Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Zákaz vychádzania vstupuje do platnosti. Prinášame sumár toho, čo vás čaká a neminie

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čo všetko sa najbližší týždeň môže a čo už nie? Kam môžu ľudia chodiť, na čo platia výnimky a čo všetko bude otvorené? To sú otázky, ktoré v súčasnosti trápia asi každého. Vláda, Pandemická komisia a Ústredný krízový štáb vo rozhodli, že výrazne obmedzia pohyb ľudí a mimo domov sa bude môcť ísť iba vo výnimočných prípadoch. Glob.sk prináša prehľad praktických informácií na lepšie zorientovanie sa v nových pravidlách. 

 

Čiastočný lockdown skombinovaný s testovaním predstavil vo štvrtok vo večerných hodinách premiér Igor Matovič (OĽaNO) spolu s členmi vládneho kabinetu. Jeho schváleniu predchádzalo rokovanie konzília epidemiológov, Pandemickej komisie a následne Ústredného krízového štábu. Finálne slovo mala vláda, ktorá nové pravidlá odklepla. Samotný lockdown sa rozdelil na dve skupiny – prísnejší bude pre štyri najrizikovejšie okresy – Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. Naopak, miernejší bude pre zvyšok Slovenska. V súčasnosti prebieha nultá fáza plošného testovania práve v najdotknutejších regiónoch. V pondelok následne opäť zasadne Ústredný krízový štáb, ktorý rozhodne o celoplošnom testovaní a nastaví nové pravidlá.

Od kedy bude trvať lockdown?

– Čiastočný lockdown, ktorý schválila vláda na odporúčanie odborníkov, bude trvať od tejto soboty 24. októbra do nedele 1. novembra. V prípade najrizikovejších okresov – Tvrdošína, Námestova, Dolného Kubína a Bardejova – budú mať výnimku cesty na testovanie, nákup potravín, návštevy lekára, starostlivosť o blízku osobu či o vlastné alebo hospodárske zviera alebo venčenia spoločenského zvieraťa maximálne 100 metrov of miesta bydliska. Výnimkou sú aj pohreby, sobáše a obrady krstu – samozrejme, bez následnej oslavy a hostiny. Tieto opatrenia platia v prípade, ak obyvatelia nemajú ešte k dispozícii negatívny test na koronavírus. V prípade, ak negatívny test majú, je výnimkou aj cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy a pobyt v prírode v okrese bydliska. Môže ísť o PCR či antigénový test, ten však nesmie byť starší ako z 23. októbra.

Zákaz vychádzania bude platiť aj pre zvyšok Slovenska, a to od 24. októbra do 1. novembra. Opatrenia však budú oveľa miernejšie, ako na Orave v Bardejove.

Zdroj: Úrad vlády SR

Budem môcť ísť do práce, ktorá je v inom okrese, ako bývam?

– Áno. Nie je stanovené, aby do práce cestovali iba tí ľudia, ktorí robia v rovnakom okrese, v akom aj bývajú. Rovnaké podmienky by mali platiť aj pri návšteve lekára alebo pri doprovode dieťaťa do školy. Cesta do iného okresu by mala byť v poriadku aj v prípade starostlivosti o blízku osobu. Pre iné prípady však výnimky už neplatia.

Bývam na dedine, najbližší obchod mám v susednej obci. Čo teraz?

– Nariadenie hovorí, že v prípade nákupu potravín je potrebné navštíviť najbližšiu predajňu. Ak teda nie je k dispozícii obchod v obci, v ktorej bývate a najbližší je v susednej obci, tak môžete ísť nakúpiť tam.

Ktoré obchody budú otvorené? Ktoré budem môcť navštíviť a neporuším tak pravidlá?

– Podľa nariadenia vlády ide o obstaranie nevyhnutných základných životných potrieb. Ide o “nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt”. To znamená, že ľudia môžu ísť iba do tých obchodov, v ktorých môžu zohnať tovar nevyhnutný pre základné životné potreby, ako sú potraviny, lieky, drogéria, či starostlivosť o zvieratá a deti.

