Spoločnosť Zahraničné Top

Asad sa vraj nezastaví pred ničím. Proti deťom údajne používa rakety s klincami

Sýria vystreľuje rakety s klincami z lietadiel L-39 Albatros. Na snímke sú slovenské stroje. Zdroj: TASR/AP

DAMASK – Sýrsky prezident Baššár al-Asad sa vraj nezastaví pred ničím. Po útokoch barelovými bombami či útokoch jedovatým plynom alebo zápalnou muníciou má vraj podľa posledných správ útočiť na civilné obyvateľstva prostredníctvom starého ročného vynálezu – klincov upravených na strelu.

 

Miestom zákerného útoku malo byť malé mestečko Hesh (8-tisíc obyvateľov) v sýrskej provincii Idlib. Krátko po 22.00 hodine vraj priletelo bojové lietadlo, bolo počuť svišťanie rakiet a zrazu začali ľudí ostreľovať stovky ostrých šípov.

Kahled Halbi, ktorý vedie dobrovoľníkov z Bielych prílb v meste Hash pre nemecký Bild povedal: “Upozornili nás, že na nás zaútočilo sýrske bojové lietadlo. Išlo o typ L-39, ktorý takmer nikdy neminie svoj cieľ. Tentoraz bola cieľom obytná oblasť jedenásťročného Mustafu Sheika a jeho bratranca Ahmada (28). Stroj vypálil rakety S5, ktoré boli plné železných klincov. Oboch zranených sme odviezli do nemocnice v Maarat al-Numan.”

Mladšieho chlapca zasiahol klinec do ruky. Zdroj: Twitter

Nemecký denník tiež hovoril aj s jedným z lekárov z nemocnice. Ortopéd pod prísľubom anonymity mal priznať, že je stále v šoku. “Už som videl všeličo, ale takéto zranenie ešte nikdy.“  Pritom ošetrovaním ranených po útokoch sa venuje už osem rokov.

Klinec uviazol hlboko medzi kosťami. Zdroj: Twitter

V jeho hrozivej správe sa hovorí o tom, že vystrelený železný klinec mal byť zabodnutý hlboko medzi dvoma kosťami. Starší muž mal vraj jeden takýto hrot zabodnutý v ramene a mladší chlapec v ruke. Naštastie okrem týchto poranení už nemali žiadne ďalšie a tak ich poslali na druhý deň domov, prezradil lekár.

Takto vyzerajú oceľové šípy z rakety S5. Zdroj: Twitter

Mimoriadne smrtiaca munícia

O zákernej zbrani sa vyjadril aj sýrsky novinár z BBC Riam Dalati. Uviedol, že ide o extrémne smrtiacu tzv. fléchette (voľný preklad je niečo ako malý šíp) muníciu. “Fléchette strela exploduje a roztrúsi tisíce takých železných šípov, ktoré spôsobia materiálne škody a ľudí zanechá roztrhaných.” Chlapec, ktorý mal byť pri posladnom útoku zranený, mal obrovské šťastie a len tesne sa vyhol smrti.

Ako píše nemecký denník, munícia Fléchette nie je novou zbraňou. Používala sa dokonca už pred 100 rokmi počas prvej svetovej vojny. Vtedy talianski piloti vypustili nad Líbyou a Tureckom zväzky s 50 klincami. Odvtedy sa zbraň, ktorá je mimoriadne účinná proti živým cieľom, stále vyvíjala. Pretože momentálnych cieľom diktátora Assada sú asi nechránení civisti, mal siahnuť podľa Bielych prílb aj on po tejto zákernej zbrani.

Mladší chlapec mal veľké šťastie, že ho munícia nezabila. Zdroj: Twitter

Používanie rakiet s klincami proti civilistom pobúrilo aj aktivistku za ľudské práva Elizabeth Tsurkovú. Vedkyňa na „Forum for Regional Thinking“ pre Bild povedala: “Idlib, posledný opozíciou obsadený región v Sýrii, je teraz denne vystavený útokom. Tri milióny ľudí, z ktorých je viac ako polovica detí, sa stali pokusnými králikmi pre všetky druhy zbraní, ktorých cieľom je zabiť a zraniť čo najviac ľudí.”

Ahmada zasiahol kliniec v predloktí. Zdroj: Twitter.