Spoločnosť Domáce

Zakladateľ Radošinského naivného divadla oslávil 75. narodeniny

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Režisér, dramatik, spisovateľ, scenárista, herec a v neposlednom rade aj zakladateľ Radošinského naivného divadla, Stanislav Štepka, oslávil v piatok 75. narodeniny. Osobnosť slovenskej kultúry skutočne nezaháľa a vo svojej zbierke má už mnoho ocenení, knižných publikácií, ale aj divadelných hier, ktoré ste si možno ani vy nenechali ujsť. Začítajte sa tak do jeho tvorby, ktorá nestráca ani po rokoch inšpiráciu.

 

Za jeho azda najvýznamnejší počin, ktorý sa zapísal do sŕdc mnohých milovníkov kultúry, môžeme označiť založenie Radošinského naivného divadla (RND) v roku 1963. V divadle pôsobí Štepka dodnes, aktuálne však ako jeho riaditeľ, umelecký šéf či autor hier a textov piesní. Ako režisér režíroval hneď niekoľko predstavení, ako napríklad Pitva, Z duba padol, oddýchol si, Pŕŕŕ, Jááánošííík, Človečina, Hrob lásky a mnoho ďalších. Smiech v jeho živote zohráva významnú rolu. Humor, satira a zábava tvoria gro jeho hier, ktoré zvyčajne prezentovali národnú mentalitu, ľudské slabosti a moderný spôsob života.

Keďže Stanislav Štepka nedokáže zotrvať pri jednej profesii, môžete ho tiež poznať ako herca. Divadelné dosky tak preňho nie sú žiadnou neznámou. Predstavenia, v ktorých máte možnosť vidieť práve jeho, sú napríklad Jááánošííík po tristo rokoch so SĽUK-om, Polooblačno, Lás-ka-nie 2, Zmiešaná štvorhra či v predstavení To nemá chybu.

Stanislav Štepka je ako doma aj na divadelných doskách. Na snímke herci Maruška Nedomová, Stanislav Štepka a Jozef Adamčík. Zdroj: TASR / Martin Palkovič

Jeho prácu ocenili aj kritici, ktorí každoročne udeľujú prestížne ocenenie Zlaté pero (cena literárnej kritiky). To získal Stanislav Štepka v roku 2006 za najhodnotnejšie pôvodné dielo za zbierku Desatoro (a zopár navyše). Od roku 2010 je Štepka tiež držiteľom Krištáľového krídla za celoživotné dielo ako originálny a všestranný divadelný umelec a vedúca osobnosť Radošinského naivného divadla.

Honosné oslavy 75. narodením však nečakajte. Štepka totiž plánuje len priateľské posedenie s najbližšími priateľmi a rodinou a to na začiatku budúcej divadelnej sezóny. Preto v mene celého tímu redakcie Glob.sk prajeme pánovi Štepkovi ešte mnoho humorných situácií, nespočetné množstvo dychberúcich premiér a život plný zdravia, šťastia a lásky. Všetko najlepšie!

Galéria
Stanislav Štepka sa narodil 26.júla 1944 v Radošine. Zdroj: TASR / Andrej Galica
Študoval na Pedagogickej fakulte v Nitre. Neskôr absolvoval aj žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Radošinské naivné divadlo založil v roku 1963. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Stanislav Štepka je tiež režisérom, dramatikom, spisovateľom, scenáristom, herecom a čerstvým oslávencom. Zdroj: TASR / Martin Palkovič
navigate_before
navigate_next