Mám negatívny test. Čo môžem robiť?

– Človek s negatívnym testom, prípadne tí, ktorí nebývajú v rizikových okresoch (Bardejov, Dolný KUbín, Tvrdošín, Námestovo), môžu:

  • navštíviť najbližšie potraviny,
  • ísť do lekárne,
  • ísť k lekárovi,
  • poskytovať starostlivosť o blízku osobu,
  • starať sa o vlastné hospodárske zvieratá,
  • venčiť spoločenské zvieratá do 100 metrov od bydliska,
  • ísť na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt

Prevádzkujem obchod s oblečením. Čo nové pravidlá pre mňa znamenajú?

– Môžete mať otvorený obchod, ale nemôžu k vám chodiť zákazníci. Aj keď štát nevydal príkaz na zatvorenie obchodov, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) spolu so zvyškom vlády predpokladajú, že majitelia obchodov, kam ľudia nemôžu ísť, zatvoria z vlastnej iniciatívy. Premiér Igor Matovič v relácii rádia Expres povedal, že tí, ktorí tak urobia, dostanú od štátu finančný príspevok v rámci programu Prvá pomoc/Prvá pomoc+. Očakáva, že množstvo obchodov a služieb bude zatvorených. „Nedáva to logiku, aby niekto otváral predajňu s nábytkom, keď ľudia majú zákaz ísť do takéhoto obchodu,“ povedal premiér.

O podpore už informoval aj minister práce Milan Krajniak. “Obchody, reštaurácie, všetky služby a prevádzky, ktoré pre aktuálne opatrenia musia obmedziť činnosť alebo majú poklesy tržieb, môžu žiadať o príspevky v rámci programu „Prvá pomoc“. Za mesiac október už navyše bude fungovať rozšírený program „Prvá pomoc +“, kde sme navýšili objem pomoci o približne ďalších 50 %,” uviedol na sociálnej sieti. Po novom by ľudia pri poklese 80 percent tržieb mohli dostať od štátu až 810 eur.

Budem si môcť objednať balík, alebo jedlo z obľúbenej reštaurácie?

– Áno. Úrad vlády pre Glob.sk potvrdil, že ak ide o výkon práce, tak sa na nich vzťahuje výnimka. Inými slovami – donášková služba z reštaurácie môže fungovať, avšak po novom si ľudia nemôžu sadnúť na terasu. Dovezené jedlo tak môžu konzumovať iba v práci alebo z prostredia domova. Rovnaké podmienky platia aj pre tranzit, nákladnú dopravu či kuriérske služby. Čiže, ak ste si objednali tovar cez internetový obchod, nemal by byť problém s jeho doručením.

Budú naďalej platiť vyhradené hodiny pre seniorov?

– Na tomto opatrení sa nič nemení. Naďalej musia obchody vyčleniť vyhradený čas pre nákup seniorov nad 65 rokov a ZŤP od 9. hodiny rannej do 11. hodiny dopoludnia, a to každý pracovný deň. Rovnako naďalej platí nariadenie, aby obchody, ktoré môžu byť otvorené, vyhradili 15 metrov štvorcových predajnej plochy na jedného zákazníka.

Budú zatvorené hranice okresov?

– Nateraz nie. “Spoliehame sa na občanov, že pochopia, z akého dôvodu sa to zaviedlo,” povedal minister vnútra Roman Mikulec. Ako dodal, v pláne nie sú tak prísne opatrenia, ako počas Veľkej noci, kedy sa nesmelo prechádzať z okresu do okresu, s výnimkou cesty do zamestnania.

Mám piataka na základnej škole. Bude mať naďalej prezenčné vyučovanie?

– Nie. Druhý stupeň základných škôl sa pridáva k stredným školám, kde sa vyučuje online. To znamená, že žiaci druhého stupňa od pondelka 26. októbra prejdú na dištančnú formu výučby. Dôvodom je zníženie mobility a limitácia stretávania sa detí, ako aj následného prenosu ochorenia medzi rodinami. Nariadenie má platiť do 27. novembra, do školy by sa opäť išlo v pondelok 30. novembra. “Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra by sa mali žiaci vrátiť do škôl,” uviedol minister školstva Branislav Gröhling s tým, že ak sa situácia nezlepší, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe.

