentá nižšia ako v prvom. Stratég politických kampaní a bývalý novinár Martin Lengyel predpokladá, že účasť bude nižšia. Dôvodom je znechutenie voličov Štefana Harabina a Mariana Kotlebu, ktorí sa do druhého kola nedostali. Spolu ich voliči tvorili štvrtinu všetkých voličov, ktorí sa prvého kola zúčastnili.