Politika Zahraničné Top

Zákaz Šípkovej Ruženky a Červenej čiapočky. Podľa barcelonskej školy sú sexistické

V jednej z Barcelonských škôl zakázali aj Červenú čiapočku. Zdroj: pixabay

BARCELONA/BRATISLAVA – Snaha po rodovej rovnosti už zasiahla aj svet klasických rozprávok. V jednej z barcelonských škôl sa rozhodli, že z knižnice zmiznú knižky o Červenej čiapočke a Šípkovej Ruženke. Príbehy sú podľa tamojšej komisie príliš sexistické. To však nie je všetko. Z knižnice zmizla aj ďalšia takmer tretina rozprávok.

 

Školská komisia pre rovnosť pohlaví v barcelonskej škole Taber sa rozhodla k ráznemu činu. Ako píše iDNES.cz, zo školskej knižnice zmizlo na základe rozhodnutia komisie okolo 30 percent knižiek. 

Komisia došla k takémuto záveru na základe kritérií, ako je napríklad počet mužských a ženských postáv, ale aj akú konkrétnu úlohu v rozprávkovom príbehu hrajú. Okrem toho sa prihliadalo aj na to, koľko násilia sa v deji nachádza.

Podľa záverov komisie sa v školskej knižnici nachádzalo príliš veľa príbehov, ktoré sú “sexistické” a môžu prispieť k šíreniu nevhodných stereotypov o mužskom a ženskom pohlaví.

Zakážu aj Snehulienku a sedem trpaslíkov? Zdroj: pixabay

Deti tak prídu o možnosť prečítať si napríklad rozprávky a Červenej čiapočke alebo Šípkovej Ruženke. Ani to však komisii nestačilo. Ako uvádza iDNES.cz, z knižnice musel zmiznúť aj príbeh o svätom Jurajovi. V ňom sa hovorí o nebojácnom rytierovi, ktorý vďaka svojej odvahe porazí draka. Zachránenú princeznú potom obdaruje ružou, ktorá rozkvitla z krvi zabitého netvora.

Taber však nie je jedinou školou, kde pristúpili k radikálnemu riešeniu. Do katalánskeho projektu s názvom “Knižnica a rovnosť pohlaví” sa zapojil aj susedný región Valencia. 

Samotná katalánska vláda dala od projektu ruky preč. Nechcela sa k nemu vyjadrovať.  “Školy majú svoju autonómiu a môžu sa samy rozhodovať o knihách, ktoré žiakom a deťom ponúkajú,” uviedla pre denník ABC.

Proti projektu sa však ozvali aj kritické hlasy. “Takéto rozprávky vychovali celé generácie … A keď sa rodičom niektoré z nich zdajú pre ich deti nevhodné, tak nech im ich nečítajú, ale tradičné príbehy by sme nemali démonizovať,” povedala pre ABC madridská politička z Ľudovej strany Isabel Ayusová.

Galéria
Podľa komisie je nevhodná aj Šípková Ruženka. Zdroj: pixabay
Podobný osud môže postihnúť aj Snehulienku. Zdroj: pixabay
Červená čiapočka zmizla zo školskej knižnice. Zdroj: pixabay
navigate_before
navigate_next