Prvý stupeň základných škôl, materské školy a jasle naďalej pokračujú v prezenčnej forme výučby, teda žiaci budú sedieť v školských laviciach.

Aj v prípade špeciálnych základných škôl platí, že žiaci prvého stupňa sa učia klasicky v škole, na druhom stupni musia žiaci prejsť na dištančné vzdelávanie.

Ja a aj môj partner pracujeme do štvrtej. Budem môcť nechať dieťa v družine?

– Áno. Školské kluby detí, ľudovo povedané družiny, môžu byť naďalej otvorené a fungovať tak, ako doteraz. Musí sa však zamedziť premiešavaniu detí v jednotlivých skupinách. Školské kluby však môžu fungovať len v prípade prvého stupňa základných škôl, kde naďalej bude prebiehať prezenčná forma výučby.

A čo základné umelecké školy?

– Tie budú musieť prejsť na dištančnú formu výučby už celé. K skupinovým predmetom, ako je hudobná náuka, tanečná a výtvarná výchova, sa budú musieť pridať aj individuálne predmety, ako je hra na hudobnom nástroji. Pedagógovia by mali vyučovať online. Je však na zamestnávateľovi, či rozhodne, aby pedagógovia chodili do práce a žiakov vyučovali cez internet, alebo budú robiť svoju prácu z domu.

Minister školstva dodal, že chcú s ministerstvom práce zasielať učiteľom umeleckých škôl peniaze na vykrytie ich platov. Zatiaľ by malo ísť o sumu 21 miliónov eur. Doteraz zaslal rezort školstva samosprávam takmer 16,5 milióna eur ako pomoc z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Na materské školy na vykrytie platov učiteľov bolo doteraz zaslaných 52 miliónov eur, potvrdil to šéf rezortu školstva.

Na dištančné vyučovanie prechádzajú rozhodnutím ministra školstva aj jazykové školy.

Kedy budú mať deti jesenné prázdniny? A ako to bude s Vianocami?

– Termín jesenných prázdnin sa presúva z pôvodne plánovaného termínu (29. októbra do 1. novembra) na 30. októbra a 2. novembra. “Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa bude konať celoplošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia. Túto dezinfekciu zabezpečuje ministerstvo obrany. Okrem toho pribudnú prázdniny aj v piatok 6. novembra a pondelok 9. novembra – opäť ide o obdobie v termíne celoplošného testovania,” povedal Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie.

Čo sa týka prázdnin cez Vianoce, minister ešte ich prípadné zmeny nekonkretizoval. Nie je zatiaľ známe, ako sa bude postupovať, ani to, či nebude vyhlásený tvrdý lockdown, čo by znamenalo úplné zatvorenie krajiny. Premiér Igor Matovič totiž avizoval, že ak čísla nezačnú po troch týždňoch klesať, bude musieť siahnuť po najtvrdšom opatrení.

Budem si môcť dať prezuť pneumatiky na aute?

– Áno. Pneuservisy majú výnimky zo zákazu vychádzania. Blíži sa totiž dátum povinnosti zimných pneumatík počas jazdy po vozovke. To je od 15. novembra. Pneuservisy v túto dobu zažívajú nápory a pracovníci sa pri robote nezastavia. Vláda totiž nechce riskovať, že by ľudia nemohli ísť do práce kvôli tomu, že nemajú prezuté pneumatiky.

Okrem toho vláda nariadila aj obmedzenie prevádzky mestskej hromadnej dopravy z dôvodu zníženia mobility. Výnimku budú mať iba ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím.

Mám doma psov. Ako to bude s venčením?

– Venčenie psov je možné vykonať iba do vzdialenosti 100 metrov od bydliska. Bydlisko sa v tomto prípade dá chápať ako miesto, kde bývam, mám prenájom, prechodný alebo trvalý pobyt. Proste ide o miesto, kde sa ľudia zdržiavajú väčšinu času. Neznamená to teraz, že by sa museli presunúť do miesta trvalého pobytu, ak ho majú napríklad na východe Slovenska a prácu v hlavnom meste.

Chcem sa ísť prejsť do prírody, bývam na Orave. Budem môcť ísť aj bez testu?

– Nie. Jediná možnosť, ako sa ľudia budú môcť pohybovať v extraviláne okresu, je dať sa otestovať a mať negatívny výsledok. S testom bude možné ísť aj do roboty, odniesť dieťa do školy, ísť do banky, poisťovne, a podobne. Povolená bude aj účasť na pohrebe, sobáši či obrade krstu.

Zdroj: Úrad vlády SR

A ako to bude pre iné okresy?

– Obyvatelia nerizikových okresov sa môžu pohybovať v extraviláne okresu bez potreby negatívneho testu. Okrem toho môžu:

  • ísť do zamestnania
  • doprevádzať dieťa do školy
  • nakúpiť v najbližších potravinách, lekárni
  • navštíviť lekára
  • starať sa o blízku osobu
  • starať sa o vlastné hospodárske zvieratá
  • venčiť spoločenské zvieratá do 100 metrov od bydliska
  • ísť obrady pohrebu, sobášu a krstu
  • ísť na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt

Mám termín v kozmetickom salóne. Budem ho musieť zrušiť?

– Áno. Nejde o nevyhnutnú záležitosť na zabezpečenie základných ľudských potrieb. Ľudia sa budú musieť zaobísť bez kaderníkov, holičov, barberov, kozmetických procedúr, ale aj nakupovaniu oblečenia, obuvi v obchodoch a podobne.

Odmietam ísť na testovanie. Čo to pre mňa znamená?

– Znamená to, že budete musieť absolvovať 10-dňovú karanténu. Treba však vedieť, čo to môže mať za následky. Daný človek bude môcť ísť nakúpiť si nevyhnutné potraviny a lieky, ísť k lekárovi, vyvenčiť psa, ale inak bude musieť byť doma. Nebude môcť ísť ani do práce. Avšak – podľa Zákonníka práce ide o prekážku na strane zamestnanca a zamestnávateľ sa tak rozhodne, či zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy alebo pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje. Treba však uviesť, že zamestnávateľ sa takto nemusí rozhodnúť. Ďalšia možnosť je čerpanie dovolenky, ale aj pracovné voľno bez náhrady mzdy. Vtedy však nie je pracovník zdravotne ani sociálne poistený a musí si všetko platiť sám.

Môžem ísť zapáliť sviečku mojej rodine na hrob?

– Nie. Potvrdil to aj premiér Igor Matovič. “Platia pravidlá, ktoré platia. Keď si dáte do toho otázku, či môžete ísť na cintorín, z toho vám výsledok vyjde. Nemusím vám to explicitne povedať, však máme zákaz vychádzania, máme určené prevádzky alebo výnimky, ktorých sa to týka, ja som tam cintoríny nenašiel, takže buďme naozaj zodpovední,” odpovedal na otázku novinárov, či sa počas Dušičiek plánuje uzatvorenie cintorínov. To znamená, že návšteva hrobov našich zosnulých blízkych bude musieť počkať.

Kde by som sa mohla informovať, ak mi niečo nie je jasné?

Ministerstvo zdravotníctva zriadilo dve nové infolinky pre verejnosť k otázkam súvisiacim s ochorením COVID-19. Dostupné sú na číslach 0800 174 174 a +421 222 200 910 pre zahraničie. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. “Rozumieme potrebe informovania a kontinuálne odpovedáme na vaše otázky. Pre verejnosť sme za týmto účelom zriadili od dnes plne funkčné ďalšie infolinky COVID-19. Na telefonickej linke občanom zodpovedáme otázky v súvislosti s celoplošným testovaním, ale aj poskytujeme ďalšie informácie ohľadom ochorenia COVID-19,” uviedla Eliášová. Dodala, že viac údajov je k dispozícii na stránke korona.gov.sk.

Mohlo by vás zaujímať